پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۳ بهمن ۹۰ | ۱۴:۲۸

وحشت آمریکا و تل‌آویو از پیروزی اسلام‌گراها

پیروزی اسلامگرایان مصر باعث موضع گیری این احزاب علیه اسراییل و حامیان این رژیم شده است… چراکه این احزاب به میراث حسنی مبارک و نحوه رابطه وی با رژیم صهیونیستی وقعی نخواهند گذاشت و فلسطین را یک کشور عربی و سرزمین آن را متعلق به مردم مظلوم فلسطین می‌دانند.


پیروزی اسلامگرایان مصر باعث موضع گیری این احزاب علیه اسراییل و حامیان این رژیم شده است. علت اصلی این موضع گیری‌ها این است که اسلامگرایان، طرفداران اسراییل را به چالش کشیده‌اند. این قدرت‌های طرفدار رژیم صهیونیستی از اندیشه فرهنگی و دینی اسلامگرایان مصر ابراز هراس کرده‌اند. چراکه این احزاب به میراث حسنی مبارک و نحوه رابطه وی با رژیم صهیونیستی وقعی نخواهند گذاشت و فلسطین را یک کشور عربی و سرزمین آن را متعلق به مردم مظلوم فلسطین می‌دانند.

نگرانی رژیم صهیونیستی از موضع اسلامگرایان مصر

«عصام نعمان» وزیر سابق اطلاعات لبنان گفت: اسراییل از پیشتازی اخوان المسلمین در مصر و به دست گرفتن حکومت توسط گروهای اسلامگرا در برخی از کشور‌ها به ویژه مصر ابراز نگرانی کرده است. روزنامه «یسراییل هیوم» از مشورت‌های شورای امنیت ملی پرده برداشت و از رییس جمهور آمریکا باراک اوباما خواست که در این زمینه به سادگی بر خورد نکند. این نشست شورای ملی به چالش اسلامگرا‌ها و هواداران آن‌ها پرداخته و از صعود اسلامگرا‌ها در مصر ابراز نگرانی کرده است. مطالب این روزنامه بیانگر این است که اسراییل فقط از قدرت دینی و فرهنگی اسلامگرایان در هراس نیست، بلکه از اندیشه تولیتاری آن‌ها نیز در هراس است! اما از نظر اعضای شورای امنیت ملی ایدیولوژی اخوان المسلمین همراه با پوشش دینی می‌باشد که باعث دغدغه آن‌ها شده است. بنا به گفته روزنامه «دارالخلیج» امارت از مناقشه‌های روزنامه اسراییلی مذکور به نظر می‌رسد که مصر باعث دغدغه شورای امنیت ملی در مورد اسراییل شده است. در همین راستا وزارت خارجه رژیم صهیونیستی از سفیرش «یعقوب امیتای» خواسته است که با اخوان المسلمین و حزب سلفی نور وارد مذاکره شود. این روزنامه اماراتی نوشت که علت نگرانی اسراییلی‌ها از صعود اسلامگرا و به دست گرفتن حکومت توسط این گرو‌ها یکی رابطه تنگاتنگی است که میان حماس و اخوان المسلمین وجود دارد و دیگری امکان یک توافق ضمنی با حماس می‌باشد که این امکان را فراهم می‌کند که با سازمان‌های فلسطینی دیگر نیز رابطه داشته باشد و از این راهبرد شاید بتوانند با استفاده از شبه جزیره سینا عملیاتی را علیه رژیم صهیونیستی انجام دهند.

ترسیم دورنمای نقش اسلامگرایان

«خیرت الشاطر» معاون رهبر اخوان المسلمین مصر در گفتگو با روزنامه «لوفیگارو» فرانسه گفت: ما برای برآوردن درخواست انقلابیون در مصر تلاش می‌کنیم. همچنین مانع فساد در موسسات می‌شویم و در همین راستا اصلاحاتی را نیز در وزارت کشور انجام می‌دهیم. ازسوی دیگر در انتقال فرایند دموکراسی و انتخاب اعضای تدوین قانون اساسی در مصر و همچنین فراهم کردن زمینه برای انتخابات ریاست جمهوری تلاش می‌کنیم. وی دراین گفتگو درمورد قرارداد صلح با اسراییل گفت: ما به همه پیمان‌های بین المللی احترام می‌گذاریم ولی به میراث حسنی مبارک احترام نمی‌گذاریم و به عنوان یک کشور عربی از فلسطین حمایت می‌کنیم و کشورهای غربی را که به اسراییل کمک کنند تحت فشار قرار می‌دهیم و در این زمینه قایل به هیچ شرطی نیستیم. هرچند که این مورد شاید کارشکنی در قوانین بین المللی باشد. «خیرت الشاطر» درمورد رابطه با ایالات متحده آمریکا گفت: باید قدرت‌های غربی بدانند که هم اکنون اوضاع تغییر یافته است و بازیگران صحنه نیز تغییر یافته‌اند و بعد از وقوع بهار عربی بسیاری از چیز‌ها تغییر پیدا کرده است. هم اکنون آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا نمی‌توانند آن نقشی را که قبلا بازی می‌کردند بازی کنند و اوضاع ‍‍ژئوسیاسی نیز تغییر پیدا کرده است و هم اکنون وقت آن است که کشورهای غربی در این زمینه تصمیم جدیدی را اتخاذ کنند. روزنامه «الشبیبه» مصر به نقل از روزنامه گاردین بریتانیا نوشت که تنش روابط بین دولت آمریکا و مقامات نظامی مصر به بالا‌ترین حد خود رسیده است. این روزنامه نوشت: از چند ماه پیش ایالات متحده آمریکا اقدام به کمک مالی گروهای حقوق بشر و گروهای مدافع دموکراسی کرده است که این عمل از سوی آمریکا با هدف بر هم زدن ثبات مصر انجام شده است. این منبع تصریح کرد: «مایکل بوزنر» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور دموکراسی و حقوق بشر از به دست گرفتن سازمان‌های مدنی توسط اسلامگرا‌ها در مصر ابراز ناامیدی کرده است. وی گفت که اصلاح قانون اساسی در مصر یک فرصت بی‌نظیری را برای مردم مصرفراهم می‌کند. «اریک تراجر» پژوهشگر آمریکایی در موسسه مطالعاتی خاورمیانه در واشنگتن طی یک مقاله گفت: با توجه به موضع مخالف اخوان المسلمین علیه غرب، آمریکا باید این احتمال را بدهد که در آینده در مصر نفوذ اندکی خواهد داشت. وی گفت: پیروزی اخوان المسلمین و احزاب اسلامگرا در مصر نوید بخش تغییرات ریشه‌ای در مصر می‌باشد که ازجمله این تغییرات امور دینی و سیاست خارجی است. آمریکا نباید درمورد اهداف و قدرت این حزب دچار توهم شود. این پژوهشگر تاکید کرد: هدف والای حزب آزادی و عدالت برپایی دولت اسلامی است که دین در آن منبع اساسی قانون گذاری باشد. این نویسنده و تحلیلگر گفت: در این زمینه سه چیز باعث نگرانی واشنگتن شده است.

۱- رهبران این حزب بار‌ها گفته‌اند که از استعمال شراب و مواد الکلی در سواحل جلو گیری می‌کنند.

۲- مصر با بحران مالی مواجه است و در این راستا قصد دارد سرمایه‌های خارجی را جذب کند، اما مانع ربا می‌شود که این باعث نگرانی است!

۳- نمایندگان پارلمان مصر از حزب آزادی و عدالت گفته‌اند که با انتقادات علیه دین و شریعت به هیچ وجه مسامحه روا نخواهند داشت.

«رضا فهمی» مسوول پرونده فلسطین در گروه اخوان المسلمین از تشکیل کمیته مصری درمورد مسایل قدس و پبوستن همه طیف‌ها به آن ابراز امیدواری کرد. وی گفت: تماس‌های زیادی با تعدادی از جریان‌های اسلامی انجام شده تا در نشست کمیته مرکزی در بیروت شرکت کنند و ۳۵ تن از فعالان در کشورهای مختلف از این طرح استقبال کرده‌اند. وی گفت که این عمل یک جنبش جهانی مهمی است که بیانگر اراده آزادگان جهان در رویارویی با زورگویان اشغالگر قدس است که قدس و فلسطین را مورد هدف قرار دادند تا تمام هویت اسلامی و عربی و تاریخی را از راهبرد سرکوب و قتل و ویرانی و یهودی سازی محو کنند. وی این جنبش جهانی را حرکت مسالمت آمیز دانست و از همه کشورهای جهانی خواست که در این زمینه همکاری کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: