سه‌شنبه 24 ژانویه 12 | 00:20
در گفتگو با محمد سعید الكتاتنی

حزب اکثریت مجلس مصر، رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‏‌شناسد

دبیركل حزب آزادی وعدالت گفت: تصمیمات اتحادیه عرب درقبال كشورهای عربی كه شاهد انقلاب هایی علیه حكومت ها هستند نشان می دهد كه اتحادیه می خواهد مواضع قاطعانه درقبال ظلم وفساد اتخاذ كند اما اتحادیه عرب باید برای حل بحران یمن و بحرین كه رهبران آن به صدای مردم توجه نمی كنند باید دست به تحرك بزند.


دبیر كل حزب آزادی وعدالت مصر روزدوشنبه درگفت وگو با ایرنا درقاهره، افزود: اسرائیل سرزمین های اسلامی را به ناحق غصب كرده است و به همین خاطر ما رژیمی را كه حقوق ملت های عرب، فلسطین وعموم مسلمانان راغصب كرده به رسمیت نمی شناسیم.

وی درخصوص مصوبات 2003 اتحادیه عرب درزمینه به رسمیت شناختن مشروط اسرائیل، گفت: این اتحادیه باید نخست اسرائیل را ملزم به پذیرش و پایبندی شرایط كند.

وی افزود: ازسوی دیگر این تصمیم درسال 2003 اتخاذ شد و ما اكنون درسال 2012 هستیم كه تغییرات زیادی دردیدگاه مردم بوجود آمده وخواست مردم باید دراولویت قرار گیرد.

دبیركل حزب آزادی وعدالت درخصوص الگوی حكومتی مورد نظر ملت مصر نیز گفت: این حزب مخالف الگو گرفتن از حكومت های دیگر نیست ولی هرجامعه ای دارای شرایط و تابع خواست های آن جامعه است وما آنچه را كه با وضعیت جامعه مصر سازگاری دارد مد نظر قرارخواهیم داد.

وی افزود: ما الگوی مصر را برای جهانیان عرضه خواهیم كرد زیرا كه از نظر سیاسی تازه كار و بی تجربه نیستیم وبیش از60 سال است كه فعالیت سیاسی داریم و در رویدادهای مصر چه درانقلاب 1952میلادی و انقلاب بزرگ ژانویه (2011) ایفای نقش كردیم.

سعد الكتاتنی درباره نقش رسانه های خارجی درقیام های مردمی منطقه و مصر اظهارداشت:

رسانه های گروهی و شبكه های ماهواره ای تاثیر زیادی برای به صحنه كشاندن مردم مصر و ملت های عرب در انقلاب ها و تحولات یك سال اخیر داشته اند.

وی تصریح كرد: آمریكا و كشورهای غربی از پدیده فساد درمنطقه عربی كاملا آگاه بودند و این وضعیت به نفع آنها بود و بزرگترین دلیل آن هراس آنها از رسیدن حزب آزادی وعدالت و اسلام گرایان به قدرت بود زیرا كه به خوبی می دانند در صورت رسیدن آنها به قدرت هیچگونه فسادی در رژیم های جدید مصر وجود نخواهد داشت.

وی اضافه كرد:اظهارات مقامات غربی و آمریكاهنگام انقلاب درمصر و درخواست از رژیم حسنی مبارك برای كناره گیری از قدرت چیزی جز تلاش برای كسب همدلی با ملت مصر نبود و نشانه ها نیز حكایت داشت كه برخی نهادها پول و كمك هایی از خارج دریافت می كردند اما این كمك ها از دلایل شعله ور شدن انقلاب نبوده است.

دبیركل حزب آزادی و عدالت مصر تاكید كرد: شعله ور شدن انقلاب به خاطرظلم و ستم چند دهه رژیم های فاسد این كشور بوده است.

وی راجع به نقش انقلاب اسلامی ایران در بیداری ملتهای منطقه اظهار داشت: انقلاب اسلامی نقش مهمی در بیداری ملت های منطقه علیه ظلم و فساد و طغیان داشت كاش همه می دانستند كه دین اسلام خواهان خیر و نیكی برای همه انسان ها اعم ازمسلمان، مسیحیی و… است.

وی تصریح كرد: نتایج انقلاب اسلامی در سال های آینده آشكار خواهد شد و آن هنگامی است كه عدالت دركشور برقرار وهمه شهروندان عدالت اجتماعی را كه خواسته آنها است احساس كنند و شهروند عربی شرافت خود را بازیابد.

وی اضافه كرد:با توجه به پایبندی مردم به اسلام ودعوت به عدالت و مقابله با ظلم، انقلاب اسلامی اساس بیداری ملت ها است و به همین علت رژیم های فاسد به مقابله با هرگونه طرح اسلامی می پرداختند و اسلامگرایان را تحت تعقیب، بازداشت و مورد ظلم وستم قرارمی دادند.

دبیركل حزب آزادی وعدالت درخصوص عملكرد اتحادیه عرب درقبال یمن، بحرین و مماشات این اتحادیه در قبال اسرائیل و جنایات آن علیه فلسطینیان افزود: تصمیمات اتحادیه عرب درقبال كشورهای عربی كه شاهدانقلاب هایی علیه حكومت ها هستند نشان می دهد كه اتحادیه می خواهد مواضع قاطعانه درقبال ظلم وفساد اتخاذ كند اما اتحادیه عرب باید برای حل بحران یمن و بحرین كه رهبران آن به صدای مردم توجه نمی كنند باید دست به تحرك بزند.

وی همچنین اظهارداشت:اسرائیل ازبیداری كنونی عربی یا آنچه كه بهارعربی نامیده می شود دچارهراس شده و فكرمی كنم در آینده و پس ازبرقراری ثبات، اتحادیه عرب موضع محكمی در قبال رژیم غاصب صهیونیستی اتخاذ كند.

وی علت عدم تصمیم های لازم ازسوی اتحادیه عرب درگذشته را به خاطر وجود فساد در حاكمیت های این اتحادیه به ویژه درمصر ذكر كرد وافزود: همچنین منافع غرب درمنطقه ایجاب می كرد كه ازحكومت های فاسد و از رژیم صهیونیستی كه به مصوبات بین المللی توجه نمی كند، حمایت كند.

سعد الكتاتنی همچنین در باره نقش مصر پس از حسنی مبارك در جهان عرب، افزود: پس از مبارك رییس جمهوری مخلوع مصر، این كشور كاملا دگرگون شد و شرافت شهروندان مصری در كشورهای عربی بازگشته وپس از انتخاب ریاست جمهوری نیز نقش پیشتاز مصر در دنیای عرب احیا خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: