جمعه 03 فوریه 12 | 17:29

خاخام يهودي: يهود چيزي به نام صهيونيسم ديني نداريم!

صهيونيسم، نهضتي است كه اسرائيل را به وجود آورد، هاليووديسم در طي اين چند سال تلاش مي‌كند كه چهره يهود را برابر با چهره صهيونيسم نشان دهد، همانطور كه در فيلم‌هاي هاليوود از صهيون‌ها، چهره شجاع و مبارزي نشان مي‌دهند، اين نهضت تلاش مي‌كند تا به جهان اعلام كند كه صهيون يك نهضت قوي جهاني است، اين افراد پا را فراتر مي‌گذارند براي اينكه ادعا بكنند كه دين يهود با اين نهضت موافق است.


خاخام لئون كوهن امروز در دومین روز نشست تخصصي كنفرانس هاليووديسم و صهيونيسم كه در مركز پژوهش هاي وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن اشاره به فعاليت و آموز‌ش‌هاي مذهبي كه در طول اين چند سال با آن مواجه بوده است، بيان كرد: من يهودي ارتدوكس هستم و براساس سنت يهود زندگي مي‌كنم.

وي در ادامه با اشاره به فرق نهضت صهيونيسم با دين يهود گفت: صهيونيسم، نهضتي است كه اسرائيل را به وجود آورد، هاليووديسم در طي اين چند سال تلاش مي‌كند كه چهره يهود را برابر با چهره صهيونيسم نشان دهد، همانطور كه در فيلم‌هاي هاليوود از صهيون‌ها، چهره شجاع و مبارزي نشان مي‌دهند، اين نهضت تلاش مي‌كند تا به جهان اعلام كند كه صهيون يك نهضت قوي جهاني است، اين افراد پا را فراتر مي‌گذارند براي اينكه ادعا بكنند كه دين يهود با اين نهضت موافق است.

كوهن گفت: سينماگران ما وظيفه دارند كه اين تفكر تحريف شده را از صحنه پاك كنند و بايد به ما كمك كنند كه ما بتوانيم تفاوت تفكر يهود و صهيون را به جهانيان ارائه دهيم.

اين خاخام يهودي اظهار داشت: از ديدگاه مردم جهان يهود و صهيونيزم دو واژه مترادف است اما پيام من امروز به مردم جهان اين است كه ما حق يكي دانستن اين دو واژه را نداريم، اين دو واژه در واقع دو مفهوم متفاوت و مخالف هستند.

وي اشاره كرد: ارتدوكس، برخلاف صهيون‌ها كه ظلم و ستم به مردم فلسطين را باور دارند با فلسطين همدردي مي‌كنند و تلاش مي‌كنند تا بتوانند آنها را براي رسيدن به آرمان‌هايشان جهت دهند، متأسفانه ديدگاه صهيون با وجود اقليت بودن؛ به دليل قدرت زياد در جهان برجسته شده است.

كوهن گفت:اگر بخواهيم اين دو واژه را با هم مقايسه بكنيم، ديدگاه سنتي و اصيل يهود هزاران سال است كه در تاريخ شكل گرفته؛ اما واژه صهيونيسم واژه‌اي است كه تنها از قدمت آن صدها سال مي‌گذرد.

اين خاخام يهودي در ادامه تفاوت و تمايز ديدگاه يهود در مقابل صهيونيزم را اينگونه برشمرد: صهيونيست از باورهاي مذهبي ارتدوكس و يهوديت اصيل حمايت نمي‌كند و دوم اينكه ارزش‌هاي مذهبي و انسان دوستانه دين يهود جنگ ستيزي و ظلم صهيونيزم را زيرسوال مي‌برد.

وي در ادامه گفت:در مورد زمينه‌هاي باورهاي مذهبي بايد به اين نكته اشاره كرد كه سيستم زندگي يهوديان براساس سنت ديرينه و باورهاي دين يهود شكل گرفته است، ما در دين يهود به اين باور ايمان داريم كه زندگي در سرزميني مقدس تابع شرايطي است كه بايد معيارهاي مذهبي در آن در نظر گرفته شود، اگر يهوديان اين معيارها را رعايت نكنند بنابر دين مقدس ما به تبعيد فرستاده مي شوند، اين معيارها همان اخلاق و هنجارهاي است كه از اصول مذهبي ما نشات‌ مي‌گيرد، اگر ما اين آموزه‌هاي ديني را در نظر نگيريم با پيامدهاي جدي روبرو خواهيم شد.

كوهن اشاره كرد: صهيون‌ها واژه جديدي در دين يهود ايجاد كردند كه به آن يهوديان سكولار مي‌گويند، از نظر يهوديان اصيل اين واژه هم ايده‌هاي ناسيوناليستي را ابراز مي‌كند، پس بنابراين من هم اينجا اعلام مي‌كنم كه يهوديت ارتدوكس با صهيونيسم و با يهوديان سكولار متفاوتند، من مي‌خواهم به اين نكته اشاره كنم كه دين يهود به عنوان شيوه زندگي سرشار از اخلاقيات و …. مي‌باشد و با تفكر صهيون به شدت مخالف است.

اين خاخام يهودي با طرح اين سوال كه چرا صهيونيسم‌ها با ارتدوكس يهود مخالفند؟ گفت: مفهوم هويت يهود با اخلاقيات و ارزش‌ها و اصول آنها معنا مي‌شود كه از هزاران سال قبل بوده است، اما صهيون‌ها با ايجاد اين واژه خط انحرافي در يهود ايجاد كردند و خواستند براي خود هويت جديدي تعريف كنند، آنها با اين هويت جديد به جهانيان اعلام مي‌كنند كه هر كار غيراخلاقي و خارج از دستورات ديني كه بخواهند؛ مي‌توانند انجام دهند و باز هم به عنوان هويت يهود خود را به جهان عرضه كنند.

وي در ادامه گفت: سينماگران بايد بدانند كه اين دو تصوير با يكديگر مغاير است، سينماگران هاليوودي براي بهتر نشان دادن چهره صهيون‌ها، واژه جديد صهيونيسم ديني را كه نوعي صهيونيست سكولار است ايجاد كردند، اما من همين‌جا اعلام مي‌كنم كه ما چيزي به نام صهيونيسم ديني نداريم.

كوهن بيان داشت: صهيونيسم باعث نزاع در خاورميانه شده و اين به خاطر شكل‌گيري نهضتي جنگ طلب و غيرديني است.

اين خاخام يهودي در پايان گفت: من همين‌جا دعا مي‌كنم كه به زودي مفهوم صهيون از صفحه روزگار پاك شود و صلح در خاورميانه حاكم شود و اعراب و يهود بتوانند به راحتي كنار هم زندگي كنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: