سه‌شنبه 22 ژوئن 10 | 16:41

دادستان کل کشور: رأی دادگاه درباره دانشگاه آزاد خلاف شرع است

در نامه دادستان کل کشور به رئیس قوه قضاییه آمده است: نظر به اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دایره وظایف و اختیارات آن شورا از بدو تاسیس در زمان امام راحل و در ادامه آن به استناد امر ولی فقیه در حکم قانون بوده و آثار قانونی بر آن مترتب می‌باشد. علیهذا دستور موقت صادره به گونه ای که شامل تمام مواد اساسنامه باشد خلاف موازین شرعی بوده و پیشنهاد اعمال مقررات ماده 18 اصلاحی قانون تشکیل دادگاه های عمومی وانقلاب نسبت به رای مذکور می شود.


روز شنبه، درست یک روز پیش از تصویب طرح جنجالی تایید وقف اموال دانشگاه آزاد در مجلس، شعبه 29 دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی که صدور احکام تامل برانگیزی دیگری را در کارنامه دارد، در اقدامی عجیب حکم توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد را که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، صادر کرد.

مدیران دانشگاه آزاد و دیگر سیاسیونی که از اساسنامه جدید این دانشگاه ابراز ناراحتی کرده بودند، صدور این حکم را اقدامی مثبت و خیرخواهانه نام نهادند و بار دیگر موضوع وقف اموال 250 هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد را که خلاف قانون دانسته شده بود، مطرح کردند.

رای این شعبه از دادگاه عمومی در حالی صادر شد که رئیس دستگاه قضا خود یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مصوبات این شورا با حضور وی مطرح و پس از تایید، برای اجرا به نهاد مربوطه ابلاغ می‌شود.

به دنبال این موضوع، موجی از انتقادات از سوی دانشگاهیان، فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس به راه افتاد تا اینکه امروز دادستان کل کشور حکم مذکور را درباره دانشگاه آزاد، خلاف موازین شرعی تشخیص داد.

بر اساس این گزارش، رئیس قوه قضاییه با درخواست دادستان کل کشور مبنی بر اعمال ماده 18 اصلاحی تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب در خصوص دستور موقت شعبه 29 دادگاه عمومی (حقوقی) در خصوص پرونده دانشگاه آزاد اسلامی موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، در نامه دادستان کل کشور به رئیس قوه قضاییه آمده است: نظر به اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دایره وظایف و اختیارات آن شورا از بدو تاسیس در زمان امام راحل(رضوان ا… تعالی علیه) و در ادامه آن در دوران زعامت مقام معظم رهبری(حفظه ا… تعالی) به استناد امر ولی فقیه در حکم قانون بوده و آثار قانونی بر آن مترتب می‌باشد. علیهذا دستور موقت صادره به گونه ای که شامل تمام مواد اساسنامه باشد خلاف موازین شرعی بوده و پیشنهاد اعمال مقررات ماده 18 اصلاحی قانون تشکیل دادگاه های عمومی وانقلاب نسبت به رای مذکور می شود.

بر این اساس و با توجه به خبری که محمود احمدی بی غش، نماینده مردم شازند، صبح امروز به شبکه ایران داد به نظر می رسد باید پرونده وقف اموال این دانشگاه را مختومه دانست.

بی غش امروز در گفت و گو با شبکه ایران با اشاره به مصوبه جنجالی تایید وقف اموال دانشگاه آزاد گفت: تاکنون بیش از 150نماینده طرح دو فوریتی بازگشت این مصوبه امضا کرده اند.

به گفته وی این طرح احتمالا فردا و یا هفته آینده در مجلس مطرح خواهد شد.

بی غش با اشاره به اینکه بسیاری از نمایندگانی هم که به طرح وقف اموال دانشگاه آزاد رای مثبت داده بودند متوجه اشتباه خود شده و اظهار پشیمانی می کنند، گفت: متاسفانه مدیران دانشگاه آزاد بسیاری از واقعیات را پنهان کرده و از این طریق از نمایندگان امضا گرفتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.