پنج‌شنبه 01 مارس 12 | 14:21

تبریک به «یک جدایی» از شمقدری تا پهلوی!

نکته منحصر به فرد در این امر تبریک طیف وسیعی از افراد به فرهادی برای بدست آوردن اسکار است. جالب اینجاست که از وزارت امور خارجه آمریکا و سارکوزی تا معاون سینمایی وزارت ارشاد در این تبریک هم صدا شده اند.


به گزارش تریبون مستضعفین ماجرای اسکار و جدایی نادر از سیمین ماجرای جدیدی نیست، و از پیش از اعلام نام نماینده ایران در این مراسم نظرات متفاوتی در این باره از سوی افراد و جریان های فکری متفاوت صورت گرفت. اکنون که این جایزه به نام فیلم جدایی نادر از سیمین ثبت شده است باز هم بازار اظهار نظر ها داغ است، اما نکته منحصر به فرد در این امر تبریک طیف وسیعی از افراد به فرهادی برای بدست آوردن اسکار است. جالب اینجاست که از وزارت امور خارجه آمریکا و سارکوزی تا معاون سینمایی وزارت ارشاد در این تبریک هم صدا شده اند.


نیکلا سارکوزی

از اولین کسانی که این رویداد را تبریک گفت نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه بود که تنها دوساعت پس از پایان مراسم در مصاحبه با برنامه صبحگاهی رادیو آرتی ال پس از تبریک موفقیت فیلم فرانسوی آرتیست گفت: در مراسم اسكار امسال فيلمي بود كه نبايد از آن غافل شويم. و اضافه کرد:«يك جدايي» فيلمي تكان دهنده و فراموش نشدني بود.

وزارت امور خارجه امریکا
از دیگر همقطاران وی می توان به ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اشاره کرد. وی پس از تبریک دریافت جایزه اسکار به فرهادی گفت: اين فيلمی است که واقعا به جهان تصويری ارزشمند از زندگی در ايران ارائه می کند. ما اين موفقيت را به او تبريک گفته و پويندگی و عظمت تاريخی صنعت سينمای مستقل ايران را تحسين می کنيم.

سید محمد خاتمی
سید محمد خاتمی نیز در پیامی این موفقیت را تبریک گفته و می نویسد: «این حادثه را باید نشانه‌ای روشن بر آن دانست که هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان نا‌امن، جنگ‌زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دل‌ها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند.»

رضا پهلوی
بازمانده حکومت معدوم پهلوی هم خویش را به این قافله رسانده و در پیام خویش می نویسد: سلام بر اصغر فرهادی که با خلق یک جدایی، جهان را دگر بار با فرهنگ و هنر ایران پیوند داد. سلام بر همه هنرمندان افتخارآفرین، در بند و غم دیده سرزمینم که در گرد و غبار سیاست های هنرستیز حکومت اسلامی با خلاقیت های چشمگیرخود، نام ایران و ایرانی را در جهان پرآوازه و سربلند کرده اند. لحظه درخشش طلایی تندیس اسکار در دست های فرهادی، لحظه بازگرداندن غرور شکسته ایران و ایرانیان بود. سپاس بیکران از همه بازیگران و دست اندرکاران فیلم «جدایی نادر از سیمین» که با دریافت اولین تندیس طلایی اسکار، امید و افتخار را برای ما ملت ایران به ارمغان آوردند.

زندانیان امنیتی
در پیام تبریک ۵۴ زندانی امنیتی آمده است: «در شرایطی که متأسفانه حاکمان فعلی چهره ای خشن و عبوس از مردم ما در صحنه بین‌المللی ارائه می‌دهند، این فیلم تصویری صادق و گویا از سینمای واقعی زندگی در ایران امروز به جهانیان عرضه کرده و همچون ندای صلح و آرامش ایرانیان در جهان طنین انداز شده است»


شمقدری

شمقدری معاون سینمایی وزیر ارشاد در پیام تبریک این موفقیت می گوید: قضاوت آمريکايي در مقابل فرهنگ ايراني سر تعظيم فرود آورد و راي دهندگان آکادمي اسکار در مقابل لابي صهيونيستي که بر طبل جنگ مي‌کوبد واکنش متفاوتي نشان دادند و اين ترک آغاز فروپاشي استيلاي لابي صهيونيستي بر جامعه و همه نهادهاي آمريکايي است.

امروز غرب تشنه چشيدن معنويت و طعم اخلاق و تجربه محبت ،عاطفه و رفتار انساني است. زخم‌هاي شيطاني نياز به مرهم الهي دارد و سينماي ايران در پرتو فرهنگ اسلامي پاسخگوي اين نياز است.


سجاد پور

سيد عليرضا سجادپور مدير كل اداره نظارت و ارزشيابي سازمان سينمايي این موفقیت را متعلق به تمام سینای ایران دانسته ادامه می دهد: خوشحالم كه فضاهاي سياسي باعث نشد كه اين جايزه به «جدايي نادر از سيمين» نرسد، چون اين احتمال وجود داشت كه موضع‌گيري‌هاي سياسي روي اهداي اين جايزه اثرگذار باشد.

میر علایی
در پیام میر علایی مدير عامل بنياد سينمايي فارابي آمده است: «خوشحاليم که سينماي ايران توانست بار ديگر مرزهاي جغرافيايي را در نورديده و يکي از مهمترين جوايز جهاني را به خود اختصاص دهد. با دريافت اين جايزه، مفتخريم که هم اکنون سينماي نوين ايران که بعد از انقلاب اسلامي شکل گرفت با تاسي از فرهنگ غني ايراني و اسلامي توانست اکثر جوايز مهم جهاني را دريافت کند.»

به این لیست بلند بالا باید جواد نکونام، مهدی مهدوی کیا و مصطفی دنیزلی، همایون شجریان، عزت الله انتظامی و بسیاری دیگر را اضافه کرد.

نکته ای که در میان بسیاری از این تبریک ها مشترک است نگاه سیاسی به این جایزه است، هر کدام از جریان ها سعی در استفاده از فرصت بوجود آمده برای عرض اندام خود در عرصه سیاست دارند. البته این فضا بی ربط به فضای اسکار نیست همانگونه که خبرنگاران پس از دریافت این جایزه از فرهادی نظرش را درباره پرونده هسته ای ایران و رویارویی ایران و غرب می پرسند و با این جواب رو برو می شوند که برای دولت ها هیچ پیامی ندارد و فیلمش بین مردم ارتباط برقرار می کند.

به هر حال چه در اسکار چه در بسیاری از این جشنواره های سینمایی که در سرتاسر دنیا برگزار می شود برخورد سیاسی فراوان به چشم می خورد و نگاه فرهنگی تام به این جشنواره ها تفکری کودکانه است. از بیانیه های سیاسی کن و … برای جعفر پناهی گرفته تا تعاملات سیاسی جایزه اسکار و پی آمد های بعد از اهدای آن همه و همه قربانگاه فرهنگ هستند و اگر با دیدی درست وارد این قربانگاه نشویم ما نیز قربانی سیاست های غرب خواهیم بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: