چهارشنبه 18 ژانویه 12 | 10:01

سابقه‌های تاریخی بی اثر بودن تحریم‌های نفتی

در حالی مقامات اتحادیه اروپا از تصویب تحریم نفتی ایران سخن به میان آورده‌اند که با اندکی تامل می توان به این نتیجه رسید که این تحریم‌های اروپا نه تنها موثر واقع نخواهد شد بلکه تاثیر منفی مستقیم بر اقتصاد بحران زده اروپا خواهد گذاشت.


به گزارش پایگاه اینترنتی اوپدنیوز، مقامات اتحادیه اروپا در حالی تلاش می‌کنند تحریم نفتی علیه ایران را تصویب کنند که آمریکا مدعی است می تواند با تحریم نفت فشار زیادی به ایران وارد کند این در حالی است که چندین کشور به نفت ایران نیاز دارند و نمی توانند به این راحتی از خرید نفت این كشور صرف نظر کنند.

شماری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند، تاریخ اثبات کرده است که تحریم نفتی ناکام خواهد بود. برای نمونه موسسه چتم هاوس در انگلیس در گزارشی اعتراف کرد که تحریم نفتی بي‌اثر خواهد بود. این موسسه یکی از دلایل اثبات این ادعای خود را سابقه تحریم نفتی علیه ایران اعلام کرد.

این موسسه عنوان داشت که برای نمونه زمانی که قدرت های خارجی پس از ملی شدن صنعت نفت ایران علیه ایران تحریم نفتی اعمال کردند، این موضوع اثبات شد که این تحریم‌های نفتی کارساز نیست و عمل نمی‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در تاریخ نمونه‌های دیگری از تحریم‌های نفتی ناکام وجود داشته است از تحریم‌های نفتی کوبا و آفریقای جنوبی گرفته تا تحریم نفتی اعراب و همچنین عراق پس از سال ۱۹۹۰. مشخص نیست به رغم اینکه اثبات شده تحریم‌های نفتی جواب نمی دهد چرا مقامات اتحادیه اروپا تلاش می کنند این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کنند. به نظر می رسد اروپایی‌ها تاریخ را فراموش کرده‌اند.

تحلیل گران بر این باورند که به دلیل مخالفتهای چین و روسیه با تحریم نفتی ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا نمی‌توانند به اهدافشان در این راستا برسند. یکی از مشکلات کشورها در زمان تحریم نفتی ایران چالش یافتن جایگزین برای نفت ایران است.

چین به این دلیل با تحریم‌ها مخالفت کرده است چون سه شرکتش در صورت همکاری با ایران تحریم خواهند شد.علاوه بر چین، ژاپن و کره جنوبی نیز به دلیل خرید نفت ایران به شدت نگران شده‌اند و در حال رایزنی برای ارائه درخواست از آمریکا برای معاف شدن این دو کشور از تحت پوشش قرار گرفتن در این تحریم‌ها هستند. یونان، اسپانیا و ایتالیا نیز نگران این تحریم‌ها علیه ایران هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: