سه‌شنبه 17 ژانویه 12 | 21:47

سال‌هاست آمریکا می‌گوید ایران «همین هفته» بمب خواهد ساخت!

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه که از نزدیکان ویلادیمیر پوتین محسوب می شود گفت: سال هاست که گفته می شود ایران همین هفته آینده به بمب اتمی دست می یابد. تا کنون هیچ کس وجود جنبه نظامی را در برنامه هسته ای ایران ثابت نکرده است


نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه که از نزدیکان ویلادیمیر پوتین محسوب می شود ادعاها و سیاست دولت باراک اوباما علیه ایران را شدیدا زیر سوال برد.

پاتروشف که روزنامه روسی کامرسانت متن کامل گفت وگو با وی را روز سه شنبه 27 دی 1390 (17 ژانویه 2012) منتشر کرده، درباره تحریم نفتی ایران از جانب اروپا می گوید: «فقط درآینده مشخص می شود که ایا اروپا توان دفاع از منافع خود را خواهد داشت یا خیر. اگر این سازمان به تبع امریکایی ها خرید نفت ایران را تحریم و تحریم این کشور را تا اخرین حد ممکن تشدیدکند این خود اروپایی ها خواهند بود که بیش از همه اسیب خواهند دید نه امریکایی که به اندازه کافی نفت دارد. در شرایطی که بحران بدهی در منطقه یورو تشدید شده است چنین اقداماتی فقط موجب وخامت بیشتر وضع اقتصادی و اجتماعی خواهد شد».

پاتروشف درباره موضع روسیه در این خصوص گفت: «در خصوص روسیه باید گفت به هیچ وجه خواهان تحریم نفتی ایران نیست. اتحادیه اروپا مهم ترین شریک تجاری-اقتصادی و سیاسی روسیه است و یورو دومین ارز مهم در ذخایر دولتی کشور محسوب می شود. به همین دلیل برای روسیه اهمیت اصولی دارد که اتحادیه اروپا تضعیف نشود و به عنوان یکی از مراکز ساختار فعال جهانی تحکیم شود».

دبیر شورای امنیت روسیه در ادامه در تشریخح سیاست واقعی امریکا درباره ایران گفت: «متاسفانه تشنج پیرامون ایران کاهش نمی یابد. درحال حاضر امریکا ایران را مشکل اصلی خود می داند و مایل است تهران را از دشمن به یک شریک وفادار تبدیل کند و برای رسیدن به این هدف نظام حاکم را به هرروش ممکنی تغییر دهد. علاوه بر تحریم های اقتصادی، امریکا کمک های گسترده ای به مخالفانی می کند که قصد انقلاب رنگی در ایران دارند. درنتیجه احتمال مناقشه نظامی با کمک اسرائیل وجود دارد».

پاتروشف ادامه داد: «ضمنا باید گفت سال هاست که گفته می شود ایران همین هفته آینده به بمب اتمی دست می یابد. تا کنون هیچ کس وجود جنبه نظامی را در برنامه هسته ای ایران ثابت نکرده است».

پاتروشف علت توطئه چینی غرب علیه سوریه را هم اتحاد اسراتژیک این کشور با ایران دانست و گفت: «اوضاع مشابهی در رابطه با سوریه وجود دارد. بر اساس گزارش های دریافتی اعضای ناتو و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس طبق سناریو لیبی قصد دارند دخالت غیرمستقیم خود را در امور این کشور به مداخله نظامی مستقیم تبدیل کنند. البته این بار به جای فرانسه، انگلیس و ایتالیا همسایگان آن و دوستان قدیمی از جمله ترکیه رقیب ایران حملات اصلی را به سوریه انجام خواهند داد. به نظر می رسد واشنگتن و انکارا همین حالا مشغول بررسی گزینه های مختلف ایجاد منطقه ممنوع پرواز برای استقرار واحدهای مسلح مخالفان سوری هستند. مشخص است که سوریه بی دلیل مورد توجه ائتلاف جدید منافع قرار نگرفته است. دمشق نه به خاطر سرکوب مخالفان بلکه به خاطر بی تمایلی به قطع روابط با تهران مجازات می شود».

این مقام امنیتی روس در بخش دیگری از این گفت وگو به مسئله سپر دفاع موشکی ناتو اشاره کرد و گفت: «همان طور که دمیتری مدودف بارها تاکید کرده مسکو به شدت نگران توسعه سامانه موشکی امریکا است. هرچند ممکن است این سامانه امروز تهدید جدی برای روسیه نباشد ولی در اینده توان راهبردی کشور را کاهش می دهد. پکن هم ارزیابی منفی در رابطه با برنامه های سامانه موشکی جهانی امریکا دارد».

پاتروشف همچنین تحلیل از صحنه راهبردی منطقه ارائه داده است. وی در این باره می گوید: «با وجود تغییرات جدی که در دوران جهانی سازی در جهان رخ داده امریکا همچنان سرسختانه خواهان ادامه حکومت اقتصادی، سیاسی و نظامی خود در جهان است. درحال حاضر امریکایی ها قصد رفع تهدید های چین را علیه حکومت خود دارند و همزمان مایلند دسترسی مستقیمی به منابع و خطوط ارتباطی منطقه وسیع قفقاز، دریای خزر و آسیای میانه داشته باشند. همه سخنان مقامات امریکا را در خصوص ضرورت تحت کنترل گرفتن منابع انرژی، ابی و غیره روسیه به خاطر دارند. به همین دلیل دولت امریکا منطقه اسیا و اقیانوس آرام را اولویت سیاست خارجی خود می داند و مایل است از هند به عنوان قدرتی در برابر توان رو به افزایش چین استفاده کند و درست به همین علت ایده همکاری های تنگاتنگ راهبردی را با دهلی مطرح کرده است».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: