دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۵ بهمن ۹۰ | ۱۳:۵۳

درخواست عراق برای مستثنی شدن از تحریم ایران

علی الدباغ سخنگوی دولت عراق گفت این کشور به دلیل حجم بالای مبادلات بازرگانی با ایران و حفاظت از سپرده های خارجی خود در برابر تحریم ها، از آمریکا خواهد خواست تا بغداد را از تحریم های ایران، مستثنی کند.


به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، دولت آمریکا در ماه دسامبر گذشته، بانک مرکزی ایران را تحریم کرده بود. براین اساس، آمریکا ، هر تعامل کننده با بانک مرکزی ایران را از تعامل با بازار خود ، محروم خواهد کرد.
ایران هم اکنون پس از ترکیه، مهمترین شریک تجاری عراق است.

تهران در سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که قصد دارد مبادلات بازرگانی با عراق را از 6 میلیارد دلار در سال 2010 به 10 میلیارد دلار در سال 2011 افزایش دهد.

سخنگوی دولت عراق اضافه کرد: بغداد سعی می کند از تحریم های ضد ایرانی آمریکا، مستثنی شود تا هم تحریم ها را نقض نکرده باشد و هم تحت مجازات و تحریم های آمریکا قرار نگیرد.

دولت ژاپن نیز تلاش می کند از تحریم های آمریکا علیه ایران، مستثنی شود.
تحریم ها علیه ایران برای عراق، مسئله بسیار مهمی است زیرا بغداد با دو همسایه خود یعنی ایران و سوریه، روابط بازرگانی گسترده ای دارد که هر دو، تحت تحریم های بین المللی هستند.

ایران هم اکنون به عراق، برق، فرآورده های نفتی ، مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی، تجهیزات پزشکی صادر می کند. ایران همچنین به طور گسترده در کارخانه ها، صنایع تولید برق عراق در راستای بازسازی این کشور، سرمایه گذاری کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: