شنبه 21 ژانویه 12 | 16:31
خواسته مردم لیبی

لیبی؛ دولت اسلامی با اجرای شریعت اسلامی

در حالی که می خواهند بباورانند که مسلمانان دنیا به دنبال اسلام سکولاریستی هستند، در حکومتی که نزدیک نیم قرن، قذافی دیکتاتور بر آن‏ها سیطره داشته، مردم دنبال اسلام ناب هستند. تظاهرات مردم لیبی در سرتاسر این کشور تشکیل شد.


به گزارش فارس به نقل از الجزیره، هزاران شهروند لیبیایی روز گذشته در شهرهای مختلف این کشور از جمله طرابلس، پایتخت لیبی و بنغازی، پناهگاه انقلابیون این کشور تظاهرات کردند.

معترضان لیبیایی در جریان این تظاهرات‌ها خواستار تاکید قانون اساسی جدید بر اجرای شریعت اسلامی و اسلام به عنوان تنها منبع قانونگذاری در لیبی شدند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات‌ها که به دعوت جریان‌های اسلام‌گرای لیبی و تحت عنوان «وفاداری به شهدا و مجروحان انقلاب» برگزار شد، همچنین خواستار اتحاد لیبی و عدم تجزیه و تفکیک آن شدند.

این تظاهرات‌ها پیش از تصویب قانون انتخابات توسط شورای ملی انتقالی لیبی در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد که با مخالفت و عدم تایید بسیاری از سازمان‌های مدنی و از جمله جریان‌های اسلام‌گرا مواجه شده است.

از سوی دیگر جماعت اخوان المسلمون لیبی با انتشار بیانیه‌ای پافشاری شورای ملی انتقالی لیبی برای عدم تغییر اساسی در پیش نویس قانون انتخابات را محکوم و اعلام کرد، شورای انتقالی لیبی درحالی بر تصویب این قانون پافشاری می‌کند گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی و ملی لیبی پیشنهادات و ملاحظات خود را درباره آن ارائه کرده‌اند.

در این بیانیه اخوان المسلمون از شورای انتقالی لیبی درخواست کرده که در اتخاذ تصمیم‌‌ها تک‌روی نکند، چرا که این موضوع خطری برای روند سیاسی کشور تشکیل می‌دهد.

اخوان المسلمون لیبی خواستار تعدیل قانون انتخابات این کشور براساس لیست‌های شد تا زنان و افراد شایسته بتوانند به پارلمان این کشور راه یابند.
همچنین یک دیپلمات غربی شرکت‌کننده در مذاکره با کمیساریای عالی انتخابات لیبی گفت که لیبی پیشنهاد مربوط به اختصاص 10 درصد کرسی‌های جمعیت جدید ملی لیبی به زنان را لغو کرد.

جمعیت جدید لیبی 200 عضو خواهد داشت و وظیفه آن تدوین قانون اساسی جدید کشور پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی، دیکتاتور معدوم لیبی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: