چهارشنبه 23 ژوئن 10 | 16:05

احکام دادگاه کهریزک بزودی اعلام می شود

آیت الله لاریجانی: ما به کسانی که ادعای این تقلب را می‌کردند، گفتیم که بیایید و صندوق‌ها را به صورت رندوم باز کنید و بر این اساس به عنوان مثال 10 درصد از صندوق‌ها را باز کنیم و اگر به اختلاف قابل توجهی که موجب تغییر نتیجه شود، رسیدیم، بقیه صندوق‌ها را هم بررسی کنیم، اما آنها نپذیرفتند. ما واقعا متاسفیم که انها از راه های قانونی حاضر نشدند این جریان را دنبال کنند؛ برخی از نمایندگان همین کاندیداها در جلسه خصوصی هم تصریح کردند که ما وقتی صحبت از تقلب می کنیم، چنین نیست که اگر شما صندوق ها را باز کنید، نتایج دیگری به دست بیاید


آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه شب گذشته در مصاحبه تلویزیونی که با شبکه یک سیما داشت، در پاسخ به سوالی درباره حوادث پس از انتخابات و عملکرد دستگاه قضایی در این زمینه گفت: انتخابات این دوره ریاست جمهوری انصافا، انتخابات بسیار باشکوهی بود و مردم با حضور خود قدرت و صلابت نظام را نشان دادند و این نقطه قدرت نظام است.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه عده ای به توهمات این قدرت نمایی در جهان را مخدوش کردند، خاطرنشان کرد: ادعای تقلب واقعا ادعای دروغینی بود و من در آن زمان در شورای نگهبان بودم و کاملا این بحث ها و مسائل مربوط به نظارت بر صندوق ها مورد پیگیری بود و حتی ادعای تقلب هم مورد پیگیری قرار گرفت.

آیت الله لاریجانی افزود: ما به کسانی که ادعای این تقلب را می کردند، گفتیم که بیایید و صندوق ها را به صورت رندوم باز کنیدو بر این اساس به عنوان مثال 10 درصد از صندوق ها را باز کنیم و اگر به اختلاف قابل توجهی که موجب تغییر نتیجه شود، رسیدیم، بقیه صندوق ها را هم بررسی کنیم، اما آنها نپذیرفتند.

وی تصریح کرد: ما واقعا متاسفیم که انها از راه های قانونی حاضر نشدند این جریان را دنبال کنند؛ برخی از نمایندگان همین کاندیداها در جلسه خصوصی هم تصریح کردند که ما وقتی صحبت از تقلب می کنیم، چنین نیست که اگر شما صندوق ها را باز کنید، نتایج دیگری به دست بیاید و این حرف عجیبی است زیرا از یک طرف می گویند تقلب در این صندوق ها رخ نداده ولی مطرح کردند که در مقدمات و امثال اینها باید ببینیم چه اتفاقاتی رخ داده است.

رییس قوه قضاییه اظهار داشت: به نظر من فتنه ای که بعد از انتخابات رخ داد، ضرری قابل توجه به شکوه انتخابات زد و این واقعا جای تأسف دارد.

وی با تاکید بر اینکه ما برخوردمان با فتنه گران قاطع بود، افزود: عده زیادی در این رابطه ، به این دلیل که تخلف از قانون کردند و در خیابان ها آشوبگری و بر خلاف امنیت ملی اقدام کردند دستگیر شدند و برخی هم وابستگان قطعی با منافقان و گروهک های محارب خارج از کشور بودند که اینها همه خلاف قانون است و برخی از آن نیز در حد محاربه بود که دستگاه قضایی به دقت آن را مورد رسیدگی قرار داد و ما برای اتقان این جهت بازنگری هایی را توسط افراد بسیار مجرب قرار دادیم که در این احکام هم نظر ثانوی بکنند تا احکام درستی باشد. البته برخی از دو طرف از ما توقعات نادرستی داشتند و برخی که مقداری تند رو هم هستند، می گفتند که چرا دستگاه قضایی کاهلی می کند.

رییس دستگاه قضایی با بیان اینکه ما هیچ کاهلی در این زمینه نکرده ایم، تصریح کرد: حتی مسئله تعجیل در اعدام را مطرح کردند، اما اعدام یک پروسه خاصی در قوه قضاییه دارد و باید شرایط آن فراهم باشد و این طور نیست که هر کسی را که در خیابان گرفتیم که حتی شعار ضد نظام هم داد، بگوییم اعدام شود. این حرف درستی است و باید فرصت دفاع داشته باشند که البته به نظر ما برخی از اینها محارب بودند و سلاح گرم همراه خود داشتند و مردم را می ترساندند و این چیزی است که در منابع فقهی به عنوان محارب مطرح می شود.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با بیان اینکه دستگاه قضایی در کار خودش کاهلی نکرده، یادآور شد: البته ممکن است در گوشه ای و یا حکمی اشتباهی رخ داده باشد، ولی در سیر کلی روند قوه قضاییه قابل دفاع و پذیرش است و ما نسبت به دادگاه کهریزک و کوی دانشگاه که طلب بسیاری از مردم است، پیگیری های خود را در این زمینه هم داشته ایم و درباره دادگاه کهریزک 9 جلسه واقع شده و رای آن در حال صادرشدن در همین روزها است و البته مجرای خودش را هم باید طی کند.

وی افزود: به هر حال ما چیزی که از قوه قضاییه باید توقع داشته باشیم، این است که قانون مدار باشد و من به همه مسوولان و دستگاه های زیر مجموعه قوه قضاییه گفته ام که ما از مدار قانون حق تخطی نداریم و اگر در قوه قضایی تخطی کنیم، طبیعتا دیگران هم این تصور برایشان پیش می آید.

رییس دستگاه قضایی همچنین خاطرنشان کرد: در کل ارزیابی من این است که قوه قضاییه در این ماجرا خوب عمل کرده و برخورد قاطع هم خواهیم کرد و از این به بعد هم چنین خواهد بود کسانی که خلاف امنیت کشور کار کنند، حتما بدانند که برخورد قوه قضاییه قاطع است.

وی افزود: فتنه گران هم به خاطر جرایمی که مرتکب شدند، حتما به مجازات خواهند رسید و این توقعی است که مردم از ما دارند و به این توقع هم ما به صورت قاطع عمل خواهیم کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.