آیت‌الله صانعی از مواضعش عقب نشست

و چگونه می اندیشند که رژیم صهیونیستی اسرائیل توان حمله به یک کشور بزرگ و قدرتمند همچون ایران را دارد، حال آنکه در برابر گروه کوچکی از فرزندان معنوی امام خمینی (سلام الله علیه) در لبنان توان مقاومت نداشته و با شکستی رسوا و مفتضحانه روبرو گشت.

وقتی آقای‌صانعی مواضع انقلابی داشت +تصاویر

پس از مذاکرات ژنو و زمزمه ضرورت برقراری ارتباط ایران با آمریکا در برخی از رسانه‌ها، آیت الله صانعی نیز در این باره اظهار نظری کرده‌اند که در مقایسه با دیدگاه‌های ایشان در گذشته تناقض کامل وجود دارد.

معرفی کتاب «بازخوانی دیدگاه های سیاسی و فقهی آیت الله صانعی»

کتاب «بازخوانی دیدگاه­های سیاسی و فقهی آیت الله صانعی» کتاب نسبتاً جامع و یک اثر خواندنی بوده که در روشن کردن تناقضات فکری، رفتاری و گفتاری آیت الله صانعی در ذهن خواننده مؤثر است، گرچه شاید در برخی موارد جزئی بتوان به مطالب آن ایراداتی را وارد دانست.

زمینه خلع مرجعیت آقای صانعی به سال‌ها پیش برمی‌گردد

خدا رحمت کند آیت‌الله فاضل را. ایشان از دست صانعی خیلی ناراحت بود. البته دیگر مراجع هم از وی دلخوری‌هایی داشتند. این بزرگواران به جامعه مدرسین تأکید می‌کردند که مرجعیت نامبرده لغو شود. این حرف‌ها متعلق به دو سه سال اخیر نیست، بلکه به مدت‌ها قبل بازمی‌گردد و زیاد مورد بحث قرار گرفته است.

تحولات سیاسی حوزه در سالی که گذشت

رفت و آمدهای مکرر جریان لیبرال به بیوت آقایان فضای سنگینی را بر ذهن این بزرگواران حاکم ساخته بود. البته در فضای عمومی کشور نیز کمتر مسول و شخصیت سیاسی باسابقه‌ای حاضر به موضعگیری ضد این جریان تمامیت‌خواه، آشوب‌طلب و مزدور اجنبی شد. تنها کسی که با آبرویش به میدان آمد جناب آقای حداد عادل بود.

آیت‌الله صانعی؛ صلاحیت مرجعیت دارد یا خیر؟

سال 88 حوزه شاهد یک رویداد مهم بود. اعلام عدم صلاحیت آقای صانعی برای مرجعیت توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه‌ی قم. اتفاقی که یک بار دیگر در خلع مرجعیت آقای شریعتمداری در اوایل انقلاب و به واسطه همراهی با کودتا و توطئه علیه انقلاب اسلامی، رخ داده بود. «تریبون مستضعفین» این پرونده مفصل را به صورت pdf جهت استفاده عموم منتشر کرد.

نگاهی به عدم صلاحیت آقای صانعی برای مرجعیت

«هنگامي كه بدعت‌ها آشكار شد بر عالمان ديني واجب است دانش خود را آشكار كنند مستوجب نفرين الهي خواهند بود». پيشوايان معصوم با بيان چنين احاديثي وظيفه سنگين پاسداري از اقاليم قبله و حساسيت نسبت به حفظ مرزهاي تفكر ديني، به وي‍ژه روشنگري بدعت‌ها را به عهده عالمان ديني گذاشته‌اند. در مقابل بدعت‌ها بايد چون كوه ايستادگي كرد.