سه‌شنبه 28 فوریه 12 | 16:20

ركوردهای جديد طلای سياه

براي نخستين بار در سال 2012 ميلادي، بهاي نفت خام سبک صادراتي ايران با عبور از مرز 124 دلار، به يک قدمي بهاي نفت خام برنت درياي شمال رسيد.


افزایش تحریم‌های بین‌المللی، احتمال توقف فروش نفت خام ایران به چند پالایشگاه جدید اروپایی، تشدید تحریم‌های نفتی تهران علیه انگلیس و فرانسه و شروط جدید فروش نفت به شرکت‌های بزرگ نفتی جهان همچون توتال فرانسه، شل و بی. پی انگلیس منجر به افزایش قیمت سبد نفت صادراتی ایران شد.

آخرین گزارش رسمی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران حاکی از آن است که در آخرین معاملات انجام شده، بهای نفت خام سبک ایران در بازار آسیا با افزایشی بیش از ۲ دلاری در ۲۴ فوریه سال‌جاری میلادی با قیمت بیش از ۱۲۴ دلار و ۳۷ سنت معامله شده است. این در حالی است که قیمت نفت خام برنت دریای شمال در معاملات روزهای گذشته در بازارهای جهانی به بالای ۱۲۶ دلار رسید که این رقم از زمان تصویب تحریم نفتی ایران توسط اروپا ۲۰ دلار بیشتر است. در همین حال، بهای نفت خام سنگین ایران هم در یک هفته گذشته با افزایش چند دلاری در بازارهای چهارگوشه جهان معامله شده؛ به طوری‌که قیمت نفت خام سنگین ایران برای نخستین بار در سال جاری میلادی از مرز ۱۲۲ دلار عبور کرده و با بهای ۱۲۲ دلار و ۸۵ سنت به مشتریان آسیایی فروخته شده است.

افزایش قیمت نفت، دردسر جدید اتحادیه اروپا

سران اتحادیه اروپا زمانی که بر سر تحریم نفت ایران چانه‌زنی می‌کردند، فکر نمی‌کردند ممکن است‌به این زودی افزایش قیمت نفت برای آن‌ها مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای را ایجاد کند. در این رابطه روز گذشته رویترز با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت به دلیل سیاست تحریم نفت ایران نوشت در شرایطی که اتحادیه اروپا با بحران اقتصادی شدید مواجه است، افزایش قابل توجه قیمت نفت به دردسر جدید این اتحادیه تبدیل شده است. با بالا گرفتن نگرانی‌ها از قطع عرضه نفت ایران، بهای نفت برنت از اواسط ماه دسامبر تاکنون، با ۲۰ درصد افزایش قیمت مواجه بوده است. اقتصاد دانان معتقدند، قیمت نفت هنوز به سطحی نرسیده که خطری جدی برای رشد اقتصادی ایجاد کند. بهای نفت روز گذشته حدود ۱۲۶ دلار در هر بشکه بوده، در حالی که در آوریل سال گذشته قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۲۷ دلار رسیده بود.

اما بالا‌ترین رکورد همچنان متعلق به سال ۲۰۰۸ است که بهای هر بشکه نفت به ۱۴۷ دلار رسیده بود. جولیان کالو، یکی از اقتصاد دانان بانک بارکلیز کپیتال لندن، گفت: «این وضعیت در شرایطی به وجود آمده که اقتصاد حوزه یورو در دوران سختی به سر می‌برد که من از آن به عنوان وضعیت بحران اقتصادی خفیف نام می‌برم، هر چند که یک یا دو عامل امیدوار کننده وجود دارد.» اندرو میلیگان، یکی دیگر از کار‌شناسان مسائل اقتصادی نیز گفت‌که او از یک افزایش ۱۰ تا ۱۵ دلاری دیگر قیمت نفت و تاثیر آن بر صنایعی که بر پایه دلار استوارند، زیاد نگران نیست.

اما اگر بهای نفت به بشکه‌ای ۱۴۰ دلار برسد و در این سطح باقی بماند، موضوع کمی متفاوت خواهد بود. میلیگان افزود: «سود شرکت‌ها الان دیگر به میزان سابق نیست. هر چند که برخی از بخش‌های بازار بورس هنوز سود دهی دارند، اما تاثیر منفی بر بخش عمده‌ای از اقتصاد و سود دهی شرکت‌ها کاملا قابل توجه است.» نتایج تحقیقات رویترز نشان می‌دهد، افزایش بهای نفت اگر به بیش از میزانی برسد که پیش‌تر مصرف‌کنندگان تجربه آن را داشته‌اند، تاثیری عمده بر اقتصاد اروپا بر جای خواهد گذاشت.

جولیان جوزپ، اقتصاددان ارشد موسسه کپیتال اکونومیکز در لندن گفت: «با نگرانی‌ها در خصوص وضعیت یونان و اقدامات ریاضتی بیشتر در سایر نقاط اروپا، اقتصاد اروپا بیش از پیش در مقابل هر نوع شوکی از جمله شوک ناشی از افزایش بهای نفت، آسیب پذیر است.» این در حالی است که تنش‌ها تنها به افزایش قیمت نفت منتهی نشده و طبق گزارش یک موسسه تحقیقاتی آمریکا، به دنبال افزایش قیمت نفت خام قیمت بنزین در این کشور طی ۲ هفته گذشته

۵ درصد افزایش یافته و به ۳. ۶۹ دلار در هر گالن رسیده است. همچنین موسسه اقتصادی انرژی کره جنوبی پیش‌بینی کرد قیمت جهانی نفت خام در سال ۲۰۱۲ تا ۱۸۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت و متوسط قیمت نفت در این سال به بشکه‌ای ۱۳۵ دلار در هر بشکه می‌رسد. به گزارش پایگاه خبری کره هرالد، با افزایش تنش‌ها بین ایران و غرب و بالا رفتن شدید قیمت نفت خام، نگرانی‌ها از بروز یک شوک نفتی جدید به اوج خود رسیده است. پایگاه خبری سی تی وی نیوز کانادا نیز با اشاره به افزایش شدید قیمت بنزین در این کشور اعلام کرد نگرانی‌ها از احتمال رویارویی با ایران موجب بروز اضطراب و آشفتگی در بازارهای جهانی شده است. افزایش ۸ درصدی واردات نفت ژاپن از ایران به‌رغم تحریم‌ها و مخالفت ترکیه و هند برای کاهش خرید نفت از ایران نیز از جمله مسائلی است که غرب را به واکنش واداشته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: