چهارشنبه 18 ژانویه 12 | 11:52

پاسخ به رجزخوانی وزیر نفت سعودی در bbc

محمد كاظم انبارلويي

اظهارات علي‌النعيمي مبني بر باز كردن شير فلكه‌هاي نفت براي جبران تحريم نفت ايران نوعي رجزخواني به زبان عربي است. در پاسخ النعيمي بايد گفت: ايران كه قادر است تنگه هرمز را براي تنبيه متجاوز در شرايط جنگي ببندد، قطعا قادر خواهد بود صادرات نفت عربستان را به زير عدد انگشتان يك دست در بشكه برساند.


محمد كاظم انبارلويي –

بي بي سي ديروز به نقل از وزير نفت عربستان اعلام كرد: براي جبران نفت ايران، كافي است شير فلكه‌ها را باز كنيم. علي‌النعيمي وزير نفت عربستان در گفتگو با سي ان ان گفته است: عربستان مي‌تواند ظرفيت توليد نفت خود را تا 13 ميليون بشكه در روز افزايش دهد.

آمريكايي‌ها و غرب در برخورد با انقلاب اسلامي وارد فاز جديدي شده‌اند. اين فاز را مي‌توان بازي با آتش ناميد. شركاي غرب در منطقه هم ظاهرا در حال و هواي همگرايي با اقدامات جديد هستند.

سه قلم برخورد؛ “تهديد” ، “تحريم” و “ترور” كه اكنون در دستور كار استكبار جهاني است در مفاهيم حقوق بين‌الملل و كنوانسيون‌هاي جهاني نوعي اعلام جنگ محسوب مي‌شود قرار نيست در جنگ، يك طرف هرچه از دستش بر آمد انجام دهد و طرف مقابل مظلومانه بايستد و فقط پذيراي ضربه از طرف مقابل باشد.

به نظر مي‌رسد آمريكايي‌ها پيام بستن “تنگه هرمز” از سوي ايران را جدي گرفته‌اند و لذا ارسال نامه اوباما و به دريوزگي افتادن استراتژيست‌هاي آتش‌افروز آمريكايي‌ را از اين طريق خوب مي‌شود فهميد.

آمريكايي‌ها فهميده‌اند در ايران ارتش جمهوري اسلامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در هوا، دريا و زمين دست به ماشه فقط منتظر يك فرمان هستند. آمريكايي‌ها فهميده‌اند بغض فرو خفته‌اي در گلوي ملت ايران به خاطر شرارت‌هاي تروريستي وجود دارد كه به موقع خود سر باز خواهد كرد و صداي آن تا آن سوي درياها در كاخ سفيد شنيده خواهد شد. آمريكايي‌ها نيك مي‌دانند همين نفرت در سراسر منطقه وجود دارد و آثار خود را در سرنگوني ديكتاتورهاي وابسته به غرب نشان داده است لذا با احتياط و دست به عصا گام بر مي‌دارند و اصرار مي‌كنند باب مذاكره 1+5 همچنان مفتوح بماند.

اقتصاد غرب بويژه آمريكا رو به ورشكستگي، ركود و بحران دارد و مشرف به موت است. دولت‌هاي اروپايي زير شلاق اعتراض مردم قادر به برنامه‌هاي اصلاح اقتصادي نيستند. آنها در وسط معركه اوضاع آرام صلح نسبي در منطقه و جهان قادر به اداره خود نيستند، چگونه است كه اگرگلوي آنها را در تنگه هرمز سخت بفشاريم جان سالم به در خواهند برد؟ اگر يك جو عقلانيت در اتاق جنگ نظامي، اقتصادي و سياسي غرب عليه ايران حاكم باشد به سمت اين آتش افروزي نخواهند رفت. ارسال نامه اوباما به ايران نوعي علامت براي نشان دادن رويكرد عقلاني است اما ايراني‌ها مي‌دانند كه اين خود يك فريب است.

غرب بايد بداند اگر صبر ملت ايران به سر آيد ناچار رجوع خواهد كرد به سمت همه ظرفيت‌هايي كه هر نوع دفاع را مشروع جلوه مي‌دهد و قاعدتا در اين رجوع هيچ مرزي را نيز بر نمي‌تابد. حرف ما با آمريكايي‌ها روشن است اما يك كلمه‌ هم بايد به برخي از كشورهاي عرب خليج‌فارس گفته شود و آن اينكه وقتي دو پهلوان در ميدان با هم مبارزه مي‌كنند عاقلانه نيست چند بچه بيايند درميدان هارت و پورت كنند و بيم آن رود كه زير دست و پا له شوند. لذا با زبان نصح بايد آنها را از اين لوس‌بازي بر حذر داشت.

اظهارات علي‌النعيمي مبني بر باز كردن شير فلكه‌هاي نفت براي جبران تحريم نفت ايران وسط دعواي ايران، آمريكا و انگليس نوعي رجزخواني به زبان عربي است. در پاسخ النعيمي بايد گفت: ايران كه قادر است تنگه هرمز را براي تنبيه متجاوز در شرايط جنگي (يعني همين شرايطي كه اكنون آمريكايي‌ها به وجود آورده‌اند) ببندد، قطعا قادر خواهد بود صادرات نفت عربستان را به زير عدد انگشتان يك دست در بشكه برساند. چون قرار است ملت ايران آن روز كه نتواند نفت خود را بفروشد به همه كساني كه در اين توطئه شريكند نيز اجازه نخواهد داد نفت خود را بفروشند. آنها نه تنها نمي‌توانند نفت تحريمي ايران را جبران كنند بلكه بايد براي رسيدن به ظرفيت توليد كنوني حداقل دو سال براي سر و سامان دادن به تاسيسات نفتي خود وقت صرف كنند. لذا ملت ايران براي بستن شير فلكه‌هاي نفت عربستان از دست غيبي استفاده مي‌كند. اين دست در جنگ نفتكش‌ها در خليج فارس در دوران دفاع مقدس بارها خود را نشان داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: