جریان شناسی نقد در تاریخ تفکر

اعتقاد و اتخاذ حق و باطل، روشن فکری صرف و اتخاذ همیشگی خط سوم و در میانه ایستادن برای همیشه را برنخواهد تافت. حاصل نقد و وجهه منتقد برای ناظر بیرونی باید درون گفتمان حق بودن او، و اعتقاد به حقانیت عناصر اصلی و دال برتر فرهنگ اسلامی ایرانی را بازنمایی کند. امیختگی و سلسله مراتبی بودن حق و باطل نباید موجب شود که نقد منتقد درون گفتمانی فهم نشود یا استعلایی و اشرافی بازنمایی شود.

اشرافیت دولتمردان

زمانی در همین دانشگاه آزاد، برادران بسیج دانشجویی، بچه های جبهه رفته،یا بعضی از خانواده‌ی شهدا، برچسب ضد ولایت فقیه می‌خوردند. صرفاً به جرم اینکه می‌گفتند کارهایی که در دولت سازندگی شروع شده، نتیجه تلخی دارد. سال 69 بچه‌هایی که از جنگ برگشته بودند دنیایی سرشان خراب شده بود. دچار یک حیرت و گیجی شده بودند؛ یک دفعه آقای هاشمی در یکی از خطبه‌های آذر سال 69 چنان سیلی‌ای به گوش آن‌ها زد که هنوز آنها از حیرت‌شان بیرون نیامده‌اند. گفت: “این جلمبر‌بازی‌ها چیست که شما در می‌آورید؟ مانور تجمّل دهید…

بحثهای خصوصی جامعه دینی

یکی از دلایل این است که آدمهای خوب ساده یک مشکلی پیدا می کنند و آن اینکه دچار قیاس به نفس می شوند و چون عمیق نگر نیستند، یک چیزی را دیر باور می کنند. چون خودشان خوب هستند و شیله پیله ندارند، فکر می کنند آدم بد یا خیلی بد پیدا نمی شود. در قرآن کریم این بعنوان یک مشکل بزرگ قلمداد شده است. می گویی فلانی خیلی بد است، می گوید نه آقا! مگر می شود؟

گفتگوی تریبون با سردبیر پنجره: دور قرمز نیستیم!

ما اساسا در فضای مکتوب و وب این امکان را که بتوانیم صف و ستاد را هم هم زمان و به همراه ایجاد کنیم و پیگیری کنیم از دست داده‌ایم. یعنی ما در یک جنگی قرار گرفتیم، یک صحنه‌ی نابرابر که طرف مقابل ما چه اتاق فکر داشت چه نداشت خودش تصمیم می‌گرفت و عمل می‌کرد. یعنی صف و ستاد را از بین برده بود. ما این کار را نکردیم. دائم منتظر بودیم کسی به ما بگوید کاری کن!

اسب تروای اشرافیت در برابر جمهوریت

همان ها که حماسه 40 میلیونی را خلق کردند، فارغ از اختلاف نظرها و سلیقه ها به میدان آمدند تا نشان دهند بر یک محور متحدند و آن جمهوریتی است که؛ به خودپرستان و غرب گرایان باج نمی دهد و از بیگانگان خط نمی گیرد و جمهوری اسلامی خود را با اشرافیت تسلیمی و ذلت پذیر معامله نمی کند. بر پلاکاردی نوشته شده بود: “خبر برید دو، سه شاخه تبر شده را / که این درخت پر از زخم خم نخواهد شد”

چرا باید دور هم جمع شویم؟

اگر فضای جمعی اثری ندارد چرا همین الان کمترین ریزشها را در فعالین فعلی تشکیلاتی می­بینیم؟ پاسخ بنده برای این سوال آخر حضور این افراد در یک جمع انقلابی است که حداقل فرصت فکر کردن را به آنها می­دهد. شاید شما به محض اولین تردید، از دایره انقلاب ریزش نکنید، اما یقین کنید که آن سوال در ذهن شما می­‌ماند و با انباشت این سوال ­هاست که شما نسبت به اصل انقلاب و حتی اسلام هم تردید خواهید کرد!

همه اتفاقات مهم مجازی سالی که گذشت…

سال ۸۸ یک سال سرشار از اتفاق، خبر و حرف و حدیث بود. خبرها و اتفاقاتی که به کام برخی خوش نیامد ولی برخی از شنیدنش خرسند شدند. در حوزه فضای مجازی و به خصوص وبلاگستان هم اتفاقات مهمی در این سال رقم خورد.

جمهوری ایرانی نشد؛ جمهوری جدید اسلامی می‌آید

موسوی قصد دارد با انتشار بیانیه ای در سالروز رفراندوم بزرگ ملت ایران و رای به جمهوری اسلامی با ارائه تعریفی جدید از جمهوری اسلامی و بیان مقاصد و اهداف استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به انحرافاتی که در این سال‌ها به زعم او در این شجره طیبه رخ داده اشاره کند و به ادامه حرکت جنبش سبز تا استقرار نظام جدید جمهوری اسلامی دعوت کند!

ترین های مجازی ۸۸ کدام ها بودند؟

با این حال شاید بتوان مدعی شد که برخی از وبلاگ ها توانستند موج هایی را در وبلاگستان ایجاد کنند و تاثیرات بیشتری بر فضای مجازی بگذارند. با قبول این موضوع که شاید این ادعا برای نگارنده هزینه هایی هم داشته باشد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.