شنبه 25 فوریه 12 | 16:53
در پی برخوردهای تعجب برانگیز قضایی؛

علی لاریجانی؛ خط قرمز نظام!؟

مواردی از این دست باعث نگرانی شدید از تضییع حقوق مردم و انجام برخوردهای به شدت سلیقه‌ای است؛ تا جایی که نگرانی از به وجود آمدن این تصور در بین مردم وجود دارد که گفته شود «روابط خویشاوندی و برادری بر روی این امور تاثیر گذاشته است».


به گزارش تریبون مستضعفین، سایت‌های بی‌باک نیوز، صراط نیوز و ۵۹۸ فیلتر شدند. همچنین روزنامه «بامداد» نیز توقیف شده است.

شنیده شده است فیلترشدن این سایت‌ها به دلیل انتشار نامه‌ای بوده است که جمعی از طلاب مدرسه معصومیه قم خطاب به اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم در خصوص اعتراض به تایید آقای علی لاریجانی برای انتخابات نگاشته شده بود. طلاب در بخشی از این نامه با تاکید بر رعایت وحدت و پرهیز از تفرق عنوان کرده‌اند: «امروز قاطبه طلاب و بدنه حوزه های علمیه نسبت به اقدامات و اعمال نمایندگان خود در مجلس هشتم خصوصا جناب آقای لاریجانی انتقادات جدی دارند و ایشان را به هیچ وجه دارای صلاحیت معرفی از جانب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  نمی دانند.»

این اتفاق در حالی رخ داده است که سایت های مذکور تنها به بازنشر این نامه پرداخته اند و مهم تر این که در نامه‌ی منتشر شده نیز مواردی که شامل قانون جرائم رایانه‌ای باشد وجود ندارد و تنها به ذکر انتقاد از عملکرد یکی از مسئولین می پردازد.

چندی قبل نیز دبیر سیاسی هفته نامه ۹ دی -محمدسعید ذاکری-  به دلیل نگارش یادداشتی در انتقاد به لاریجانی احضار و سپس بازداشت شد. عنوان این یادداشت «لاریجانی از چه می‌هراسد؟»، با روتیتر «رابطه افت محبوبیت و هزینه کردن از نام رهبری» بود. ذاکری همچنان نیز در بازداشت به سر می برد تا جایی که اعتراض برخی از چهره‌های سیاسی نیز برانگیخته شده است. احمد توکلی در این خصوص نامه‌ای به علی لاریجانی ارسال کرده است.

همچنین مهرماه امسال «میثم نیلی» مدیر مسئول رجانیوز با شکایت علی لاریجانی احضار و بازداشت گردید. برای او قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد. شکایت لاریجانی مربوط به ۵۰ مورد از اخبار رجانیوز بود.

نمونه دیگری از این نوع برخوردها با وبلاگ نویسانی شده است که نسبت به عملکرد آقای علی لاریجانی انتقاداتی را مطرح نموده اند. مواردی از این دست وجود دارد که فرد وبلاگ نویس بعد از احضار، به حبس محکوم شده است و مواردی که پرونده‌های آن هنوز مفتوح است.

سال گذشته در جریان برنامه‌های ۲۲ بهمن در شهر قم که علی لاریجانی به سخنرانی در یکی از مساجد این شهر پرداخت، عده‌ای از جوانان نسبت به مواضع اتخاذ شده توسط وی دست به اعترض زدند که مورد ضرب و شتم  و بازدداشت واقع شدند.

در مورد دیگر حسین قدیانی – روزنامه نگار- به دلیل انتشار نامه‌ای به برادران لاریجانی (صادق و علی لاریجانی) مورد تذکر قرار گرفت و سپس وبلاگ او و کلیه سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که نامه او را بازنشر داده بودند فیلتر شد.

***

حال باید پرسید این برخود با سرعت و شدت زیاد چرا و چگونه در موارد مربوط به آقای علی لاریجانی صورت می‌پذیرد و چرا بدون اثبات اتهام و طی مراحل قانونی، فیلترینگ بر روی سایت‌های مختلف، با شدت زیاد اعمال می شود.

این در حالی است که انتقادها و گاهی توهین‌ها به چهره‌های سیاسی و مسئولین حکومتی، به خصوص دولت و شخص رئیس جمهور در سایت‌های خبری و مطبوعات، با موضوعات مختلف طرح می شود و در مقابل شاهد چینن برخوردهایی با آن نیستیم.

مواردی از این دست باعث نگرانی شدید از تضییع حقوق مردم و انجام برخوردهای به شدت سلیقه‌ای است؛ تا جایی که نگرانی از به وجود آمدن این تصور در بین مردم وجود دارد که گفته شود «روابط خویشاوندی و برادری بر روی این امور تاثیر گذاشته است». از طرف دیگر گمان می‌رود وقت و توان دستگاه‌های مربوط به جای صرف شدن در مسیر پرداختن به امور مهم و حل نمودن کوه مشکلات مردم مانده در صفوف قوه قضائیه، به بررسی و رصد تخصصی وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری به منظور پیدا نمودن مطالب علیه افراد خاص می‌گذرد.

باید به مسئولین امر، بند ۱۴ از اصل سوم قانون اساسی را یادآوری نمود: «دولت‏ جمهوری اسلامی‏ ایران‏ موظف‏ است‏ برای‏ نیل‏ به‏ اهداف‏ مذکور در اصل‏ دوم‏، همه‏ امکانات‏ خود را برای‏ تأمین‏ حقوق‏ همه‏ جانبه‏ افراد از زن‏ و مرد و ایجاد امنیت‏ قضایی‏ عادلانه‏ برای‏ همه‏ و تساوی‏ عموم‏ در برابر قانون‏ به‏ کار برد.»

 1. بین‌الملل
  25 فوریه 2012

  هنوز فیلتر نشدید!!!؟؟؟

 2. هزارسنگر
  26 فوریه 2012

  هزارسنگر هم به دليل اين مطلب فيلتر شد

 3. ناصری
  26 فوریه 2012

  خوب برادرش مسئول قوه قضائیه است و خودش هم رییس مجلس باید هم قوی باشه

 4. شس
  26 فوریه 2012

  عباس پازوکی هم به دلیل انتشار عکسی از ایشان سوار بر اسب، به زندان محکوم شدند.

 5. هادی
  27 فوریه 2012

  احسنت به لاریجانی
  با انحرافیون باید شدیدتر از این برخورد بشه

 6. مهدی
  1 مارس 2012

  برای این طلبه های متاسفم
  ناخاسته دارن آب تو اسیاب دشمن میرزند
  چقدر بدبخت شدیم که علما هم نمی تونند نظر خودشون رو هم بدند

 7. يک طلبه
  1 مارس 2012

  مطمئنا مردم قم به آقاي لاريجاني رأي قاطع ميدن و مشتي به دهان کساني ميزنن که معيار ولايت مداري را فقط خودشان مي دانند.
  جالب است که يک روز نظر جامعه مدرسين براي اينها از حکم خدا هم معتبر تر بود. چون نظرشان با نظر اينها يکي بود. ولي الآن فکر مي کنند خودشان در مسير ولايتند و لابد جامعه مدرسين از خط ولايت منحرف شده اند!! چه بصيرتي! چه ديني!

 8. مرتضی
  4 مارس 2012

  به نظر من فیلتر کردن این سلیت ها و برخورد های دیگه این افراد افراط گری است و جز اینکه با عث اختلاف نظر های بیشتر و حساس شدن برخی افراد میشه هیچ سودی نداره ما باید حس انتقاد پذیری رو توخودمون بالا ببریم با فیلتر کردن این سایت ها کار درست نمیشه اون ها هم بیان حرفشون رو بزن نه اینطور برخورد کنن

 9. m
  4 مارس 2012

  به نظر من فیلتر کردن این سلیت ها و برخورد های دیگه این افراد افراط گری است و جز اینکه با عث اختلاف نظر های بیشتر و حساس شدن برخی افراد میشه هیچ سودی نداره ما باید حس انتقاد پذیری رو توخودمون بالا ببریم با فیلتر کردن این سایت ها کار درست نمیشه اون ها هم بیان حرفشون رو بزن نه اینطور برخورد کنن……

 10. حسن
  5 مارس 2012

  خودتان را براي فيلتر شدن اين سايت هم آماده كنيد و از قبلش به فكر آدرسهاي ديگه
  يا علی

 11. وحدت
  5 مارس 2012

  خدا همه ما را عاقبت به خیر کند

 12. مهدی
  6 مارس 2012

  خبرنامه دانشجویان ایران هم حدود 10روز بخاطر همین آقایون لاریجانی فیلتر بود

 13. دانشمند
  9 مارس 2012

  برادران لاریجانی با قدرت و پست های حساسی که دارن از اقا هم برای مملکت واجب تر هستند خداوند ریشه انحرافیون و مواجب بگیری‎های‎شان جیره خواران انگلیس در تهران را نابود کند

 14. مقداد
  11 مارس 2012

  ای بابا
  حزب اللهی که حبس نکشه باید بهش شک کرد
  طلبه سیرجانی و جانباز گلستانی و طلبه های تبریز و مشهد و شیراز و بچه های دانشگاه خلیج فارس و بسیج دانشگاه ادیان قم و غیره و غیره چی پس ؟؟؟؟؟

  زیاد سخت نگیرید – مگه چقدر بازدید داریم؟ بزنید تو خط تبلیغ نفس به نفس که فیلتر نداره علی الحساب

  راهپیمائی های اعتراضی طلبه هر جمعه از قیام تا انقلاب به نمقصد مازجمعه ادامه داره

  برادر تریبون برس به داد حزب الله
  راستی سالگرد شهید پیروانی نزدیک شده – دیروز با خانمش صحبت شده بود از دیدن قاتلین شوهرش که ازادانه تو شهر می گردن ؛ معذب بود
  نگید پیروانی کیه ها؟!!!
  یا حق

 15. بهشتی
  11 مارس 2012

  مسئولین عالی رطبه ی نظام همشون خط قرمز هستند … حتی اگه دچار تخلفی بشن … معنی نداره کسی به اونها اهانتی کنه …. به قول آقا ” اگر از کسی خطایی سرزد این دلیل نمی شود که ما به او ظلم کنیم ” 15/3/90

 16. «آزادی بیان برای دفاع از انقلاب» (برخورد خارج از رویه و احضار مدیر مسپول تریبون برای معرفی کردن خود) | قیام لله
  14 آوریل 2012

  […] […]

 17. نشريه حضور
  16 آوریل 2012

  با سلام
  شما كه تريبون مستضعفين هستين چرا آيكون فيسبوك و تويتر تو صفحه تون هست

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.