دوشنبه 20 فوریه 12 | 09:27

تهران کوتاه‌ترین پایتخت جهان است

به گفته کارشناسان و تحقیقات صورت گرفته در خصوص رشد هندسی پایتخت های جهان تهران با تنها 2 درصد ساختمانهای بلندتر از 9 طبقه کمترین تعداد ساختمانهای بلند مرتبه را داراست.


به گفته کار‌شناسان و تحقیقات صورت گرفته در خصوص رشد هندسی پایتخت‌های جهان تهران با تنها ۲ درصد ساختمانهای بلند‌تر از ۹ طبقه کمترین تعداد ساختمانهای بلند مرتبه را داراست و میزان ۹۸ درصد ساختمان‌ها کمتر از ۹ طبقه در شهر هستند و همین امر موجب شده که تهران از نظر ارتفاع کوتاه‌ترین پایتخت جهان محسوب شود و این در حالی است که به عقیده کار‌شناسان شهری رشد افقی شهر‌ها هزینه‌هایی اضافی را برای نگهداری به مدیران شهری تحمیل می‌کند و همین پراکندگی تراکم نیاز به امکانات خدماتی زیادی رابه وجود می‌آورد و مسئولان مجبورند مبالغ بیتشری را نسبت به زمانی که شهر در ارتفاع توسعه می‌یابد برای ارائه خدمات هزینه کنند.

دیگر زمینی که امکان ساخت و ساز انبوه و مجموعه سازی مثل شهرک غرب و یا اکباتان در آن وجود داشته باشد در پایتخت وجود ندارد و همین رشد افقی باعث شد که خدمات به صورت کافی در سطح شهر توزیع نشود و اساسا ضعف‌هایی در این رابطه به وجود بیاید که گا‌ها نیز به بروز نارضایتی‌هایی می‌انجامد.

هم اکنون تهران در حالی در سطح توسعه پیدا کرده که محدودیت‌های بسیاری در مورد زمین در این شهر وجود دارد و این امر موجب می‌شود تا شهر در ارتفاع رشد کند. همچنین ایجاد امنیت مطلوب از دیگر مزایایی است که موجب شده در حال حاضر برنامه ریزی شهری راهبرد فشرده سازی و افزایش تراکم و رشد عمودی هوشمندانه را در پیش بگیرند و آن را راهکار اساسی برای توسعه پایدار و برقراری امنیت بدانند.

مدیر کل شهرسازی و طرح‌های شهری شهرداری تهران گفت: متوسط طبقات ساختمان در تهران دو طبقه است که در طرح تفضیلی جدید این میزان در افق ۱۴۰۴ به چهار طبقه می‌رسد.

مجید پاکساز افزود: در طرح تفضیلی جدید تهران پهنه‌ها به شکل جداگانه و با کاربری مشخص در نظر گرفته شده و میزان کاربری و نحوه بهره برداری از هر پهنه مشخص است.

وی با اشاره به بلند مرتبه سازی در تهران خاطر نشان کرد: ‌در طرح تفضیلی جدید در بعضی پهنه‌ها ممکن است شرایط به نحوی باشد که امکان بلند مرتبه سازی وجود داشته و این بلند مرتبه سازی در طرح جدید پیش بینی شده و این میزان در طرح تفضیلی جدید در افق ۱۴۰۴ به چهار طبقه می‌رسد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.