چهارشنبه 18 ژانویه 12 | 13:16

حذف سلمان رشدی از جشنواره ادبی هند

جشنواره ادبی هند طی بیانیه‌ای نام «سلمان رشدی» را از فهرست مدعوین خود در این مراسم حذف کرد. این جشنواره اعلام کرد نمی‌تواند خشم میلیون‌ها مسلمان از نگارش «آیات شیطانی» را در سراسر جهان نادیده بگیرد.


هئیت برگزار کننده جشنواره ادبی هند سرانجام پس از بررسی‌ ها و رایزنی‌ های مختلف تصمیم گرفت تا نام «سلمان رشدی» نویسنده هندی-انگلیسی را از فهرست نویسندگان دعوت شده به این مراسم حذف کند.

این تصمیم در حالی گرفته شد که دولت هند با پس گرفتن دعوت از «سلمان رشدی» موافقت کرده است و برگزارکنندگان جشنواره ادبی هند تصمیم گرفتند دعوت خود از این نویسنده را که به خاطر نگارش چهارمین اثرش «آیات شیطانی» خشم بسیاری از مسلمانان جهان را برانگیخت، پس بگیرند.

به اعتقاد دولت هند کنترل خشم مسلمانان هند و اعتراض‌های آن‌ها در این زمینه غیرممکن است و در صورت حضور «سلمان رشدی» ممکن است اعتراض‌های همگانی و گسترده‌ای در هند توسط مسلمانان صورت بگیرد.

دولت هند تصمیم داشت خیلی آرام و به دور از حاشیه و رسانه‌ایی شدن دعوت خود را از «سلمان رشدی» پس بگیرد اما این مسئله خیلی زود به یکی از اخبار مطرح روزنامه‌ها و رسانه‌های هندی و انگلیسی تبدیل شده است.

پس از این اقدام برگزار کنندگان جشنواره ادبی هند بسیاری از نویسندگان و مترجمان به ویژه نویسندگان مسلمان هندی از این اقدام برگزار کنندگان قدردانی و حمایت کردند.
«سلمان قاسم» یکی از این نویسندگان در این باره می‌گوید: «سلمان رشدی» با نگارش کتابش در سال ۱۹۸۸ به مقدسات میلیون‌ها انسان بی‌توجهی کرد. او با نگارش «آیات شیطانی» خشم مسلمانان سراسر جهان را برانگیخت و نباید انتظار داشته باشد که مسلمانان هندی در برابر توهین‌هایش ساکت و آرام بنشینند.

«سلمان رشدی» پس از انتشار «آیات شیطانی» مورد خشم و اعتراض کشورهای اسلامی و مردم مسلمان جهان قرار گرفت. او پس از انتشار این رمان و پس از فتوای صادره از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی مبنی بر ضرورت کشتن وی، سال‌ها به صورت مخیانه زندگی می‌کرد و در انظار عمومی ظاهر نمی‌شد.

پیش از این قرار بود «سلمان رشدی» در روز افتتاحیه جشنواره ادبی هند که روز پنج شنبه برگزار می‌شود به عنوان سخنران اول درباره رمانش «کودکان نیمه شب» که برنده جایزه ادبی بوکر شد سخنرانی کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: