سه خاطره تلخ و شیرین از تقریب

وقتی چشم مفتی مصر از دور به آیت‌الله تسخیری افتاد، جمعیت حلقه زده را شکافت و به سوی ایشان آمد و آیت‌الله تسخیری را در آغوش گرفت. نهایت احترام و ادب را به ایشان داشت و گفت مدت‌ها مشتاق زیارت ایشان بوده‌اند. محبوبیت و احترام و جایگاه آیت‌الله تسخیری در بین علمای اهل سنت بسیار جالب بود.

آیت الله تسخیری مایه مباهات جهان اسلام و تشیع است

علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری عصر امروز شنبه طی سخنانی در همایش بین‌‌المللی بزرگداشت آیت‌الله تسخیری گفت: وجود فردی اندیشمند و مبلغ نظر آیت‌الله تسخیری همواره موجب شده که مذهب تشییع بتواند با سایر مذاهب ارتباط گسترده‌ای برقرار کرده و نزدیکی ایجاد شود.

اعطای نشان دولتی به کشاورز و آیت‌الله تسخیری

وزیر ارشاد خبر داد: نشان دولتی به محمد علی کشاورز و آیت‌الله تسخیری اعطاء می‌شود.

آیت‌الله تسخیری: امروز ۹۰ درصد جهان اسلام محکوم به سکولاریسم است

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در مراسم معارفه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی تحت تاثیر اندیشه‌های مستکبران به سکولار بودن خود افتخار می‌کنند.

دیپلماسی وحدت اسلامی را راهبرد خود قرار دهید

از مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این برهه خطیر و حساس انتظار می‌رود با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند گذشته و نیز خلاقیت و ابتکارات مورد نیاز شرایط کنونی،‌ با همکاری و همدلی نخبگان جهان اسلام بویژه اندیشمندان حوزه و دانشگاه «دیپلماسی وحدت اسلامی» را راهبرد خود قرار داده و پایه‌گذاری تشکیل امت واحد اسلامی را در مقابل اردوگاه استکبار به عنوان چشم‌انداز آینده ترسیم نماید.

روژه‌گارودی، ملک فهد را روسپی سیاسی می‌دانست

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: روژه‌ گارودی به شدت از وهابیت بیزار بود و آن را مفتضح کننده اسلام در جهان می‌دانست.

مذاهب اسلامي از اختلاف تا ائتلاف

عمومي‌ترين ويژگي‌هايي كه اسلام به آن آراسته است، واقع­گرايي به معناي مثبت آن است؛ يعني به رسميت‌شناختن واقعيت‌هاي وجودي انسان و برنامه‌ريزي براي تكامل او تا سرحد امكان، در پرتو علم الاهي كه چراغ راه اوست، نيازها و مشكلاتش را با رعايت اعتدال و توازن پاسخ مي­گويد و همة استعدادهاي وي را شكوفا مي­سازد.

تقریب برپایه اصول مشترک، اخوت اسلامی و مصالح امت اسلامی

تعدد مذاهب به طور طبيعي نشان از اختلاف مسلمانان در پاره ای از باورهاي كلامي و فقهي دارد. كه اين نتيجه طبيعي آزادی اجتهاد واختلاف انسانها در برداشتهاي فكري تحت تأثير ظروف و شرايط تربيتي است. ولي نبايد فراموش كرد كه اصول اعتقادی، كلامي، فقهي واخلاقي ما وجه اشتراك بسيار دارد. برخي از علما مشتركات را تا 95 درصد در امور فقهي وحتي اعتقادی برآورد مي كنند. اين امر در مورد امور اخلاقي تقريباً به صد در صد مي رسد.

موانعي بر سر راه تقريب

کوشش‌های علما و اندیشمندان و مصلحان، به سمت‌گیری کلی در راستای تقریب مذاهب اسلامی با یکدیگر و گرایشی عمومی در جهت چیره ساختن زبان گفتگوی منطقی و برتری آن بر هر زبان دیگری، همسو با سمت‌گیری‌های اصیل اسلامی و هماهنگ با گرایش جهانی به این شیوه در میان تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان انجامید.

حمایت «انجمن کوبا در تورنتو» از اعتراض دانشجویان ایرانی علیه انگلیس

انجمن کوبا در تورنتو با انتشار بیانیه‌ای در وب سایت خود از تظاهرات خودجوش دانشجویان ایرانی در مقابل سفارت انگلیس در تهران حمایت کرد.