پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

گزارشی ویژه از گسترده ترین نظام نظارت و راستی آزمایی هسته ای در جهان

اما سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حالی تلاش می‌کند این‌گونه القاء نماید که برجام تاثیر زیادی بر مسئله نظارت و بازرسی‌ها نداشته که متن توافق هسته‌ای خلاف این مسئله را شهادت می‌دهد. در توضیح این مسئله باید به این نکته اشاره کرد که پیش از برجام ایران تنها به سند پادمان(۱) متعهد بود اما پس از پذیرش توافق هسته‌ای مذاکره کنندگان کشورمان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی(۲) ، اقدامات شفاف‌ساز(۳) و کد ۳/۱ را پذیرفتند

بند T برجام، چیزی فراتر از تهدید

این روزها که آمریکایی‌ها برجام را زیر ذره‌بین گذاشته‌اند تا نقاطی که می‌توانند با توسل به آن‌ها بر ایران فشار بیاورند را شناسایی کنند، منافذ و نقایص این توافق بیشتر از پیش نمایان می‌شود. یکی از جدی‌ترین منافذ موجود در برجام که می‌تواند تهدیدات جدی امنیتی و دفاعی را متوجه جمهوری اسلامی ایران کند بند T برجام است.

اروپا تحریم‌های مالی علیه ایران را لغو کرد

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای همه تحریم های اقتصادی مالی مرتبط با برنامه هسته ای ایران را لغو کرد.

ساختار تحریم‌ها باقی‌ می‌ماند

بررسی‌های صورت گرفته حاکی از عدم حصول نتیجه مطلوب ملت ایران در حوزه تحریم‌ها است. هیچ یک از تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی اعمال شده علیه ایران لغو نشده و ساختار تحریم‌ها حفظ شده است و همچنین برداشته شدن تحریم‌ها (تعلیق، توقف موقت اجرا و …) منوط به انجام تعهدات ایران و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است. بازگشت‌پذیری سریع تحریم‌ها (snap-back) شبحی دایمی از ترس را بر روی ایران ایجاد خواهد کرد.

ایران از حداقل خدمات آژانس محروم بوده است

در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیودارو داشتند، کشور بلژیک رادیودارو را قطع کرد، من به‌عنوان متخصص پزشکی هسته‌ای می‌دانم که مدتهای مدیدی 130 مرکز هسته‌ای کشور تعطیل شده بود. زمانی سوخت 20 درصد راکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان سوخت را تأمین کنیم، البته مسائل متعددی وجود دارد اما به‌دلیل ضیق وقت از آن‌ها عبور می‌کنیم.

رایزنی آمانو در تهران برای بازجویی از دانشمندان هسته‌ای

یک رسانه آمریکایی که به انتشار اخبار جهت‌دار علیه ایران شهرت دارد مدعی شده سفر «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران با هدف جلب حمایت برای مصاحبه با دانشمندان ایرانی در چارچوب تحقیق درباره موضوع ادعایی «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» یا PMD انجام می‌شود.

آمانو این هفته به تهران می‌آید

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه گفت یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این هفته به تهران می‌آید.

واکنش کری به بازرسی آژانس از پارچین

وزیر امور خارجه آمریکا درباره‌ روند بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت پارچین گفت که از این فرایند رضایت داریم.

رمزگشایی از مفاد خطرناک توافق ایران و آژانس برای حل مسئله PMD

پروندهٔ PMD و مطالبات آژانس از ایران، ماهیتی مبهم، تفسیرپذیر، دوگانه و مرتبط با صنایع غیرنظامی دارد که به‌آسانی جمع نمی‌شود، آژانس طبق تجربهٔ گذشته ما و کشورهایی نظیر عراق و لیبی به دنبال جمع‌کردن مسئله نیست و از کوچک‌ترین اطلاعات نظیر همایش، ادعای دستگاه‌های امنیتی بیگانه، پایان‌نامه، تحقیق علمی و… برای بهانه‌جویی استفاده می‌کند. حل نهایی این مسئله جز با تعطیل کردن فعالیت‌های علمی و دفاعی مرتبط یا نامرتبط صورت نمی‌پذیرد

صالحی: آنچه با آمانو امضا کردم محرمانه نیست

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه در خصوص اظهارات کری که در کنگره گفته بود زمانی که قلب راکتور اراک را درآورند محل آن را بتن می ریزند، گفت: همین موضوع سبب شد دوستان ما به جای اینکه متن برجام را بخوانند اظهارات کری را مبنا قرار دهند این در حالی است که شما فرض کنید که یک چاله ای را در زمین کنده اید و جایی است که می خواهید قلب راکتور را بگذارید، شما در این چاله یک تانکر فولادی می گذارید و اتفاقی که قرار است بیفتد این است که ما این تانکر را در می آوریم و آن را کنار می گذاریم .

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.