سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۳۰ بهمن ۹۰ | ۱۳:۱۱

خط فقر در كلان‌شهرها ۸۲۰ هزار تومان است

كميته مزد خانه كارگر عنوان كرده است كه اين ارقام با استانداردهاي جهاني که خط فقر را درآمد زير دو دلار در روز تعريف مي‌کند هم‌خواني دارد.


بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و صنایع با توجه به معیارهای درصد تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و حداقل مزد بدون آنکه شرایط جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد تعیین کند. این میزان باید به اندازه‌ای باشد که زندگی یک خانواده که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود، تأمین شود.

 در این زمینه کمیته دستمزد خانه کارگر طی پژوهشی اقدام به محاسبات بر اساس شاخص‌های استاندارد که مورد توافق و تأیید مراجع رسمی هم است کرده که در آن خط فقر شدید یا گرسنگی، حداقل معیشت یا خط فقر و خط فقر نسبی تعریف کمیتی شده است.

 کمیته مزد خانه کارگر، خط فقر شدید یا گرسنگی بر اساس ۱۶ قلم مواد غذایی اصلی که تعیین کننده میزان کالری لازم برای یک خانواده چهار نفره است تعریف شده که میزان کالری مذکور برای کودکان ۱۸۰۰ و برای بزرگسالان ۲۰۰۰ کالری در نظر گرفته شده است. تأمین حداقل کالری و همچنین میزان پروتئنی لازم برای سلامتی در این اقلام در نظر گرفته شده است.

با توجه به این پژوهش که قیمت‌های آن مستند رسمی دارد و با حداقل قیمت‌ها تهیه شده، خط گرسنگی برای بهمن سال ۱۳۹۰ مبلغ دو میلیون و ۷۳۳ هزار و ۷۰۶ ریال به دست آمده که سرانه روزانه آن ۲۲ هزار و ۷۸۸ ریال خواهد شد که اگر آن را به قیمت دلار ۱۴ هزار ریال تبدیل کرد ۱. ۶۳ دلار و اگر آن را به دلار ۱۹ هزار ریال بازار آزاد حساب کرد سرانه ۱. ۲ دلاری بدست می‌آید.

کمیته مزد خانه کارگر عنوان کرده است که این ارقام با استانداردهای جهانی که خط فقر را درآمد زیر دو دلار در روز تعریف می‌کند هم‌خوانی دارد.

مقایسه این عدد با سال گذشته نشان می‌دهد که اقلام مواد غذایی این سبد به‌طور متوسط از رشدی معادل ۴۰. ۷ درصد برخوردار بوده‌اند.

استانداردهای داخلی خط گرسنگی که تعیین کننده سبد غذایی خانوار است را ۴۰ درصد سبد حداقل هزینه تعیین کرده است، به این ترتیب حداقل هزینه یک خانوار چهار نفره برای زندگی در سال ۱۳۹۰، شش میلیون و ۸۳۴ هزار و ۲۶۵ ریال است.

به دلیل اینکه هزینه زندگی در کلان شهر‌ها ۲۰ درصد بیش از سایر نقاط است، حداقل هزینه زندگی در کلان شهر‌ها برای یک خانواده ماهیانه هشت میلیون و ۲۰۱ هزار و ۱۱۸ ریال تعیین می‌شود.

با توجه به خط فقر نسبی که بین ۵۰ تا ۶۶ درصد متوسط درآمد خانوار شهری تعریف شده است اگر متوسط درآمد خانوار شهری را با نرخ ۲۰ درصد تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی تعدیل کرد خط فقر مذکور عددی بین هشت میلیون و ۲۲۰ هزار و و ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۴۰۰ خواهد بود.

در گزارش خانه کارگر آمده است: به نظر می‌رسد اگر جمع درآمد کارگران را با احتساب مزد به علاوه کمک هزینه مسکن و بن و حق عائله‌مندی دو فرزند که حدوداً چهار میلیون و ۳۴۵ هزار ریال در نظر بگیریم شکاف هزینه‌ای حداقل دو میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۶۵ ریال است، که این شکاف ۵۷. ۳ درصد با سرجمع درآمدهای کارگران فاصله دارد. از سوی دیگر شکاف درآمد هزینه خانوار کارگری در سال مورد بررسی ۳۶. ۴ درصد است که شورای عالی کار به هر شکل ممکن باید در مصوبات خود آن را پوشش دهد، در غیر این‌صورت ما با شاغلان فقیر روبرو خواهیم شد و پدیده‌هایی مثل پرکاری ـ چند شغلی و غیره که مغایر سیاست‌های اشتغال‌زایی است از عوارض ناخواسته آن است.

با توجه به سرانه حداقل هزینه ماهیانه به میزان یک میلیون و ۷۰۸ هزار و ۵۶۶ ریال و همچنین هزینه غذا به میزان ۶۸۳ هزار و ۴۲۶ریال مجموعه نهادهایی که متولی اجرای اصل ۲۹ قانون اساسی هستند باید نسبت به پوشش دادن جامعه هدف خود با این ارقام اقدامات تکمیلی کرده و دولت در بودجه سنواتی خود آن را لحاظ کند.

این کمیته در انتهای تاکید کرده است: صندوق بیمه بیکاری هم به عنوان یکی از سازمان‌های اصل ۲۹ این واقعیات را برای پرداخت به مشمولان خود در نظر بگیرد. در ‌‌نهایت با توجه به این واقعیت که حل بخشی از مشکلات اقتصادی و تولید را باید الزاماً از محل بهره‌وری نیروی کار تأمین کرد تحقیقات نشان داده است که یکی از راه‌های تأمین این هدف توجه به پرداخت واقعی دستمزد‌ها و تأمین نیازهای معیشتی نیروی کار است لذا مسئولیتی خطیر بر عهده اعضای شورای عالی کار است که با واقع بینی نسبت به تصویب دستمزد برای سال ۹۱ اهتمام بورزند.

این محاسبات بر اساس قیمت‌های نیمه اول بهمن ماه سال جاری صورت گرفته و آثار افزایش احتمالی ناشی از نزدیک شدن به اسفند ماه که همیشه با تراز جدیدی از قیمت‌ها روبروست و همچنین اتفاقاتی مثل اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها در این گزارش لحاظ نشده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: