جمعه 25 ژوئن 10 | 08:23

قانون علیه پابرهنه‌ها

ببینید آقای لاریجانی، مردم می‌بینند، می‌شنوند و می‌فهمند! شاید صغری و کبری نخوانده باشند اما همه‌شان منطقی می‌زیند و می‌فهمند و به حکم تجربه می‌دانند خربزه بزرگ است، زرد است و شیرین، و خوردنش لرز دارد!…این طرحی که در طول یک هفته رایزنی و سپس در طول یک روز وارد صحن علنی شد و فوریت گرفت و تصویب شد، در مورد چندهزار میلیارد تومان؟ این همه عجله و روحیه‌ی جهادی برای چه؟ واقف عجله دارد برای ورود به بهشت؟ یا خربزه از دهن می‌افتد؟


به نظر می‌رسد خیلی از دوستانی که اسم «اصول‌گرا» یا «اصول‌گرای واقعی» را روی خودشان گذارده‌اند، تصوری انتزاعی از اصول‌گرایی دارند که از رفتار خودمتناقضشان پیداست که تصوری درست نیست. خلاف واقع است. با عرض معذرت می‌خواهم چند خطی خطاب به رئیس مجلس شورا بنویسم.

آقای لاریجانی! شما درست می‌فرمایید. بله، در تجمعی که در برابر مجلس صورت گرفت، تندروی بود، چند شعار نسنجیده داده شد و تابلوهای بعضاً موهن. اینکه «مجلس لاریجانی تو چنگ رفسنجانی» شعار زشتی‌ست، قبول. اینکه یک جریان سیاسی از این حرکت سوءاستفاده کرد درست است، قبول. اما نگاه کنید ببینید منشأ این حرکت ـ یعنی ظلم بزرگتر ـ چه بوده است؟ خودتان چه چیزی تصویب کرده‌اید؟

آقای لاریجانی! شما فرمودید که باید نظر مجلس را بخواهید در مورد اخطار، حال آن‌که به گواه بعضی از نمایندگان بی‌بصیرت مجلس، تاکنون بارها شده که خودتان اخطار را وارد دانسته‌اید و طرح را از دستور کار جلسه‌ی علنی خارج کرده‌اید. اصلاً مگر طرح آقای عباس‌پور در کمیسیون آموزش و تحقیقات رأی آورده ‌بود که بتواند بیاید صحن علنی؟ بگذریم. برادر بزرگوار، این موارد و چند مورد قانونی دیگر اصلاً دعوای من و شما نیست؛ بگذارید مکشوف روضه بخوانم.

ببینید آقای لاریجانی، مردم می‌بینند، می‌شنوند و می‌فهمند! شاید صغری و کبری نخوانده باشند اما همه‌شان منطقی می‌زیند و می‌فهمند و به حکم تجربه می‌دانند خربزه بزرگ است، زرد است و شیرین، و خوردنش لرز دارد!

آقای لاریجانی! شما که استاد فلسفه‌اید و قضاوت عقلایی دأب حضرت اجلتان، به ما پاسخ دهید که آیا اصول‌گرایی شما در کنار سرمایه‌داری زالوصفت معنا می‌شود یا در حمایت از وقف ۲۵۰هزارمیلیارد تومان ناقابل یا در سکوت در برابر توهین برادرخانم‌تان به یک کوچک‌اوفِ زودجوش؟ اصلا یک سؤال ابتدایی: این قانون است که پاس‌بان حقوق پابرهنه‌هاست یا حقوق پابرهنه‌هاست که پاس‌بان قانون است؟

آقای لاریجانی! بودجه‌ی سالانه مملکت که دولت و مجلس برای تصویب لایحه‌اش چندده ساعت وقت کارشناسی می‌گذارند و در کمیسیون تلفیق، در موردش بحث می‌کنند در مورد چندهزار میلیارد تومان است؟ و این طرحی که در طول یک هفته رایزنی و سپس در طول یک روز وارد صحن علنی شد و فوریت گرفت و تصویب شد، در مورد چندهزار میلیارد تومان؟ این همه عجله و روحیه‌ی جهادی برای چه؟ واقف عجله دارد برای ورود به بهشت؟ یا خربزه از دهن می‌افتد؟

آقای لاریجانی، مجلس شورا در اوایل ریاست شما طرحی را تصویب کرد که وامی ۱۰۰ میلیون تومانی به نماینده‌ها می‌داد. شما در دفاع از این طرح، سخنرانیِ ثقیلی ایراد فرمودید حاوی دو گزاره‌ی کلیدی: اول اینکه «نماینده‌های مجلس از فقیرترین افراد در دستگاههای کشور هستند». دوم اینکه «در کشور ما باب شده است که یک مسایل بلا وجهی مطرح می شود، اوقات قوای مختلف را مصروف می کند و آخرش نتیجه اش این است که برایند کار نظام کاهش پیدا می کند». [از اینجا]

ما اگر همان روز پیام تلویحی شما را جدی گرفته بودیم و مفروضات ضمنی گزاره‌هایتان را درمی‌یافتیم شاید امروز در برابر این رأی عجیب به مصوبه‌ی وقف دانشگاه آزاد برنمی‌آشفتیم. یا آن روزی که ۲۴۰ نماینده مجلس از جاسبی به خاطر ۲۰ سال مدیریت تشکر کردند تعجب نمی‌کردیم، آن‌هم پشت‌بند تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر هیئت امنای آن دانشگاه. مشکل از مجلس نیست، مشکل از تعریف واژه‌ی «اصول‌گرایی‌» است، که ان‌شاءالله با استفتاء از آن آقای بی‌ادب بازتعریف‌ خواهد شد. لابد!

آقای لاریجانی! اصول‌گرایی شاخص دارد. جسارتاً به استحضار می‌رساند شما کمی باید تغییر زاویه بدهید تا آنتن بدهد! با تفلسف نیز چیزی حل نخواهد شد، جز افزودن اغماض و پیچیده‌شدن کلاف. خربزه هم نوش جان.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.