روش بحث ابن سینا در فلسفه سیاسی

اندیشه سیاسی ابن‌سینا در همه آثار مختلف و بدنه گسترده منظومه فلسفی سامانه‌دار و بی نظیر وی پخش می‌باشد ولی در نهایت همه به هم می‌پیوندد و سیاست مدن ابن سینا را نتیجه می دهند.

«ابن رشد»، فیلسوفی که تبعید شد

«ابن رشد» بر اثر فشار افکار عمومی یا به واسطه غرض‌ورزی‌های شخصی، ناگهان از چشم خلیفه افتاد. خلیفه فرمان داد کتاب‌های ابن‌رشد را بسوزانند و او را با جمعی از اهل فلسفه و علم تبعید کردند.

دیدگاه اخلاقی ابن سینا واقع‌گرايي است

حجت الاسلام والمسلمین تقی محدر در نشست بررسی نسبت دیدگاه اخلاقی ابن سینا با واقع گرایی اخلاقی گفت: شيخ هرچند قضاياي اخلاقي را بديهي نمي‌داند، اما هيچ دليلي وجود ندارد که آن‌ها را واقعی هم نداند، بلکه تصريحاتي بر خلاف آن به چشم مي‌خورد؛ زيرا او آشکارا بيان کرده که برخي از اين قضايا صادق و برخي ديگر کاذب هستند و اين مطلب بيان‌گر آن است که جملات اخلاقي، خبري هستند، نه انشائي؛ زيرا صدق و کذب در انشائيات معني ندارد.

جدول: فلاسفه و عرفای مسلمان را بشناسید

در دو جدول زیر فهرستی از اسامی فلاسفه و عرفای مسلمان همراه با اطلاعاتی درباره زمان و مکانِ تولد و وفات ایشان به ترتیب تاریخ جمع‌آوری شده است:

ابن‌سینا به مثابه یک نابغه موسیقی

ابن سینا موسیقی را بخش اصلی از احکام چهارگانه حکمت ریاضی به حساب می آورد و در کنار علم اعداد، هندسه و هیئت قرار می دهد و باز جای تعجب نیست که تالیفات وی در زمینه موسیقی نیز مانند بسیاری از اندیشه های وی زائیده بلوغ بی نظیر و خدادادی او عمیق و پرمحتوا باشد.

تولید «ابن سینا» ی هالیوودی آغاز شد

فیلم سینمایی «پزشک» که از پروژه‌های پر هزینه هالیوود است با بازی «بن کینگزلی» در نقش ابن سینا وارد مرحله ساخت شد.

فلسفه اسلامی در دوران معاصر

فلسفه ملاصدرا كه به همت امام خميني (ره) و علامه طباطبايي در دوران معاصر احيا شد و به دست تواناي جوادي آملي، مصباح‌يزدي، حسن‌زاده آملي ترويج يافت و توسط كربن و ايزوتسو و نصر به انديشمندان مغرب زمين معرفي و ‌اكنون مقام معظم رهبري بر ضرورت فلسفه‌آموزي در حوزه‌هاي علميه تأكيد مي‌كنند.

چرا لباس فارغ التحصیلی به این شکل است؟

آنها به احترام «آوی سنّا» كه همان «ابن سینا»ی ماست كه لباس بلند رِدا گونه می پوشیده، این لباس را تن دانشمندان خود می‎كنند. آن كلاه هم نشانه همان دَستار است …

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.