عزم واشنگتن برای نفوذ در آسیای مرکزی

سفارت آمریکا در ترکمنستان از برگزاری یک کارگاه آموزشی توسط پزشکان نظامی آمریکایی در عشق‌‏آباد در زمینه آموزش نحوه‌های امداد و نجات برای نظامیان این کشور خبر داد.

صدای پای افراط در آسیای مرکزی

کارشناس مسائل سیاسی و اسلامی منطقه معتقد است که عدم آشنایی با اسلام اصیل به رشد افراط‌گرایی در آسیای مرکزی کمک کرده است.

گروه‌های تکفیری در یک قدمی آسیای مرکزی

کارشناس مسائل سیاسی-مذهبی آسیای مرکزی معتقد است که تهدید گروه‌های تروریستی تکفیری به آسیای مرکزی بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

حضور داعش در قرقیزستان

به اعتقاد کارشناس سیاسی آسیای مرکزی، حضور عوامل گروه تروریستی داعش در قرقیزستان هشدار جدی امنیتی برای کل منطقه محسوب می‌شود.

تدوین قوانین جدید مسکو در قبال مهاجران کاری

«مسکو» اخیرا با اعمال تغییراتی در قانون فدرال در مورد وضعیت حقوقی اتباع خارجی، مقررات جدیدی را برای حضور شهروندان دیگر کشورها و بویژه مهاجران کاری وضع کرده است.

ترکیه پناهگاه امن برای تروریست‌ها

به اعتقاد یک کارشناس امنیتی منطقه، امروز ترکیه به پناهگاه امنی برای تروریست‌ها درآمده که چنین رویکردی در نهایت به زیان منافع منطقه‌ای در عرصه‌های سیاسی و امنیتی تمام خواهد شد.

فقر مالی و ثروت داعش

فقر مالی مردمان آسیای مرکزی حاصل از عدم توزیع مناسب ثروت و همچنین شرایط نامساعد مهاجران کاری شاغل در روسیه به واسطه برخی تحولات منطقه‌ای به عامل مهمی برای جذب جوانان آسیای مرکزی به سوی گروه ثروتمند تروریستی داعش شده است.

چاره‌اندیشی قزاق‌ها برای آینده تحولات

با کلید خوردن پروژه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و احیای جاده ابریشم، قزاقستان به عنوان یکی از کشورهای کلیدی در مسیر تحقق هر ۲ طرح، تلاش دارد خود را به عنوان یکی از بازیگران اصلی ژئوپلیتیک در منطقه مطرح سازد.

جاسوسی اسرائیل از آسیای مرکزی

آسیای مرکزی در یک هفته اخیر شاهد رویدادهای مهمی بود که برگزاری نشست مقامات کشورهای همسود در ترکمنستان و اعلام جاسوسی رژیم صهیونیستی در آسیای مرکزی و نیز اعطای تجهیزات آمریکا به ازبکستان بخشی از این رویدادها تلقی می‌شود.

«بازی بزرگ» آمریکا در حال تغییر است

بازی بزرگ آمریکا در آسیای مرکزی در حال تغییر شرایط و ابعاد قرار گرفته است به طوری که با خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان، توازن قدرت در منطقه دستخوش تحول جدی خواهد شد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.