حق ابن‌سینا را ادا کنیم

ابن‌سینا هنوز هم بعد از ۱۰۰۰ سال زنده است و شخصیتی موزه‌ای نیست، بسیاری از کشورها برای او تندیس می‌سازند و کتاب منتشر می‌کنند اما اینکه ما به عنوان صاحب شخصیت چه اندازه تلاش کرده‌ایم، جای بحث دارد.

متلکم‌بودن بوعلی دروغ محض است

ابوعلی سینا اندیشه‌های یونانیان را مطالعه کرده اما در آنها متوقف نشده و استقلال فکری خود را حفظ کرده است، البته در مقایسه بین فلاسفه یونانی، ارسطو را بالاتر از افلاطون دانسته است.

لایه‌های‌پنهان‌از آتشکده‌محل‌تبعید‌ابوعلی‌سینا

عملیات گمانه زنی برای شناسایی و تعیین وضعیت اثر موسوم به آتشکده فردقان که احتمالا محل تبعید و زندانی شدن ابوعلی سینا بوده و ارایه راهکارهای رفع خطر در این محوطه تاریخی در دستور کار قرار گرفت.

خواب آخر روز خواب مرگ است

یک متخصص طب سنتی گفت: خواب آخر روز خواب مرگ است. همچنین، خواب بعد از ناهار افراد را از فعالیت می‌اندازد و خواب روز فراموشی می‌آورد.

فلسفه سلام آخر نماز چیست؟

آیت‌الله جوادی آملی مفسر قرآن کریم می‌گوید: کسی که در نماز حواسش پیش غیرخدا و متوجه زندگی است، چگونه به خود اجازه می‌دهد در پایان نماز بگوید: السلام علیکم و رحمة‌الله؟

«شیخ الرئیس»، اصالت وجودی یا ماهیتی؟

بوعلی سینا در پزشکی، در مغرب زمین همان قدر و مقام را دارد که در مشرق زمین در فلسفه دارد. تصویر او به عنوان امیر پزشکان، دیوارهای بسیاری از کلیساهای اروپا را تزیین کرده است.

ویزیت رایگان بیماران در اول شهریور

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌ احمر از اجرای طرح ویزیت رایگان مردم در ۳۸۰ خانه داوطلب تحت پوشش این سازمان در سراسر کشور خبر داد.

نامگذاری سال ۲۰۱۳ به نام بوعلی سینا

در پیام مدیرکل یونسکو که در همایش یکهزارمین سال تألیف کتاب قانون ابن‌سینا قرائت شد، اعلام شد سال ۲۰۱۳ میلادی به نام شیخ‌الرئیس بوعلی سینا نامگذاری شده است.

ترکیه و اعراب ابن‌سینا را مصادره می‌کنند!

رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا که به دلیل عدم دریافت بودجه در آستانه تعطیلی قرار دارد، می‌گوید: کم‌کاری ناشی از بی‌پولی کار را به جایی رسانده است که اکنون ترکیه، کشورهای آسیانه میانه و عرب‌ها در حال مصادره بوعلی هستند!

ابن‌سینا به مثابه یک نابغه موسیقی

ابن سینا موسیقی را بخش اصلی از احکام چهارگانه حکمت ریاضی به حساب می آورد و در کنار علم اعداد، هندسه و هیئت قرار می دهد و باز جای تعجب نیست که تالیفات وی در زمینه موسیقی نیز مانند بسیاری از اندیشه های وی زائیده بلوغ بی نظیر و خدادادی او عمیق و پرمحتوا باشد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.