پنج‌شنبه 02 فوریه 12 | 13:39
تازه ترین گزارش مرکز ارزیابی های بودجه ای و استراتژیک آمریکا

آمریکا توانایی جنگ با ایران را ندارد

بر اساس گزارش ایندپندنت، توانایی سنتی آمریکا در اجرای پروژه هایی مانند چالش های جدی همچون این مسئله و داشتن آزادی عمل در این زمینه که مربوط به زمان پیش از جنگ سرد است، به سرعت در حال زوال است و آمریکا برای اجرای چنین عملیاتی باید توانایی ارتش خود را بازسازی کند. ایران به طور ویژه در عرصه نظامی به حدی سرمایه گذاری و پیشرفت کرده است که اکنون این کشور توانایی بازدارندگی، ایجاد تاخیر و یا جلوگیری موثر از عملیات های نظامی ایران را در منطقه خلیج فارس دارد.


این روز‌ها در مورد عملیات‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس با هدف جلوگیری از تلاش ایران برای بستن تنگه هرمز بحث‌های زیادی مطرح می‌شود. بیشتر نیز این بحث مطرح می‌شود که اگرچه این عملیات‌ها به آسانی به موفقیت منجر نخواهد شد، اما اجرای آن خیلی هم مشکل نیست.

به گزارش پایگاه خبری آسیا نیوز، این تحلیل بحث برانگیز کاملا نادرست است. بر اساس گزارشی که اخیرا از سوی پایگاه خبری ایندپندنت منتشر شده است، آمده است که توانایی سنتی آمریکا در اجرای پروژه‌هایی مانند چالش‌های جدی همچون این مسئله و داشتن آزادی عمل در این زمینه که مربوط به زمان پیش از جنگ سرد است، به سرعت در حال زوال است و آمریکا برای اجرای چنین عملیاتی باید توانایی ارتش خود را بازسازی کند.

اگرچه چنین تحلیل‌هایی پیش از این نیز به ویژه با در نظر گرفتن توانایی‌های نظامی چین مطرح شده است، اما چین تنها کشوری نیست که در مورد افزایش توانایی‌های نظامی خود موفق عمل کرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارشی که توسط مرکز ارزیابی‌های بودجه‌ای و استراتژیک آمریکا منتشر شده است، به این نکته اشاره شده است که ایران به طور ویژه در عرصه نظامی به حدی سرمایه گذاری و پیشرفت کرده است که اکنون این کشور توانایی بازدارندگی، ایجاد تاخیر و یا جلوگیری موثر از عملیات‌های نظامی ایران را در منطقه خلیج فارس دارد. قابلیت‌ها و امکانات تسلیحاتی ایران که این کشور می‌تواند از آن‌ها برای جلوگیری از دسترسی دیگر کشور‌ها به منطقه استفاده کند، باعث نگرانی شدید مقامات آمریکا و شرکای امنیتی این کشور شده است.

در این گزارش که با عنوان «عملیات نظامی، از آماده سازی تا غلبه بر ایران» منتشر شده است، آمده است: ایران همواره در حال آماده سازی برای مقابله با حمله احتمالی از سوی آمریکا بوده است و این آماده سازی را چند دهه است که حفظ کرده است. این کشور به جای تلاش برای مقابله مستقیم با آمریکا در صحنه نبرد در شرایطی که این کشور نسبت به قدرت نظامی آمریکا ضعیف‌تر است، استراتژی اجرای جنگ‌های نامتقارن را در دستور کار خود قرار داده و در این چند دهه این استراتژی را تقویت کرده است. ایران در نظر دارد از این طریق قدرت مانور آمریکا را در زمان جنگ محدود کند.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: حتی اگر ایران توانایی بستن تنگه هرمز را برای مدت طولانی نداشته باشد، دست کم می‌تواند باعث ایجاد تاثیرات مخرب در این زمینه شود. در گزارش اخیری که صندوق بین المللی پول منتشر کرده است، اشاره شده است که بستن تنگه هرمز توسط ایران باعث خنثی شدن بخش عمده‌ای از تولید نفت اوپک خواهد شد. اگرچه گزینه‌های جایگزین برای این زمینه وجود دارد، اما این گزینه‌ها تنها برای مدتی تاثیرگذار است و این مسئله باعث افزایش چشمگیر هزینه‌های حمل و نقل نفت و مواد سوختی خواهد شد.

در ادامه گزارش صندوق بین المللی پول در این زمینه آمده است: بستن تنگه هرمز می‌تواند باعث بروز تنش ژئوپلیتیکی در سرتاسر دنیا خواهد شد و این مسئله بروز هرج و مرج در سرتاسر جهان را سرعت خواهد بخشید. از سوی دیگر این مسئله به قطع تامین سوخت‌های مورد نیاز از سوی برخی کشور‌ها و در نتیجه افزایش قیمت جهانی سوخت منجر می‌شود که نه تنها به ایجاد بی‌ثباتی در عرضه و تقاضا می‌شود، بلکه وضعیت فعلی بازار نفت نیز دستخوش تحولات نامطلوب خواهد شد.

در عین حال پاتریک کرونین مشاور ارشد اندیشکده امنیت آمریکای جدید در این باره می‌گوید: حتی اگر با افزایش تولید نفت برخی از کشور‌ها مشکل کمبود سوخت در جهان به دلیل تحریم نفت ایران و بستن تنگه هرمز برای چند هفته حل شود، باز هم اقتصاد جهانی با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. البته حمله به کشتی‌های ویژه حمل نفت تنها گزینه ایران برای این موضوع نخواهد بود. بلکه ایران به نابودی زیرساخت‌های نفتی عربستان نیز به عنوان یک گزینه پیش روی خود می‌اندیشد که این اقدام در صورت وقوع باعث تاثیرگذاری بسیار شگرف بر روی اقتصاد دنیا خواهد شد.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: ایران در شرایط فعلی بدون در نظر گرفتن موقعیت نظامی خود، از موقعیت سیاسی و آماری خوبی برخوردار است و می‌تواند از این مسئله به سود خود استفاده کند. با توجه به تمامی این مسائل به نظر می‌رسد که ایران گزینه‌های زیادی برای آماده سازی خود به منظور مقابله با سخت‌ترین شرایط احتمالی در اختیار دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: