پنج‌شنبه 24 ژوئن 10 | 13:41

زيادتر نگوئيد از آنچه كه هست، منصف باشيم؛ عادل باشيم، ظلم نكنيم

زيادتر نگوئيد از آنچه كه هست، از آنچه كه بايد و شايد. منصف باشيم؛ عادل باشيم. اين‌ها آن وظائف ماست. اين‌جور نيست كه ما چون مجاهديم، چون مبارزيم، چون انقلابى هستيم، بنابراين هر كسى كه از ما يك ذره – به خيال ما و با تشخيص ما – كمتر است، حق داريم كه درباره‌اش هر چى كه مي‌توانيم بگوئيم؛ نه، اينجورى نيست.


[متن کامل سخنان]

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از اعضای بسیجی هیأتهای علمی دانشگاهها و مراكز آموزش عالی:

من بارها گفته‌ام: ظلم نكنيم. اين هم يكى از آن اساسى‌ترين كارهاست. ظلم چيز بد و خطرناكى است. ظلم فقط اين نيست كه آدم توى خيابان به يكى كشيده بزند. گاهى يك كلمه‌ى نابجا عليه يك كسى كه مستحقش نيست، يك نوشته‌ى نابجا، يك حركت نابجا، ظلم محسوب ميشود. اين طهارت دل را و طهارت عمل را خيلى بايستى ملاحظه كرد.

من اين را به نظرم يك جائى گفتم. پيغمبر اكرم ايستاده بودند يك كسى را كه حد رجمِ زنا را بر او جارى مي‌كردند، مي‌ديدند؛ بعضى‌ها هم ايستاده بودند؛ دو نفر با همديگر حرف مي‌زدند؛ يكى به يكى ديگر گفت كه مثل سگ تمام كرد و جان داد – يك همچين تعبيرى – بعد پيغمبر به سمت منزل يا مسجد راه افتادند و اين دو نفر هم همراه پيغمبر بودند. توى راه كه مي‌رفتند، رسيدند به يك جيفه‌ى مردارى – به يك مردارى، حالا جسد سگى بود، درازگوشى بود، هر چى بود – كه مرده بود و آن‌جا افتاده بود. پيغمبر به اين دو نفر رو كردند و گفتند: گاز بگيريد و يك مقدارى از اين ميل كنيد. گفتند: يا رسول‌اللَّه! ما را تعارف به مردار مي‌كنيد؟! فرمود: آن كارى كه با آن برادرتان كرديد، از اين گاز زدن به اين مردار بدتر بود. حالا آن برادر كى بوده؟ برادرى كه زناى محصنه كرده بوده و رجم شده و اين‌ها درباره‌اش آن دو جمله را گفته‌اند و پيغمبر اين‌جور ملامت‌شان مي‌كند!

زيادتر نگوئيد از آنچه كه هست، از آنچه كه بايد و شايد. منصف باشيم؛ عادل باشيم. اين‌ها آن وظائف ماست. اين‌جور نيست كه ما چون مجاهديم، چون مبارزيم، چون انقلابى هستيم، بنابراين هر كسى كه از ما يك ذره – به خيال ما و با تشخيص ما – كمتر است، حق داريم كه درباره‌اش هر چى كه مي‌توانيم بگوئيم؛ نه، اينجورى نيست. بله، ايمان‌ها يكسان نيست، حدود يكسان نيست و بعضى بالاتر از بعضى ديگر هستند. خدا هم اين را مي‌داند و ممكن است بندگان صالح خدا هم بدانند؛ لكن در مقام تعامل و در مقام زندگى جمعى، بايد اين اتحاد و اين انسجام حفظ بشود و اين تمايزها كم بشود.

آنچه كه مهم است فراموش نشود، اهداف و شاخص‌هاى اصلى است. اين را بارها گفته‌ايم و امروز هم يكى از اساتيد محترم، اينجا گفتند؛ استكبارستيزى؛ ايستادگى قاطع در مقابل حركت كفر و نفاق – نه فقط در كشور، بلكه در سطح جهان – مرزبندى شفاف با دشمنان انقلاب و دشمنان دين؛ اينها شاخص است. اگر كسى مرزبندى شفاف نمي‌كند، قدرِ خودش را كاهش مي‌دهد؛ اگر گرايش پيدا مي‌كند، از دائره خارج مي‌شود. اين‌ها آن مبانى و آن خطوط اصلى است. حركت انقلاب، حركت روشنى است، حركت رو به جلوئى است و اين حركت ان‌شاءاللَّه ادامه پيدا خواهد كرد.

 1. جنبش سبز علوی
  24 ژوئن 2010

  گزارش جنبش سبز علوی، مردم مسلمان و انقلابی سراسر کشور با اضافه کردن «مرگ بر فتنه گران و اشرار»به تکبیر های پس از نماز های جماعت یومیه، علاوه بر اعلام انزجار از سران فتنه و فتنه گران، از فراموشی خیانت های فتنه گران جلوگیری می کنند.

  بنابر این گزارش، شعار نمازگزاران انقلابی در تکبیرها به شرح زیر است:
  الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر/
  خامنه ای رهبر/
  مرگ بر ضد ولایت فقیه/
  مرگ بر آمریکا/
  مرگ بر انگلیس/
  مرگ بر منافق/
  مرگ بر فتنه گران و اشرار/
  مرگ بر اسرائیل/

  لازم به ذکر است که مشابه همین واکنش در سال های پس از انقلاب اسلامی باعث منزوی شدن منافقین و ثبت خیانت ها و نام ننگین آنها در تاریخ شد؛ تا برای آیندگان به یادگار بماند دشمنی هاشان با اسلام و ایران اسلامی.

 2. صفوف آهنین » بایگانی » حکایت عمار، آوینی و حسین قدیانی!
  21 آگوست 2010

  […] بزرگوار انقلاب در چندین نوبت مورد تاکید قرار دادند و چنین فرمودند: «من بارها گفته‌ام؛ ظلم نکنیم… ظلم فقط این نیست که آدم […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.