جمعه 10 جولای 09 | 22:33

یاسمن! تقلب در انتخابات؟

ياسمن هم نگاه عاقل­ اندر سفيهي به من كرد و با اعتماد به نفسِ سبز رنگي گفت: ” موج سبز تمام كشور را گرفته و ما پيروز قاطع انتخابات هستيم. از هركس مي­پرسم مي­گويد به موسوي راي مي­دهد.” … امروز روز دهم است كه از ياسمن خبري ندارم ولي حتما جوانهاي زيادي مثل او هستند كه تحت تاثير اخبار كاناليزه شده و فضاي خاصي مي­باشند كه به شور جواني و عدالت­جويي آنها اجازه بروز منطقي را نمي­دهند. در اين شرايط، بسياري از استدلالهايي كه درون گفتمان انقلاب مي­باشد براي اين عزيزان كارساز نمي­باشد لذا نامه­اي براي ياسمن نوشتم با معيار و مبناي خودش؛


یك نامه به یاسمن

هفته قبل وقتی رِیبون سبز را دور مچ یاسمن دیدم به انگلیسی بهش گفتم: “طفلكی! …جوانیِ برباد رفته” یاسمن هم نگاه عاقل­ اندر سفیهی به من كرد و با اعتماد به نفسِ سبز رنگی گفت: ” موج سبز تمام كشور را گرفته و ما پیروز قاطع انتخابات هستیم. از هركس می­پرسم می­گوید به موسوی رای می­دهد.” … امروز روز دهم است كه از یاسمن خبری ندارم ولی حتما جوانهای زیادی مثل او هستند كه تحت تاثیر اخبار كانالیزه شده و فضای خاصی می­باشند كه به شور جوانی و عدالت­جویی آنها اجازه بروز منطقی را نمی­دهند. در این شرایط، بسیاری از استدلالهایی كه درون گفتمان انقلاب می­باشد برای این عزیزان كارساز نمی­باشد لذا نامه­ای برای یاسمن نوشتم با معیار و مبنای خودش؛

سلام یاسمن خانم!

قبل از همه، همسرم دعا می­كرد كه در این گیر و دار اغتشاش حق و باطل، سالم بمانی و باز هم دور هم برای پیشرفت كشور عزیزمان، انگلیش بلغور كنیم!! یاسمن! من اصلا در مقام حمایت از كارهای احمدی­ نژاد نیستم و بشدت به سانسور اخبار حامیان موسوی در رسانه ملی طی روزهای اخیر انتقاد دارم ولی تو كه به اعتراف خودت به خیرخواهی من شك نداری، امیدوارم با حوصله این مطالب را دنبال كنی؛

الف- شاید تجربه سیاسی شما به 12 سال پیش نرسد ولی بعد از دوم­خرداد76، بسیاری از سران جناح راست نتیجه را غیرقابل پیش­بینی نامیدند. آنها نمی­دانستند كه سالهاست عهد بوق تمام شده و سازمانهای نظرسنجی علمی و رسمی در داخل و خارج كشور اطلاعات دقیقی از نتایج انتخابات پیش­بینی می­كنند. مثلا در همان انتخابات76، گالوپ معروف­ترین سازمان نظرسنجی امریكا (البته وابسته به سازمان سیا) آن انتخابات را با دقت بالایی پیش­­بینی كرده بود. امروز هم سازمانهای نظرسنجی رسمی و علمی خوبی در كشور فعالیت دارند كه در تمام انتخاباتهای 7-8 سال گذشته با خروجی خود قدرت علمی خویش را اثبات كرده­اند. با اینحال، چون تمام سازمانهای وابسته به جمهوری اسلامی از نظر شما فاقد صلاحیت هستند، شما را به سازمانهای امریكایی ارجاع می­دهم.

1- New America Foundation (بنیاد امریكای نوین) طی یك نظرسنجی تلفنی در 30شهر بزرگ دوبرابر بودن آرای احمدی­نژاد را پیش­بینی کرده بود(اینجا). جالب اینجاست كه voa هم این نظرسنجی رو پذیرفته(اینجا) و با حاشیه برتری دوبرابری، پیروزی احمدی­نژاد را از 3 هفته قبل از انتخابات تایید كرده است. شیطنت این نظرسنجی این است كه از پرسش­شوندگان پرسیده است شما خواهانِ دموكراسی بیشتری هستید یا كمتر؟ و مردم هم قاعدتا جواب داده اند بیشتر. و این سایت تیتر زده است كه” 77درصد ایرانیان خواهان دموكراسی بیشتری هستند”!

2- سازمانtrorr free tomorrow (فردای بدون ترور) طی یک نظرسنجی قبل از انتخابات، از دوبرابر بودن آرای احمدی­نژاد نسبت به موسوی خبر می­دهد.(اینجا دانلود كنید) جامعه آماری این نظر سنجی فقط 30شهر اصلی ایران است. اینجا هم واشینگتن­پست ارگان رسمی دموكراتها و قدیمی­ترین و بزرگترین نشریه واشنگتن، آنرا تحلیل كرده است و نتیجه انتخابات را منطبق بر نظر كارشناسان این سازمان مستقل دانسته و در تحلیل خود احتمال تقلب را ناممكن می­داند. هرچند هافینگتون­پست بعد از انتخابات(!) برای تشكیك در انتخابات ایران اینجا 5 دلیل برای غیرقابل­قبول بودن این نظرسنجی ارایه كرده است ولی پذیرش و تحلیل سی­ان­ان از این نظرسنجی را اینجا مطالعه فرمایید.

3- پیش­بینی منتشره شده توسط دوستانتان در بی­بی­سی را اینجا مطالعه كنید. این هم تحلیل بعد انتخابات.

۴- این هم رادیو آزادی اروپا كه بر پیروزی دوبرابری احمدی­نژاد صحه گذاشته است. این هم تایید همین پیش­بینی توسط تحلیلگر خلیج­تایمز.

5- این هم گاردین كه با توجه به نظرسنجی­های انجام شده و حتی تحلیل رای آذری­ها بعنوان دومین قومیت ایرانی و یا ترس مردم ایران از اظهار واقعی رای خود و غیره نهایتا بنا به دلایلی از جمله روحیه بیگانه­ستیزی ایرانیان، نتیجه­گیری كرده كه احمدی­نژاد خواسته­ی مردم بوده و اگر دوباره انتخابات برگزار شود وی با اختلاف بیشتری موسوی را جا خواهد گذاشت.

یاسمن خانم! پیش­بینی نتیجه انتخابات توسط خبرگزاری­های جهان خیلی زیاد است(+) و فقط كمی حوصله و انصاف می­خواهد كه مطمئن هستم شما هردو را دارید. علیرغم این شواهد، حامیان educated آقای موسوی باز هم بجای همراهی با مردم روستاها و شهرهای كوچك(۷۷٪جمعیت ایران)، پشت كامپیوتر خود نشستند و به نظرسنجی­های اینترنتی دلخوش كردند و با فضای ساختگی تلویزیون bbc فارسی، خود را غرق رویاهای جوانانه كردند.

بجز ادعاهای تاج­زاده و رهنورد(+) حتی اگر یك نظرسنجی رسمی و علمی در دنیا نشان از برتری موسوی بر احمدی­نژاد داشته باشد، بخدا قسم از همین امروز در تمام تجمعات مدنی همراه شما شركت می­كنم و تا احقاق حق، لحظه­ای بیكار نمی­نشینم!

ب- با اینكه تمام این خبرگزاریها پیروزی احمدی­نژاد را پیش­بینی كرده بودند و در روزهای آخر نیز اوج رقابتهای واقعی و مردم­سالاری را از ایران گزارش می­كردند و حتی روز انتخابات میزان حضور مردم را باعث افتخار و شكوه ایران می­نامیدند ناگهان همه چیز عوض شد و امروز همین سایتها شروع به تشكیك در انتخابات كردند و بر توهمات بدون سند دامن زدند. واقعا انگلیس طی 150 سال اخیر در كدام برهه زمانی خیرخواه ایران بوده است؟ شما كه سرتان در اخبار خبرگزاریهای خارجی هست حتما بخاطر دارید كه سیمون هرش پارسال در خصوص نحوه هزینه بودجه مصوب امریكا علیه ایران در نیویوركر مقاله­ای نوشت(اینجا) بعد هم واشنگتن­پست از قول هرش گفت كه برای ناآرامی سیاسی و كمك به روزنامه­نگاران می­توان آنرا هزینه كرد(اینجا). جالب اینكه اخیرا antiwar هم مقاله­ای درج كرده كه از این400میلیون دلار، مقداری برای انقلاب سبز ایران بكار می­رود(اینجا). اینها همه تجاوز مستقیم علیه امنیت ملی ماست وگرنه جنگ روانی آنها علیه مردمسالاری ایران كه جای شك ندارد.

ج- بخاطر دارم كه شبی كه برای خواستگاری رفته بودم، خواهر كوچكم مرا نصیحتی كرد و گفت: “انسان را سگ بگیرد ولی جَو نگیرد.” یاسمن خانم! آقای موسوی تحت تاثیر جوسازی اطرافیانش خود را پیروز قبل از انتخابات می­دانست وگرنه نظرسنجی­ها چیز دیگری را اعلام می­كردند. این پدیده كانالیزه شدن متاسفانه هنوز هم ادامه دارد چرا كه علیرغم پاسخ صریح و دقیق وزارت كشور درخصوص بعضی شبهات ستاد موسوی، اعلامیه جدید موسوی باز هم همان ادعاها عینا مطرح شده است. موسوی این جوابهای واضح را نمی­شنود و یا نمی­خواهد بشنود؟ وی بدون معرفی كردن شعبی كه در آن تخلف شده است باز هم با كلی­گویی به شبهات خود ادامه داده است.

د- آقای موسوی كه حدود 40هزار نماینده پای صندوقهای رای داشته است(+) چرا تا امروز سندی برای اثبات تقلب گسترده و كلی­گویی­های خود ارایه نكرده است؟ هنوز در سایت ایشان و سایت مهدی هاشمی از هواداران درخواست می­شود كه اگر كسی سندی دارد به آنها كمك كنند. دوستِ منصف! حداقل یكبار پاسخهای همین كلی­گویی­های بی­سند (پلمپ شدن صندوقها قبل از تایید نمایندگان، آرای 120درصدی حوزه­ها، كمبود تعرفه در بعضی شعب، عدم تمدید ساعت رای­گیری، تعداد تعرفه­های چاپ­شده، عدم صدور كارت برای نمایندگان، اخراج نمایندگان نامزدها هنگام بازشماری آرا و چندین شبهه دیگر) را از قول مراجع رسمی در اینجا و اینجا + + بخوانید اگر جوابها غیرمنطقی بود ما هم همراه شما تا نابودی این دولتِ دروغ­گو خون خود را فدا می­كنیم! Freedom Or Death

هـ من حامی موسوی نبودم ولی بخاطر دارم كه ایشان چطور دم از قانون می­زد. ولی امروز قانون انتخابات را مفید نمی­داند(+). ایشان بقدری از ولایت فقیه دم زده بود (+) كه من به ایمان او به ولایت فقیه غبطه می­خوردم! اما امروز مستقیم علیه آن موضع می­گیرد و اختلاف را به خیابانها كشانده است.

و – چون می­دانم سرت درد می­كند برای مچ­گیریِ علمیِ گزارشات مدیران، اینجا تست بنفورد را برا اثبات یا رد ساختگی بودن آمار نتایج انتخابات ایران مطالعه كن. بحث­های آماری خوب دیگری هم جهت اثبات صحت انتخابات برای خواننده بیطرف وجود دارد؛ رگرسیون، انحراف معیار، نگاه سیستمی به تقلب..

یاسمن! من به هیچ­وجه ادعا نمی­كنم كه تخلف در این انتخاب صفر بوده است. تنها درخواست من از خدا این است كه ما را از تعصبات كور و بی­مدرك خارج كند تا بتوانیم در فضایی معقول و امن كشورمان را بسازیم تا به دنیا ثابت كنیم كه تنها مردم­سالاری دینی می­تواند دنیا را از این بن­بست لیبرالیسم-دموكراسی نجات دهد.

ارادتمند شما امین.

 1. علی
  11 جولای 2009

  جالب بود تحت تاثیر قرار گرفتم. اما اگر این طور است این رفتارها درست از روز فردای اعلام نتایج را چگونه توصیف می کنید:
  – نحوه اعلام بی سابقه آرا
  – قطع کردن اس ام اس و فیلتر کردن سایتها
  – حمله به مقر تبلیقاتی میر حسین
  – دستگیری وسیع فعالان سیاسی

  و کلا من یک سوال از شما افراد مطلع که وجدان خیلی بیداری دارید می پرسم:
  کلا فارغ از این انتخابات چه شده است که افرادی که زمان امام متصدیان امور حکومت بودند بعد از رحلت ایشان به حاشیه رانده شدند. مثل آیت الله موسوی اردبیلی، موسوی خویینیها، محتشمی پور، میر حسین موسوی، و

  آیا اینها افرادی گول خورده و ضعیف به لحاظ سیاسی بوده اند یا حضرت امام فردی کوته بین بودند که اجازه عرض اندام به آنها می دادند.

  دوست عزیز
  تاریخ گواه خواهد بود. 150 سال دیگر هیچ کدام از ما در این دنیا نیستیم ولی باید به فکرمان اجازه دهیم خارج از اتمسفر صدا و سیما و کیهان و ایرنا و … یکبار دیگر بیاید از اول شروع بکند. که اصلا دین یعنی چه و کارکردهای آن در جامعه چیست؟
  آیا بهترین مدل حکومتی که می خواهد بنا بر دین اسلام اداره شود همین است؟ آیا حضرت امام به عنوان یک انسان نظرشان نمی تواند اشکال داشته باشد کما اینکه افراد زیادی از مجتهیدن متقدم و متاخر مخالف سرسخت این نظریه امام هستند؟
  اصولا نظریه ولایت فقیه و مدل حکومتی جمهوری اسلامی نباید بعضی از ویژگیهایی که در تجارب بشری ثابت شده است را در خود جای دهد؟ باید چرخ را از اول اختراع کرد؟
  پاسخگویی رهبر نباید معنی پیدا کند؟
  و و و و

 2. pedar
  11 سپتامبر 2009

  پس این رسانه های خارجی از نظر شما راستگو هستند؟و حرفشون معتبره؟
  یا فقط همین یه حرفشون دردسته؟
  خجالت بکشید وقاحتم حدی داره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.