شنبه 04 فوریه 12 | 15:26

فضای سایبر؛ جنگ جهانی

باراک اوباما رئیس ‌جمهور آمریکا ۵ ژانویه امسال در پنتاگون نطق عمومی ایراد کرد و بحث «بازنگری راهبرد دفاعی» را مطرح ساخت. ایگور پانارین نویسنده و تحلیل ‌گر مسائل سیاسی معتقد است که دکترین نظامی جدید واشنگتن بر کسب برتری آمریکا در فضای مجازی تمرکز دارد.


سند جدید راهبرد نظامی آمریکا بالا‌ترین اولویت را حفظ برتری جهانی آمریکا از طریق اقدامات تهاجمی در فضای مجازی برمی ‌شمارد. پنتاگون صراحتاً هدف خود را ارتقای موقعیت جهانی آمریکا با حفظ برتری در فضای مجازی از طریق جریان اطلاعات و تاکتیک ‌های جنگ سایبری اعلام می‌‌دارند.

به گزارش اشراف به نقل از خبرنگار جنگ نرم مشرق، سایت گلوبال ریسرچ در گزارشی به قلم پرفسور ایگور پانارین نوشت: آمریکا پس از جنگ ستارگان به دنبال کسب هژمونی در جنگ سایبری است.

این گزارش می‌افزاید: قرارگاه سایبری آمریکا موسوم به سایبرکام (CYBERCOM) قصد دارد تا از جنگ سایبری به جای اهداف عملیات نظامی زمینی، دریایی و هوایی استفاده نماید. رئیس‌ جمهور اوباما و وزارت دفاع آمریکا در روز ۵ ژانویه ۲۰۱۲ دستورالعمل راهبرد دفاعی را با عنوان «حفظ برتری جهانی آمریکا: اولویت ‌هایی برای دفاع قرن بیست‌ و یکم» منتشر ساختند.

این سند بالا‌ترین اولویت راهبردی آمریکا را حفظ برتری جهانی آمریکا از طریق اقدامات تهاجمی در فضای مجازی برمی ‌شمارد. کاخ سفید و پنتاگون صراحتاً هدف خود را ارتقای موقعیت جهانی آمریکا با حفظ برتری در فضای مجازی از طریق جریان اطلاعات و تاکتیک ‌های جنگ سایبری اعلام می‌ دارند.

از اینرو، دولت اوباما پروژه ‌جاه ‌طلبانه برتری جهانی خود را در دستورکار دارد که در واقع جایگزینی برای پروژه «جنگ ستارگان» رونالد ریگان و «جنگ علیه تروریسم» جورج بوش پسر خواهد بود: یعنی جنگ جهانی در فضای مجازی.

باراک اوباما رئیس ‌جمهور آمریکا ۵ ژانویه امسال در پنتاگون نطق عمومی ایراد کرد و بحث «بازنگری راهبرد دفاعی» را مطرح ساخت. ایگور پانارین نویسنده و تحلیل ‌گر مسائل سیاسی معتقد است که دکترین نظامی جدید واشنگتن بر کسب برتری آمریکا در فضای مجازی تمرکز دارد.

آمریکا اولین کشوری بود که علاوه بر سایر میادین جنگ نظامی از جمله زمین، دریا، هوا و فضا به فضای مجازی نیز به مثابه محیط جدیدی برای عملیات نظامی نزدیک شد. این مفهوم به سال ۱۹۹۸ برمی‌ گردد اما پس از وقوع جنگ اوت ۲۰۰۸ در اوستیای جنوبی به یک طرح واقعی تبدیل شد که البته لازم به ذکر است نتوانست نقش خود را برای آمریکا و متحد واشنگتن در منطقه یعنی گرجستان به خوبی ایفا نماید.

اواخر ماه مه سال ۲۰۰۹، رئیس‌ جمهور باراک اوباما پست هماهنگ‌ کننده فضای مجازی را در دولت نهادینه کرد که ایشان همواره باید در جلسات شورای امنیت ملی و شورای اقتصاد ملی حضور می‌ یافت. در‌‌ همان ماه، قرارگاه سایبری آمریکا نیز پا به عرصه وجود گذاشت که مقر آن در فورت می‌د مریلند بود و ریاست آن را ژنرال «کیت الکساندر» (Keith Alexander) از نیروی زمینی آمریکا برعهده داشت. گفتنی است الکساندر با حفظ سمت همزمان رئیس سازمان امنیت ملی، قدرتمند‌ترین سازمان اطلاعاتی آمریکا نیز بود.

آژانس امنیت ملی/سرویس امنیت مرکزی (NSA/CSS) مهم‌‌ترین سازمان اطلاعاتی آمریکاست. این سازمان در ۴ نوامبر ۱۹۵۲رسماً فعالیت خود را آغاز کرد و مسئولیت جمع‌ آوری اطلاعات نشانه‌ای و ارتباطات خارجی، بکارگیری سیستم استراق‌سمع پلکانی به عنوان تجهیزات فنی اصلی را برعهده دارد. سازمان امنیت ملی (NSA) با استفاده از عوامل رده پایین خود در نروژ، قبرس، قرقیزستان و کشورهای حوزه بالتیک به صورت مخفیانه ارتباطات الکترونیکی روسیه را تحت نظر دارد.

قرارگاه سایبری آمریکا موسوم به سایبرکام (CYBERCOM) قصد دارد تا از جنگ سایبری به جای اهداف عملیات نظامی زمینی، دریایی و هوایی استفاده نماید. واحدهای اطلاعات ویژه و جنگ سایبری و نیز ساختارهای فرماندهی در درون نیروهای مسلح آمریکا تشکیل شده‌اند از جمله قرارگاه سایبری نیروی زمینی/ ارتش دوم. جنگ سایبری دریایی از طریق قرارگاه سایبری نیروی دریایی مستقر در ناوگان دهم آمریکا کنترل می‌شود که البته قبلاً منحل شده بود اما دوباره تشکیل گردید. قرارگاه سایبری نیروی هوایی‌‌ همان نیروی هوایی بیست ‌و چهارم موسوم به سایبر نیروی هوایی است. تفنگداران نیروی دریایی آمریکا نیز قرارگاه سایبری خاص خود را دارند.

بخش تحقیقات فنی وزارت دفاع آمریکا موسوم به آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DAPRA) هم‌ اکنون در حال تکمیل پروژه میدان سایبری ملی است: ماکت اینترنتی برای شبیه‌سازی جنگ و اطلاعات سایبری. پروژه میدان سایبری با هدف آزمایش تاکتیک‌‌ها و تکنیک ‌های جدید از طریق بازیهای جنگ سایبری و نیز آموزش نیروهای سایبری طراحی شده است. ضمناً، راهبرد جدید مستلزم توسعه سلاح ‌ها و ابزارهای سایبری جدید از قبیل ویروس ‌های غیرفعال‌، برج‌های دیده‌بانی سایبری و غیره است.

قانون‌ گذاران آمریکا قانون جدیدی را تنظیم کرده‌اند تا از طریق آن دولت و فعالیت‌‌های نظامی را با هدف حفظ برتری آمریکا در فضای مجازی کنترل نمایند.

یکی از مهم‌‌ترین روند‌ها در حال حاضر ساده ‌سازی روند تصمیم ‌گیری برای عملیات ‌ها و اقدامات تهاجمی جنگ سایبری است. در گذشته، آغاز یک حمله سایبری منوط به کسب اجازه سلسله ‌مراتب از رئیس ستاد مشترک ارتش گرفته تا وزیر دفاع و شخص رئیس ‌جمهور بود. اما طبق قوانین جدید، برای انجام چنین عملیاتی روند تصمیم ‌گیری هم‌ اکنون بیش از ۱۰ دقیقه زمان نمی‌‌برد. این قانون عمدتاً عملیات ‌های روانی را مورد توجه قرار می‌‌دهد که مخاطبان خاصی از کاربران اینترنتی را هدف می‌‌گیرد.

قرارگاه سایبری اوایل دسامبر ۲۰۱۱ تمرین شبیه ‌سازی را پیاده کرد که در ‌‌نهایت نیز مورد تعریف و تمجید ژنرال الکساندر قرار گرفت. در این تمرین بالغ بر ۳۰۰ کار‌شناس حوزه سایبری حضور داشتند که به عنوان نیروی قرارگاه سایبری و عوامل «دشمن» انتخاب شده بودند و تاکتیک ‌های دفاعی و تهاجمی و نیز برنامه ‌های هماهنگ ‌سازی را تمرین می‌‌کردند. عملیات دفاع سایبری شبیه ‌سازی شده امریکا در مرکز تمرین و آموزش نیروی هوایی در منطقه «نلیس» (Nellis) ایالت نوادا برگزار شد و این در حالی است که عوامل دشمن فرضی قصد داشتند تا از مراکز دوردست به شبکه سایبری آمریکا نفوذ نمایند.

در اندکی بیش از یک هفته، طرفین تلاش کردند تا پیروز این میدان باشند و طرح‌‌ها و نقشه‌‌های یکدیگر را خنثی نمایند. ضمن اینکه، بازیگران با برگزاری جلسات توجیهی روزانه پیشرفت و عملکرد خود را ارزیابی می‌‌کردند. هدف از این تمرین، اجرای سناریوهای مختلف در کوتاه‌ترین زمان ممکن براساس اقدامات و ضداقدامات احتمالی دشمن فرضی بود. مقامات وزارت دفاع این تمرین را کاملاً موفقیت‌آمیز دانسته و به کار‌شناسان قرارگاه سایبری به خاطر مهارت و کار تیمی عالی تبریک گفتند.

عجیب اینکه، تمرین قرارگاه سایبری در‌‌ همان زمانی اتفاق افتاد که روسیه موج بی‌سابقه ‌ای از اعتراضات خیاباتی را از پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ماه دسامبر گذشته تجربه کرد. به نظر می‌‌رسد بتوان گفت این اعتراضات که هزاران نفر را در اغلب شهرهای اصلی روسیه به خیابان‌ها کشاند تا حدود زیادی سازمان‌یافته بود و از طریق شبکه ‌های اجتماعی اینترنتی همچون فیس‌ بوک واقعیت یافت.

‌‌نهایت اینکه، رئیس ‌جمهور اوباما و وزارت دفاع آمریکا در روز ۵ ژانویه ۲۰۱۲ دستورالعمل راهبرد دفاعی را با عنوان «حفظ برتری جهانی آمریکا: اولویت ‌هایی برای دفاع قرن بیست‌ و یکم» منتشر ساختند. این سند بالا‌ترین اولویت راهبردی آمریکا را حفظ برتری جهانی آمریکا از طریق اقدامات تهاجمی در فضای مجازی برمی‌ شمارد. کاخ سفید و پنتاگون صراحتاً هدف خود را ارتقای موقعیت جهانی آمریکا با حفظ برتری در فضای مجازی از طریق جریان اطلاعات و تاکتیک ‌های جنگ سایبری اعلام می‌ دارند.

از اینرو، دولت اوباما پروژه‌ جاه ‌طلبانه برتری جهانی خود را در دستورکار دارد که در واقع جایگزینی برای پروژه «جنگ ستارگان» رونالد ریگان و «جنگ علیه تروریسم» جورج بوش پسر خواهد بود: یعنی جنگ جهانی در فضای مجازی.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: