سه‌شنبه 17 ژانویه 12 | 10:12

پاسداشت علامه جعفری در «پنجره»

صد و بیست و سومین شماره هفته نامه پنجره منشتر شد. به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت دکتر شهیدی سرویس اندیشه هفته‎نامه پنجره در صد و بیست و سومین شماره این نشریه، با آثار و گفتارهایی از مهدی محقق، صادق آیینه‎وند، سیدمحسن شهیدی، سیدرضا مصطفوی، محمد حسین رجبی‎دوانی، غلامرضا ستوده، مهدی ماحوزی، علی محمد سجادی، محمد علی آذر شب، توفیق سبحانی، سید محمد مهدی جعفری و … به زندگی و آثار این مورخ اندیشمند پرداخته است.


صد و بیست و سومین شماره هفته نامه پنجره منشتر شد.

به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت دکتر شهیدی سرویس اندیشه هفته‎نامه پنجره در صد و بیست و سومین شماره این نشریه، با آثار و گفتارهایی از مهدی محقق، صادق آیینه‎وند، سیدمحسن شهیدی، سیدرضا مصطفوی، محمد حسین رجبی‎دوانی، غلامرضا ستوده، مهدی ماحوزی، علی محمد سجادی، محمد علی آذر شب، توفیق سبحانی، سید محمد مهدی جعفری و … به زندگی و آثار این مورخ اندیشمند پرداخته است.

مقام معظم رهبری در وصف ایشان فرمود: «ایشان ادیبی فرزانه و مورخی ژرف‎نگر و انسانی والا و باکرامت و در شمار مفاخر علمی این زمان بودند و آثار قلمی باارزش و ماندگاری از خود به‎جای گذاشتند» دکتر سیدجعفر شهیدی از شاخص‎ترین تاریخ‎نگاران مذهبی معاصر ایران است و همین توصیف از سوی مقام معظم رهبری کفایت‎می‎کند تا بدانیم با چه چهره برجسته‎ای روبه‎رو هستیم،

محمود احمدی نژاد بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384، در مجلس حاضر شد و از تعامل با مجلس و قانون‎گرایی دولتش گفت، اما چند سال بعد کسی‎که می‎گفت کارش نظریه‎پردازی نیست، رو به نظریه‎پردازی آورد و دولت او از عدم اعتقاد به جنگ فرهنگی و پایان دوران اسلام‎گرایی دم زد! او که در ابتدا می‎گفت: مجلس برآمده از متن مردم و مأمن مردم است؛ اما امروز، برخلاف فرمایش امام راحل (رحمت‎الله‎علیه) می‎گوید مجلس در رأس امور نیست. او در آن زمان به صراحت گفت دولت باید قوانین مجلس را سریع و دقیق اجرایی کند؛ اما امروز، به‎راحتی می‎گوید فلان قانون را اجرا نمی‎کند؛ چون به آن اعتقاد ندارد… از این دست مثال‎‎ها که موجب بحث «طرح سؤال از رییس‎جمهوری» در مجلس شده، فراوان است. سرویس سیاسی هفته‎نامه پنجره در صد و بیست و سومین شماره این نشریه در پرونده‎ای تحلیلی – انتقادی، با آثار و گفتاری از علی مطهری، محمد دهقان، محمد تقی رهبر، نورالله حیدری و… به چرایی و چگونگی شکل‎گیری این طرح از آغاز تا کنون (که به انجام نزدیک شده) پرداخته است.

روزگاری سینمای دفاع مقدس از جمله گونه‎هایی بود که نه تنهافیلمسازان عنایت زیادی به آن نشان می‎دادند، بلکه مردم و مخاطبان سینما نیز در از آنها استقبال می‎کردند. اما پس از پایان جنگ و با روی کار آمدن دولت کارگزاران و به خصوص دولت اصلاحات عدم حمایت و توجه به این گونه سینمایی در سیاستگذاری‎های فرهنگی کار را به جایی رساند که سینمای دفاع مقدس به احتضار افتاد و بسیاری از دلبستگان این سینما به حاشیه رفته و عزلت اختیار کردند، اما در شش سال دولت اصول‎گرا به تدریج این چهره‎ها امکان بازگشت و فعالیت دوباره را یافتند. پرونده سینمایی پنجره 123، با آثار و گفتارهایی از جمال شورجه، محسن محسنی نسب، حمید بهمنی و… نگاهی دارد به فراز فرودهای سینمای دفاع مقدس در طول این سالها.

عشق وصف ناشدنی ایرانیان به اهل بیت عصمت و طهارت، در طول سالهای دور و نزدیک، بر هیچ کس پوشیده نیست، و از سر همین عشق است که گروهی از ایرانیان محب اهل‎بیت (علیهم‎السلام) به فکر بازسازی و ساخت و‎ ساز اماكن مقدسه عراق افتادند و گردهم آمدند و تلاش کردند به هر نحو ممکن نقشی در بازسازی امکان مقدس عراق داشته باشند؛ چرا که این اماکن به‎دلیل کوتاهی‎ و بی‎توجهی بسیار رژیم حاکم و همچنین برخی اقدامات جنایتکارانه، در شرایط بسیار نامطلوبی قرار داشتند. موج کمک‎های مردمی باعث شد ستادی توسط دستگاه‎های مختلف تحت عنوان «ستاد بازسازی عتبات عالیات» راه‎اندازي شود. این ستاد در طول سال‎های فعالیت خود اقدامت شایان توجهی را به انجام رسانده‎اند. در پرونده جهان اسلام صد و بیست و سومین شماره از هفته‎نامه پنجره به این فعالیت‎ها پرداخته شده است.

در هر کشوری توجه به حوزه‎‎های معماری و شهری از مهم‎ترین فعالیت‎‎های فرهنگی محسوب می‎شود. چراکه شکل‎ معماری خانه‎‎ها از جمله‎ موارد مهم‎ و مؤثری‎ است‎ که‎ در منش‎، تربیت‎ و ساختن‎ ذهنیت‎ اعضای‎ خانواده‎‎ها تأثیر تعیین‎کننده‎ و بلندمدت‎ بر جای‎ می‎گذارد. در شهر اسلامی، نشانه‎‎های اسلامی باید آشکار باشد. در نهایت، معماری شهر اسلامی و انقلابی باید با فطرت و طبیعت و خوی پاک انسانی سازگار باشد و در یک کلام، تمامی اجزایش باید نشان‎دهنده هویت اصیلش باشد، اما در تهران خودمان چقدر این معماری نشان دهنده روح شهری‎ست که پایتخت یکی از مهم‎ترین کشورهای جهان اسلام است؟ و یا گفتمان انقلاب اسلامی و مبارزه آن با گفتمان غربی و حتی گفتمان اسلام آمریکایی چقدر در معماری آن تجلی یافته است؟ پرونده سبک زندگی پنجره 123 به این سولات و بسیاری دیگر از سوالات احتمالی شما در باره اهمیت معماری در سبک زندگی اسلامی پاسخ می گوید.

در صفحات برون مرزی تازه‎ترین شماره هفته نامه پنجره نیز خواننده مطالبی درباره نتیجه بیداری اسلامی، رصد اطلاعات کاربران توسط فیس بوک، افول آمریکا و کشورهایی که از آن آسیب می‎بینند و تحولات سوریه و تصمیم حمله به این کشورخواهید بود.

در بخش باشگاه اهل قلم پنجره 123 نیز خواننده آثاری از یوسفعلی میرشکاک، جواد محدثی، سعید زیبا کلام، حمیدرضا بصیری و بهزاد کتیرایی خواهید بود.

صفحات متنوع مجله خبری و همچنین پیامک‎های خوانندگان از دیگر بخش‎های جذاب و خواندنی تازه‎ترین شماره هفته‎نامه پنجره محسوب می‎شوند. صد و بیست سومین شماره هفته نامه پنجره در 84 صفحه و قیمت هزار و پانصد تومام روی پیشخوان روزنامه فروشی‎هاست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: