شنبه 04 فوریه 12 | 13:49

ممنوعیت تامین مالی معاملات با ایران

بانک های مرکزی قطر و امارات هر گونه تامین مالی مبادلات بازرگانی با ایران را ممنوع کردند.


 شماری از فعالان بانکی در شهر دبی گفته اند که بانک های مرکزی کشورهای امارات و قطر به بانک های کشورهای خود دستور داده اند تامین مالی تعاملات بازرگانی با ایران را متوقف کنند.

این اقدام امارات و قطر در راستای تحریم های پولی و بانکی علیه ایران است.

ایران و امارات دارای تاریخ طولانی از مبادلات بازرگانی هستند و شمار زیادی از بازرگانان ایرانی در شهر دبی فعالیت می کنند.

پیش از این پیش بینی می شد بانک های کشورهای جنوب خلیج فارس، جای خالی بانک های اروپایی در تامین مالی صادرات حبوبات به ایران را بگیرند.

رویترز خبر داده است که در هفته گذشته چند کشتی با بار حبوبات، وارد بنادر ایران شده اند اما به دلیل نرسیدن پول حبوبات از ایران به صادر کننده در خارج از کشور، این کشتی ها از تخلیه بار خود در بنادر ایران خودداری کرده و به مقاصد دیگر رفته اند.

یک فعال بانکی در دبی گفت: بانک مرکزی امارات از بانک ها در دبی خواسته است تا تامین مالی مبادلات بازرگانی با ایران را متوقف کنند. قبل از تحریم های جدید، بانک مرکزی امارات ، مبادلات تجاری با ایران را به صورت سازماندهی شده، مورد بررسی قرار می داد و می خواست جزئیات تمامی معاملات میان دو کشور را بداند.

وی افزود: بعد از این، بانک های اماراتی نمی توانند مبادلات بازرگانی با ایران را تامین مالی کنند.

هم اکنون حدود هشت هزار بازرگانی ایران به طور رسمی در دبی فعالیت می کنند.

براساس آمار گمرک امارات، حجم صادرات مجدد با ایران در نیمه نخست 2011 میلادی به رقم پنج میلیارد و 320 میلیون دلار رسیده است.

یک فعال بازرگانی دیگر در دبی هم گفته است که بانک مرکزی قطر نیز به سایر بانک های این کشور اطلاع داده که باید تامین مالی مبادلات بازرگانی با ایران را متوقف کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: