چهارشنبه 11 آوریل 12 | 16:42

دوره بازیابی کنونی اقتصاد آمریکا، بدترین دوره تاریخ است

دوره بازیابی کنونی که در حال حاضر در آن به سر می‌بریم، در مقایسه با دیگر ادوار بازیابی در تاریخ آمریکا، ضعیف‌ترین نمونه است. حتی ضعیف‌تر از آنچه که در «رکود بزرگ» دهه ۳۰ رخ داد.


یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی نوشت که پس از رکود اقتصادی در آمریکا، این کشور هنوز نتوانسته از تبعات این رکود رهایی یابد.

«اندیشکده هوور» در گزارشی مراحل بازیابی کنونی اقتصاد در آمریکا را بد‌ترین وضعیت بازیابی در کل تاریخ آمریکا ارزیابی کرد.

بنا بر این گزارش، آنچه که تاکنون کمتر به اطلاع عموم رسیده است، این واقعیت است که دوره بازیابی کنونی که در حال حاضر در آن به سر می‌بریم، در مقایسه با دیگر ادوار بازیابی در تاریخ آمریکا، ضعیف‌ترین نمونه است. حتی ضعیف‌تر از آنچه که در «رکود بزرگ» دهه ۳۰ رخ داد.

در «رکود بزرگ» که در دهه ۳۰ و در سال‌های ۱۹۳۰ تا ۳۳ رخ داد، اقتصاد در سه سال بعد با نرخ رشد به ترتیب ۱۱، ۹ و ۱۳ درصد مواجه شد و توانست با قدرت به جایگاه قبلی خود بازگردد.

با اینکه دوره بازیابی رکود اقتصادی اخیر از نیمه دوم سال ۲۰۰۹ آغاز شد، اما رشد اقتصادی بسیار ضعیف بوده است، به نحوی که نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۰ برابر ۳ درصد، و در سال ۲۰۱۱ تنها ۱. ۷ درصد بوده است. کسی نمی‌داند که نرخ رشد اقتصادی امسال چقدر خواهد بود، اما با توجه به وضعیت و روند کنونی به نظر می‌رسد نرخ رشد اقتصادی امسال هم نهایتا ۲ درصد باشد. متاسفانه، حقیقت این است که، ما به هیچ وجه از رکود خارج نشده‌ایم. اقتصاد هنوز حتی به روند بلند مدت رشد خود نیز بازنگشته و ما هنوز نتوانسته‌ایم وضعیت پیشین را بازیابیم. شکی نیست که می‌توان اعداد مثبتی نیز پیدا کرد، اما در مجموع ما هنوز هم با مشکل مواجه‌ایم.

از زمان پس از جنگ جهانی تا پیش از رکود اقتصادی اخیر، یعنی از سال ۱۹۴۷ تا ۲۰۰۷، متوسط رشد اقتصادی سالیانه در آمریکا ۳. ۴ درصد بوده است. با وجود اینکه سه دهه آخر این بازه زمانی نسبت به سال‌های قبل از آن رشد اقتصادی کمتری داشته‌ایم، اما با این حال حتی در بازه بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۷، متوسط رشد سالیانه ۳ درصد بوده است. بنا بر آمار «اداره ملی تحقیقات اقتصادی»، دوره بازیابی اقتصادی در آمریکا از نیمه دوم سال ۲۰۰۹ و همزمان با رشد اقتصادی ۲. ۴ درصدی آغاز شد، که این رشد کمتر از چشم انداز بلندمدت ما است. در حال حاضر اقتصاد ما ۱۲ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی‌های پیش از رکود اقتصادی است. حقیقت تلخ این است که این شکاف هر روز با گذشت زمان در حال بیشتر شدن هم هست.

با اینکه نشانه‌هایی از تغییرات اقتصادی مشاهده شده، با این حال این اولین باری است که بازیابی پس از رکود نتوانسته اقتصاد را به روند پیش از رکود بازگرداند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.