روستاییان به جنبش عدالتخواه می پیوندند/دانشگاه‌ها عقب مانده هستند

ابراهیم فیاض، استاد دانشگاه تهران پیش بینی کرد که جنبش عدالتخواهی در کشور اوج می گیرد و روستاییان نیز به این جنبش می پیوندند.

آغاز دومینوی فروپاشی دینی جمهوری اسلامی!

اگر امروز شاهد حضور بی شمار رسانه های مجازی در کشور هستیم، تنها دلیلش وجود ابتذال فرهنگی حاکم در دنیا است، کره جنوبی سالانه ۲۰۰میلیون دلار درآمد از فضای مجازی کسب می کند و این در حالیست که ما چقدر خرج می کنیم تا از آن استفاده کنیم.

فاجعه منا نباید به عرب‌ستیزی منجر شود

با همه این اوصاف حج برای عربستان یک تحمیل است که نه می‌تواند آن را رها کند و نه آن را به خوبی اجرا کند هرچه هم جلوتر می‌رود این فشارها زیادتر می‌شود چرا که ساختار ذهنی، سیاسی و اجتماعی عربستان اجازه نمی‌دهد تا همه با هم در ارتباط باشند، مردمی هم که هر سال از مناسک حج باز می‌گردند با مریضی‌ها و مشکلات بسیار از مشکلات جسمی، روحی، بهداشتی و … باز می‌گردند و دچار بحران‌های فراوان می‌شوند.

ابراهیم فیاض: ملاصدرا رمز انحطاط ایران است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: بحث های روشنفکری گذشته است و میتوان گفت خود جلال آل احمد و شریعتی هم در این موارد ارتجاعی عمل کردند و پیوسته غصه گذشته را خوردند در حالی که با این دو نمی توان رو به جلو حرکت کرد. نوستالژی جلال خوب است ولی آینده جامعه ایران مسائل روشنفکری و ضد روشنفکری نیست.

ابراهیم فیاض: باید آماده و صبور باشیم

فیاض با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره ادامه مبارزه با استکبار جهانی گفت: استکبارستیزی مدلش تغییر می‌کند یکبار خط مقدم عراق است و یکبار جنگ‌های مهم‌تر مانند جنگ‌های علمی و فرهنگی است.

علوم انسانی فروشی نیست!

اگر علوم انسانی تأویل شود به علوم تجربی، به شدت خشن و خشونت‌زا می‌شود؛ چراکه انسان را تا حد یک شیء تقلیل می‌دهد، که خود مارکس هم با آن به مخالفت می‌پردازد، انسان تبدیل به کالا می‌شود و خریدوفروش به وجود می‌آید؛ این ساختاری است که در فاشیسم به وجود آمد و بعد از آن مارکسیسم علمی در شوروی به آن پیوست …دانشگاه‌های ما صورتکی از علوم انسانی دارند، اما کار اصلی آن‌ها همان علوم پزشکی و فنی است.

فیاض: علوم انسانی فارغ از دین نیست

ابراهیم فیاض گفت: علوم انسانی فارغ از دین نیست. چرا که علوم فرهنگی دین در آن جاری است. صادق زیباکلام هم گفت: علم، علم است و یهودی، مسیحی و بودایی ندارد. مسأله این است که باید بیایم علم را تعریف کنیم.

رونمایی از کتاب «جنگ جهانی جمعیت»

کتاب «جنگ جهانی جمعیت» نوشته صالح قاسمی، صبح فردا با حضور آیت‌الله قرهی، ابراهیم فیاض، حجت‌الاسلام حمید رسایی، میثم نیلی، علی انسانی و علی‌محمد مودب در خبرگزاری فارس رونمایی می‌شود.

عزاداری سیدالشهدا(ع) در قطب شمال

محمدرضا زائری در سرمقاله این شماره تحت عنوان «عزاداری در قطب شمال» از هیئتی حسینی در قطب شمال روایت کرده و درباره ظرفیت‌های عزاداری امام حسین (ع) خصوصاً با محوریت پیاده‌روی اربعین نوشته است: «راهپیمایی عظیم اربعین فرصتی ویژه برای نزدیک‌تر شدن عناصر جبهه گسترده پیروان اهل‌بیت از کشور‌ها و قومیت‌های مختلف را فراهم آورد و نشان داد که آرام‌آرام امت اسلامی و پیروان اهل‌بیت به یک جبهه واحد تبدیل می‌شوند.»

مواضع جنجالی مسئولان به‌علت ناکامی در اقتصاد

ابراهیم فیاض استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، درباره برخی حاشیه پردازی‌ها از سوی مسئولان با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور، گفت: پرداختن به حواشی از سوی مسئولان به این معناست که دولت‌ها همواره در شرایطی به‌نوعی به‌صورت ناخواسته به اپوزیسیون حکومت تبدیل می‌شوند و به همین دلیل اقتدار عمومی را از بین می‌برند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.