پنج‌شنبه 19 آوریل 12 | 11:57

۵ میلیارد دلار، سود ایران از تحریم نفتی در سه ماه

سود 5 میلیارد دلاری از تحریم نفتی 90 روزه تنها اتفاقی بود که طی مدتی که غرب در حال جوسازی در خصوص تاثیر بالای تحریم های نفتی است، برای ایران رخ داد.


آذر جزایری– سه ماه از زمانی که خرید نفت ایران تحریم شد می گذرد و امروز در آستانه ورود به چهارمین ماه این تحریم باید از سود 5 میلیارد دلاری ایران از این تصمیم و ضرر اوباما،مرکل و سارکوزی طی این مدت گفت.

سه ماه پیش اتحادیه اروپااز تحریم خرید نفت از ایران سخن گفت و طی این مدت نفت 104 دلاری به حدود 126 دلار رسید.قیمت نفت تاثیرمستقیمی بر قیمت بنزین در اروپا و آمریکا گذاشت.تا جاییکه قیمت هر لیتر بنزین از یک دهم یورو در برخی از کشورهای اورپایی به بالای 2 یورو رسید. هرج و مرج ها در این کشورها با افزایش گلایه های مردمی افزایش یافت تا جایی که به گوش رسید نارضایتی مردم تاثیرمستقیمی بر رای روسای جمهوری گذاشت که امسال قراراست شانس خود را باردیگر به آزمایش بگذارند و بتوانند صندلی ریاست جمهوری را برای خود حفظ کنند.

فرانسه و آمریکا هر دو کشوری هستند که امسال در آستانه انتخابات قرار گرفته اند و سرنوشت روسای جمهور این کشورها را به نوعی با وضعیت این روزهای ایران گره زده است.

اوباما با پیگیری تحریم خرید نفت از ایران تلاش داشت تا رضایت جامعه را برای خود کسب کند در حالی که افزایش قیمت نفت علاوه بر اینکه رضایتی به همراه نداشت بلکه درصد محبوبیت وی را در جامعه آمریکا کاهش داد.

در تعیطلات نوروز بود که اوباما با بندی که در این قانون به تصویب رسانده بود گریز زد و 13 کشور را برای خرید و فروش با ایران آزاد کرد.3 کشور آسیایی و 10 کشور اروپایی!

این عقب نشینی تنها به دلیل ایجاد آرامش روانی در بازار نفت و کاهش قیمت این فراورده صورت گرفت اما این خبر هم تنها توانست تنها 1.5 دلار قیمت نفت را کاهش دهد و بلافاصله پس از دور روز مجددا سیر صعودی قیمت نفت آغازشد.

نتیجه تمام این اتفاق ها این بود که چندی پیش دبیرخانه اوپک اعلام کرد که با افزایش قیمت نفت، ایران نه تنها کاهش تولید را جبران کرده بلکه 2 درصد بالاتر از پیش بینی های روز درآمد داشته است.

از سویی دیگر، برخی از همراهان طرح تحریم خرید نفت ایران تاکید می کنند که تحریم نفت برای ایران تنها منفعت کوتاه مدت دارد و در بلند مدت این ایران است که ضرر خواهد کرد.

این درحالی است که انجمن مهندسان نفت آمریکا دو سال پیش برروی 100 میدان صادراتی دنیا تحقیق کرده اند و در این تحقیق که چند میدان ایران نیز نام برده شده چون مارون ،اهواز و آغاجاری در نهایت به این نتیجه رسیده اند که میادین نفتی دنیا در نیمه دوم عمر خود قرار گرفته اند و پیش بینی می شود سال بهس ال عرضه نفت کاهش یابد.

درعین حال در این گزارش تاکید شده طی سالهای آینده تقاضا برای نفت در حالیکه عرضه کاهش می یاید، افزایش خواهد یافت.نتیجه این گزارش نشان می دهد که در سال 2025 تنها 5 کشور خواهند بود که می توانند نفت دنیا را تامین کنند.براساس این گزارش این کشورها همگی عضو اوپک هستند و ایران نیز جزو این لیست قراردارد.

براین اساس تاکید بر منفعت بلندمدت اروپا و آمریکا از تحریم خرید نفت ایران تنها تاکیدی برای ایجاد آرامش در این کشورهاست در حالیکه قطعا مسوولان اتحادیه اروپا می دانند که ایران از سال 2020 به بعد در بحث ایجاد تعادل در بازار نفت و تامین انرژی جهان نقش کلیدی خواهد داشت.

شاید بر همین اساس است که پیش بینی می شود تحریم خرید نفت ایران تنها یک مانور تبلیغاتی است که نتیجه ای جزء تبلیغات کوتاه مدت و بهره برداری های سیاسی برای مسوولان عالی رتبه این کشورها ندارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.