جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۲ اسفند ۹۰ | ۱۶:۰۹

جنبش قربانيان سياست‌های كلان نظام سرمايه‌داری

جنبش تسخیر وال استریت علی رغم غیرمترقبه بودنش پیام‌آور رخدادی فرخنده و آغاز فرآیندی رهایی بخش است؛ با این وجود از نگاه روشنفکران، جنبش ۹۹ درصدی، بیش از آنکه نمایان‌گر خواست‌های اقتصادی و معیشتی افراد شرکت کننده در آن باشد، جنبشی با خواست‌های سیاسی و نمایان‌گر بحرانی عمیق در برخی مفاهیم بنیادین ساختار سیاسی و حکمرانی کنونی در آمریکا به ویژه مفهوم نمایندگی است.


صبح امروز همایش «واکاوی جنبش فتح وال استریت» در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

در این همایش اساتید و دانشجویان به بررسی مبانی و ریشه‌های این جنبش پرداختند.

امین پرتو دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: چندسالی پس از آغاز بحران مالی بین المللی و بحران بدهی‌های ملی، جنبشی اعتراضی در ایالات متحده‌ای آمریکا به راه افتاد، جنبشی که با حضوری گسترده در خیابان‌ها خود را نماینده‌ای منافع ۹۹ درصد مردم در برابر تجاوز و زیاده خواهی یک درصد یعنی سرمایه‌داران و ارباب بورس وال استریت اعلام می‌نمود.

وی اظهار داشت: برای آمریکا وقوع اعتراضات مردمی در این سطح آن هم نه فقط به وضع اقتصادی که به سامان سیاسی حاکم تا اندازه‌ای زیادی نو و تازه محسوب می‌گردید.

پرتو گفت: روشنفکران انتقادی که همواره با نگرش نفی و رد سامان سیاسی و اقتصادی حاکم بر آمریکا می‌نگریستند جنبش تسخیر وال استریت را علی رغم غیرمترقبه بودنش پیام‌آور رخدادی فرخنده و آغاز فرآیندی رهایی بخش است؛ با این وحود از نگاه این روشنفکران، جنبش ۹۹ درصدی، بیش از آنکه نمایان‌گر خواست‌های اقتصادی و معیشتی افراد شرکت کننده در آن باشد، جنبشی با خواست‌های سیاسی و نمایان‌گر بحرانی عمیق در برخی مفاهیم بنیادین ساختار سیاسی و حکمرانی کنونی در آمریکا به ویژه مفهوم نمایندگی است.

وی گفت: این جنبش برخلاف آنچه در ظاهر می‌نماید جنبشی با خواست‌های معیشتی و اقتصادی نیست بلکه جبشی سیاسی و از بنیاد با خواست‌های سیاسی است.

دکتر احمد دوست محمدی، مدیر گروه رشته مطالعات منطقه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه این همایش اظهار داشت: وقوع بیداری اسلامی در کشورهای خاورمیانه که نشات گرفته از انقلاب اسلامی ایران است امواجی را به سرتاسر دنیا فرستاد و باعث قدرت‌گیری و قدرت نمایی جنبش‌های اجتماعی نهفته شده در لایه‌های زیرین اجتماع، در سرتاسر کشورهای جهان شد؛ این امواج مرز‌ها را در نوردید و به قلب جوامع سرمایه‌داری همچون انگلستان و ایالات متحده رسید، شکل گیری جنبش‌های چون وال استریت نیاز به عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و سیاسی دارد.

دوست محمدی اظهار داشت: حمایت‌های بی‌حد و حساب ایالات متحده از رژیم اشغالگر قدس و هزینه‌های بالای جنگ عراق که به تحریک لابی صهیونیستی و در جهت منافع اسرائیل انجام گرفت تاثیر بسیاری بر نارضایتی مردم در آمریکا گذاشت.

وی گفت: جنبش وال استریت، جنبش مردمانی است که خود را قربانی سیاست‌های کلان دنیای سرمایه‌داری می‌بینند؛ دنیایی که به دست صهیونیسم بین الملل اداره می‌شود و هدف نهایی آن تثبیت و گسترش مرزهای اسرائیل توسط پول و سربازان آمریکایی است.

این استاد دانشگاه سپس به دو محور ریشه‌های سیاسی و اجتماعی جنبش وال استریت و نیز تأثیر هزینه‌های اقتصادی جنگ در شکل گیری این جنبش پرداخت.

دکتر احمد مومنی راد، عضو هیات علمی گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم ساسی دانشگاه تهران نیز در ادامه این همایش با بررسی مفهوم جهانی سازی و نقش آن در اقتصاد در مقدمه بحث به تبیین ماهیت جنبش وال استریت پرداخته و تلاش کرده است تا تصویری منطبق با واقع از ماهیت اجتماعی، سیاسی و حقوقی این حرکت ارائه نماید.

وی گفت: آنگاه با استناد به قوانین و مقررات حقوق بشری در سطح جهانی و منطقه‌ای به مواردی از نقض حقوق بشر در قبال این جنبش اشاره کرده است و در ‌‌نهایت این نتیجه را بدست داده که دولت ایالات متحده آمریکا در برخورد با جنبش مرتکب نقض آزادی عقیده و بیان، نقض آزادی کسب و کار و نقض حق بر تامین اجتماعی شده و حقوق مسلم شهروندان خود را نادیده گرفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: