یکشنبه 20 ژوئن 10 | 11:36

طلا و مس مارمولک ۲ است

علیرضا پناهیان با اشاره به یکی بودن تهیه کننده هر دو فیلم مارمولک و طلا و مس ، به بخش های متعددی از فیلم پرداخته و تاکید کرد : در هر دو فیلم ساخته شده توسط این تهیه کننده، ضربه به روحانیت مد نظر بوده اما در مارمولک به صورت مستقیم این امر صورت می گیرد و در طلا و مس صورت کار حفظ جایگاه روحانیت به نظر می آید اما در باطن مسائلی غیر حقیقی از زندگی روحانیون با هدفهای قبلی ارائه می شود. وی که نقد خود را از جملات انتهایی فیلم شروع می کند تصریح می کند: در این قسمت حب به انسان، زمینه رسیدن به حب الهی مطرح می شود که این مخالف صریح با موازین شرعی است.


حجت الاسلام پناهیان؛ مسئول نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر در جلسه نقد فیلم طلا و مس، ساخت این فیلم را ادامه فیلم مارمولک کمال تبریزی در جهت اهانت به روحانیت و ارائه تصویری غیر واقعی از این قشر به جامعه دانست.

علیرضا پناهیان که در جمع دانشجویان سخن می گفت، با اشاره به یکی بودن تهیه کننده هر دو فیلم مارمولک و طلا و مس ، به بخش های متعددی از فیلم پرداخته و تاکید کرد : در هر دو فیلم ساخته شده توسط این تهیه کننده، ضربه به روحانیت مد نظر بوده اما در مارمولک به صورت مستقیم این امر صورت می گیرد و در طلا و مس صورت کار حفظ جایگاه روحانیت به نظر می آید اما در باطن مسائلی غیر حقیقی از زندگی روحانیون با هدفهای قبلی ارائه می شود. وی که نقد خود را از جملات انتهایی فیلم شروع می کند تصریح می کند: در این قسمت حب به انسان، زمینه رسیدن به حب الهی مطرح می شود که این مخالف صریح با موازین شرعی است.

پناهیان، فرزند سالاری در خانواده روحانیت، پناه بردن یک روحانی جهت انجام اموری از خانواده به آهنگهای خارجی و غیر شرعی، تعلیم گرفتن ابراز احساسات روحانی فیلم به خانواده خود از یک پرستار بدحجاب، انجام امور مثبت اجتماعی توسط فرد روحانی در اوقاتی بدون لباس روحانیت، نمایش تحقیر و تمسخر روحانی سید فیلم در جامعه، انفعال روحانیت در اثرگذاری بر جامعه و بیشتر اثرپذیری از آن و سایر موارد متعدد از فیلم را ازجمله موارد توهین آمیزفیلم طلا و مس به جامعه روحانیت کشور قلمداد کرد.

 1. احســـان
  20 ژوئن 2010

  این که تهیه کننده یکی باشه که دلیل نمیشه دو تا فیلم شبیه هم باشن. مارمولک یه فیلم طنز بود و طلا و مس یه فیلم کاملا واقع گرایانه. اشکال هایی هم که به زندگی یه روحانی وارد بود در کنار تمام زیبایی های زندگیش بود و مقایسه ی کوتاهی که بین زندگی این روحانی با زندگی های مدرن شده بود کاملا زیبایی های این روش زندگی رو نشون میداد.

 2. طبسي
  24 ژوئن 2010

  سلام
  هميشه بايد هر امري را به متخصص آن واگذار كرد
  اگر حجت الاسلام پناهيان اين طور فرمودند حتما همين گونه است.
  چرا كه اسلام دشمناني داره كه زهر را رفته رفته وپنهاني تزريق ميكنند

  • علی
   26 می 2015

   اها اونوقت آقای پناهیان که حوزه درس خونده شد متخصص دییگه! بابا اتفاقا کاملا فیلم درست میگه از حب انسان میشه به حب خدا رسید. دین اومده تا بگه هم نوعامونو دوست داشته باشیم بهشون ظلم نکنیم به انسان ها دروغ نگیم تا زندگیمونو پیشرفت بده… اگر همه انسان ها هم نوعانشون رو دوست داشتن الان نه کشتاری بود نه جنگی… داعشیا حب انسان ندارن و فقط حب خدا دارن.. خب این شده وضشون

 3. بنده خدا
  10 سپتامبر 2010

  حاجی هرچی بگه حقه….تاالان هرچی گفته درست بوده…اینم روش…چون یک فیلمساز هیچوقت عوض نمیشود…دلایل حاجی رو خوب بخونید

 4. ماهان
  24 جولای 2011

  از كوزه همان برون تراود كه در اوست…

  منبرت رو برو بابا جان تو رو چه به نقد فيلم. در ضمن اگه همه ي به اصطلاح روحانيون شبيه سيد رضا بودن صد در صد معلومه كه امثال شما اينجوري احساس غبن و خطر نمي كردي گويا منافعت بدجوري قلقلك داده شده.

  ياحق

 5. ناشناس
  26 می 2015

  طلا و مس اشکالاتی داشت نظیر برخی که ایشان به درستی اشاره کردند اما این حرف دیگر بی انصافی است که بگوییم محبت به خانواده و همسر در تضاد با محبت خدا است.

  ضمنا مارمولک ابدا اهانت به روحانیت نداشت. اشکال مهمتری داشت که تمسخر احکام اسلام بود مخصوصا تمسخر شریعت در مورد لزوم عدم ارتباط محرک با جنس مخالف که مارمولک تصریحا از آن دفاع کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.