شنبه 04 فوریه 12 | 15:03

وزیر اسبق نفت: باید تولید نفت را کاهش دهیم

وزیر سابق نفت تاکید کرد: بهتر است ما برداشت‌های خود را از میدان‌های مستقل کاهش داده و از میدان‌های مشترک نفتی حداکثر برداشت را داشته باشیم.


مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت نهم  در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، اظهار داشت: بحث تحریم، حرف جدیدی نیست و غربی‌ها سال‌ها است که تحریم را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه بخش‌های خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی ایران راهکارهای مقابله با تحریم‌ها را به خوبی آموخته‌اند، افزود: تجارب ملت ایران در حوزه‌های تجارت، اقتصاد و علم و فناوری به مراتب بیشتر از پیروزی انقلاب است.

میرکاظمی با اشاره به حجم تجارت ایران با جهان، گفت: طبق گزارشی که ارائه شد ایران 50 میلیون دلار واردات و 35 میلیون دلار صادرات دارد؛ لذا این حجم مبادلات اقتصادی و تجاری نشانی دیگر بر ناکارآمدی تحریم‌هاست.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه بحث انرژی هسته‌ای بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران شده است، گفت: در دولت اصلاحات علی‌رغم تعلیق سه سال و نیمه برنامه هسته‌ای، تحریم‌ها علیه ایران تشدید شد.

“همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند، عناد‌ها، دشمنی‌ها و رفتارهای خصمانه از سوی دشمنان انقلاب اسلامی با ملت ایران وجود دارد و ما نباید ساده اندیشی فکر کنیم که با کوتاهی از حقوق مردم، تحریم‌ها اعمال نخواهد شد”.

میرکاظمی با بیان اینکه غربی‌ها برای تحریم ایران از بهانه‌های مختلفی از جمله حقوق بشر و برنامه هسته‌ای استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: خود غربی‌ها اذعان دارند که تحریم‌های اعمالی برای ملت ایران بی تاثیر بوده است.

وزیر سابق نفت با اشاره به مصوبه اخیر اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران گفت: ما در فروش نفت به اتحادیه اروپا سهم بالایی نداریم و می‌توانیم به درستی نحوه فروش نفت را برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: اگر ما بخش تولید نفت را برای مدتی کاهش و نفت خود کمتر به بازار عرضه کنیم، می‌توانیم در یک برنامه دراز مدت موفق‌‌تر عمل کنیم.

وزیر سابق نفت تاکید کرد: “بهتر است ما برداشت‌های خود را از میدان‌های مستقل کاهش داده و از میدان‌های مشترک نفتی حداکثر برداشت را داشته باشیم.”

میرکاظمی با تاکید بر مطالعه راهکارهای مختلف به منظور مقابله با تحریم‌های نفتی، تاکید کرد: یافتن جایگزین برای فروش نفت مهم نیست. چراکه “نفتی که امروز، ایران به قیمت 110 دلار به جهان می‌فروشد نسبت به رشد قیمتی سایر کالاها، بسیار پائین است”.

وی که می‌گفت ایران در بحث فروش نفتی”ارزان فروشی‌ می‌کند، خاطر نشان کرد:اگر نفت ایران در اختیار اروپایی‌ها بود، آنرا کمتر از 300، 400 دلار به دیگران نمی‌فروختند.

عضو سابق کابینه دهم به دولت توصه کرد در لایحه بودجه91 برای کاهش تولید نفت راهکارهای مطرح را مورد مطالعه قرار بدهد تا حتی اگر برای فروش نفت تحریم شده از سوی اروپا جایگزین هم پیدا شد، از فروش آن صرف‌نظر شود.

وی قیمت110 دلار را برای نفت، قیمت غیرواقعی برای آن دانست و با بیان اینکه قطع فروش نفت به کشورهای اروپایی تصمیمی است که باید در راس کشور مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: توصیه من این است که اگر حتی جایگزین برای فروش نفت پیدا نکردیم، تولید را کم کنیم.

میرکاظمی با بیان اینکه وزارت نفت به عنوان یک بنگاه اقتصادی و تولیدی نباید وارد مسائل سیاسی شود مگر اینکه سیاسیون برای آن تصمیم گیری کنند، اضافه کرد: آنها که در سازمان تجارت جهانی بحث عدم محدودیت تجارت را مطرح می‌کنند، خودشان از تحریم نفتی ایران صحبت می کنند، ما معتقدیم این کارهای سیاسی نباید وارد حوزه نفت شود.

وزیر سابق نفت از دولت خواست پاسخ محکمی به تحریم‌کنندگان اروپایی نفت بدهد

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: