دوشنبه 16 ژانویه 12 | 12:15
جایزه گولدن گلوپ برای جدایی نادر از سیمین

تجلیل هالیوودی دیگری از اصغر فرهادی

جدایی نادر از سیمین صبح امروز برنده‌ی جایزه‌ی گولدن گلوپ شد که به آثار سینمایی و تلویزیونی اختصاص می‌گیرد که از نظر اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود بهترین آثار باشند.


به گزارش تریبون مستضعفین به نقل از خبرگزاری مهر در مراسم شصت و نهمین دوره جایزه گلدن گلوب که صبح امروز به وقت تهران در هتل بورلی هیلز برگزار شد، فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی در بخش فیلمهای خارجی‌ برگزیده شد.

برپایه این گزارش «کریستوفر پلامر» برای فیلم «تازه‌کارها» جایزه بهترین بازیگر مرد و «میشائیل ویلیامز» برای «فته من با مریلین» بهترین بازیگر زن و «وودی آلن» نیز برای «نیمه‌شب در پاریس» جایزه بهترین فیلمنامه را ازآن خود کردند.

جایزه گولدن گلوب نام مجموعه جوایزی است که هرساله در ایالات متحده آمریکا توسط اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی اهدا می‌گردد.

داستانی جدایی نادر از سیمین که روایت زندگی زوجی از طبقه‌ی متوسط است، این‌گونه آغاز می‌شود که در دادگاه خانواده و در برابر قاضی «سیمین» دلیل تقاضای طلاقش از «نادر» را قصد خروجش از کشور به همراه دخترش عنوان می‌کند چرا که می‌پندارد «این مملکت جای ماندن نیست.» فرهادی از خلال تصویر کردن اختلافات این زن و شوهر که به جدایی‌شان می‌انجامد و هم‌چنین سرگردانی فرزندشان ترمه بین پدر و مادرش، به نوعی به مخاطب این‌گونه القا می‌شود که مردم ایران از شرایط کشورشان و درگیری‌های هر روزه‌شان خسته و ناراضی‌اند.

هم‌چنین کارگردان با پردازش مسأله‌ی دروغ در جای‌جای فیلم، و همدل کردن مخاطب با شخصیت‌ها چه آن‌جا که از دروغ بیزارند و چه آن‌جا که به نوعی دروغ گفتن را بر مکافات صداقت ترجیح می‌دهند، نوعی نسبیت در اخلاق را ترویج می‌کند.

گرچه داستانی جدایی نادر از سیمین از لحاظ کارگردانی و فیلمنامه اثری قدرتمند و هنرمندانه محسوب می‌شود ولی سابقه‌ی سیاسی‌کاری و تبعیض در تقدیر از آثار هنری در سال‌های گذشته چه درباره‌ی فیلم‌هایی که به سیاه‌نمایی از اوضاع کشورهای منتقد نظام سلطه می‌پردازند و چه فیلم‌هایی که به نوعی ترویج ارز‌ش‌های کشورهای سلطه گر است (مانند سخنرانی پادشاه) این احتمال را به یقین تبدیل می‌کند که تقدیر‌های گسترده از این اثر فرهادی بیشتر به دلیل سیاه‌نمایی از اوضاع ایران و هم‌چنین مواضع وی در حمایت از آشوب‌های سال ۸۸ بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: