پنج‌شنبه 02 فوریه 12 | 13:37

چاپ ششم زندگی داستانی آیت الله طالقانی

«روزی مردی برخاست» عنوان کتابی از محمدرضا محمدی پاشاک است که وی در آن زندگی‌نامه داستانی آیت الله طالقانی را به نگارش درآورده است.


«روزی مردی برخاست» عنوان کتابی از محمدرضا محمدی پاشاک است که وی در آن زندگی‌نامه داستانی آیت الله طالقانی را به نگارش درآورده است.

این کتاب از مجموعه مفاخر ملی و مذهبی است که نویسنده، در هجده فصل زندگی‌نامه داستانی آیت الله طالقانی را به زبان داستانی آورده است.

این کتاب، بیانی روایی دارد و نویسنده سعی کرده درآن زندگی‌نامه تاریخی ـ سیاسی آیت الله طالقانی را به صورت داستانی ارائه دهد. کتاب روایتی خطی دارد که نثر آن تا حدودی روان است و در آن روایت داستانی از زمان تولد تا زمان مرگ مرحوم طالقانی در کتاب بازگو شده است.

در بخشی از متن کتاب آمده است:« آبان ماه، به بهانه فضای باز سیاسی زندانیان آزاد می‌شوند و چندی نمی‌گذرد که انقلاب به بار می‌نشیند و روزگاری نو آغاز می‌شود. قلب آیت الله سیدمحمود طالقانی، باز هم با وجود خستگی روحی و جسمی برای مردم می‌تپد…»

همچنین در مقدمه کتاب محمدی پاشاک اینگونه آورده است: این نوشته نشانگر همه زندگی طالقانی بزرگ نیست. گذری است و نظری، بی‌شک کمبودهایی هم دارد. چطور می‌توان دویست صفحه زندگی یک انسان را نوشت؛ آن هم انسانی چون طالقانی. اما منابع مکتوب بسیار کم بود. بخشی از اطلاعات مورد نیاز کتاب از اثر «ابوذر زمان» علی محمدی٬ همچنین از اسناد نهضت آزادی و دو فرزند ایشان «اعظم و محمد حسن» و روزنامه کیهان و اطلاعات به دست آمده است.

گفتنی است کتاب «روزی مردی برخاست» در قطع رقعی و درشمارگان ۲۵۰۰ جلد و با قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ ششم رسیده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: