شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۱ اسفند ۹۰ | ۱۷:۱۰

داوری جشنواره فجر امیدوار کننده بود

ارزش‌هایی که بایستی در جشن‌واره فجر و سینمای انقلاب اسلامی و سینمای جمهوری اسلامی حاکم باشد تا حدودی در داوری‌های امسال پر رنگ‌تر بود. و در کل، می‌شود گفت که در فضای داوری تعهد به نظام و انقلاب وجود داشته است.


دکتر محمدصادق کوشکی در گفت‌ و گو با خبرنگار تریبون مستضعفین گفت: جشن‌واره امسال طبیعتا برآمده از سینما امسال بود. سینمای امسال و سال‌های گذشته روند نزولی داشته است. هرچه از زمان اصلاحات به امروز می‌رسیم در طی پانزده- شانزده سال اخیر این روند نزولی بوده و تنها یک جریان کم‌رنگی داشتیم که به عنوان حاشیه، سینمای وفادار به انقلاب و نظام بوده است. طبیعتا جشن‌واره هم ویترین همین عمل‌کرد نامطلوب سینما است.

عضو هیئت علمی دانش‌گاه خواجه نصرالدین طوسی در خصوص داوری‌ فیلم‌ها گفت: فکر می‌کنم داوری یک مقدار وضعیت نامناسب فیلم‌ها را جبران کرد. یعنی ارزش‌هایی که بایستی در جشن‌واره فجر و سینمای انقلاب اسلامی و سینمای جمهوری اسلامی حاکم باشد تا حدودی در داوری‌های امسال پر رنگ‌تر بود. و در کل، می‌شود گفت که در فضای داوری تعهد به نظام و انقلاب وجود داشته است.

این استاد دانش‌گاه و تحلیل‌گر سیاسی درباره فیلم منتخب تماشاگران و دلیل این انتخاب گفت: فضای کلی جشن‌واره فضایی است که تیپ آقای معادی باید بهتر باشد. حالا اگر سال گذشته اخراجی‌ها فیلم منتخب شد به خاطر قدرت جذب بالای آن بود و إن لا فضای کلی جشن‌واره و آدم‌های اهل جشن‌واره معمولا کسانی‌اند که از کارهایی مثل جدایی نادر از سیمین و کار آقای معادی استقبال می‌کنند.

وی در حاشیه برگزاری جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی برگزاری برنامه‌هایی از این دست را امیدوارانه و رو به رشد ارزیابی کرد و افزود: از قبل از انقلاب و در طی سال‌های جنگ تا به امروز، انقلاب و نظام را همین‌ کارهای خودجوش و کارهای بسیجی‌وار نجات داده و به سامان رسانده است. اگر دوستان نیت‌شان خالص باشد إن‌شاءالله به ثمر خواهد رسید.

کوشکی ادامه داد: جنس داوری‌ها با اسم گفتمان انقلاب اسلامی روند هم‌سویی خوبی داشت. با این‌که سال اول بود اما دوستان حرفه‌ای عمل کردند و ابتکار به خرج دادند و تعداد زیادی از اساتید را درگیر داوری‌ها کردند. إن شا،الله که خیلی قوی‌تر شود و سال‌های بعد خیلی کارهای قوی‌تر و قدرت‌مند‌تر انجام شود تا حدی که حتی عامل نجات سینمای‌ ما شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: