شنبه 04 فوریه 12 | 14:10
مسافران خارج کشور بخوانند

مقررات جديد خروج طلا، سکه و ارز از كشور

در پی نوسانات اخیر در بازار ارز ، سکه و طلا ،بانك مركزي و نمايندگان ويژه رياست جمهوري مقررات جديدي را به گمرك ايران براي ورود و خروج طلا و ارز ابلاغ كرده‌اند كه در مقايسه با مقررات قبلي سختگيرانه‌تر شده است. مهم ترین قسمت های این مقررات جدید که می تواند مورد توجه مسافران […]


در پی نوسانات اخیر در بازار ارز ، سکه و طلا ،بانك مركزي و نمايندگان ويژه رياست جمهوري مقررات جديدي را به گمرك ايران براي ورود و خروج طلا و ارز ابلاغ كرده‌اند كه در مقايسه با مقررات قبلي سختگيرانه‌تر شده است.
مهم ترین قسمت های این مقررات جدید که می تواند مورد توجه مسافران خارج کشور باشد به شرح زیر است:

1 – ممنوعيت كامل براي خروج سكه

خروج سكه طلا از كشور به طور كامل ممنوع است و هیچ کس حق ندارد هنگام سفر به خارج حتی یک سکه طلا با خود بیرون ببرد. محمدرضا نادري، معاون امور گمركي گمرك ايران درباره دلیل این تصمیم کفته است: دليل منطقي براي خروج سكه طلا از كشور وجود ندارد، زيرا سكه طلا پول رسمي و رايج كشور است.

2 – محدودیت خروج طلا

خروج طلاي ساخته فقط تا سقف 150 گرم ، آن هم صرفاً براي مسافران خانم امكانپذير است.

3 – محدودیت خروج ارز

هر مسافر حداکثر می تواند 5000 دلار با خود ببرد. اگر کسی بیش از این رقم همراه خود داشته باشد باید ارز خود را به بانک های فرودگاه تحویل دهد یا در آنجا حساب ارزی باز نماید.

4 – شرط ورود ارز

هر فرد در زمان ورود فقط مي‌تواند 5000 دلار همراه خود وارد كشور كند و گمرك بايد مازاد آن را به بانك‌ها تحويل دهد تا حساب ارزي در بانك افتتاح شود.

افزايش كنترل‌ها

در همین حال جام جم – ارگان مطبوعاتی صدا و سیما – به نقل از معاون امور گمركي گمرك ايران در خصوص چگونگي شناسايي ميزان ارز همراه مسافر گفت: از آنجا كه بازرسي بدني در زمان خروج ازاختيارات گمرك نيست اين امر به دستگاه‌هاي امنيتي محول شده است.

نادري اظهار كرد: در جلسه‌اي با وزير كشور مقرر شد كنترل‌هايي در زمان خروج انجام شود ضمن آنكه در زمان ورود نيز به طور معمول ارز افراد در كيف و لباس قرارداده مي‌شود كه گمرك اختياري براي بازرسي بدني ندارد، اما اگر كشف شود و فرد قبلا اظهار نكرده باشد به طور قطع قاچاق محسوب مي‌شود. بر همين اساس قاچاق چمداني ارز از بين مي‌رود.

نادري افزود: اظهار ارز مسافري درآمدي براي گمرك ندارد، مگر آن‌كه كالاي همراه مسافر جنبه تجاري داشته باشد. به همين دليل، گمرك موظف است با حفظ جنبه تجاري فراتر از سقف 80 دلار حقوق ورودي دريافت كند كه قطعا آن درآمد به خزانه واريز مي‌شود.

همچنین اگر فرد خواستار انجام واردات باشد، مي‌تواند از حساب ارزي استفاده كند در غير اين صورت مي‌تواند معادل ارز مذكور ريالي كه توسط بانك مركزي تعريف شده از بانك‌ها دريافت كند.

به گفته وي، بخشنامه مربوط هفته گذشته صادر و به گمركات مسافري ابلاغ شده است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: