جنگنده‌های کره‌شمالی زمین‌گیر شدند

کره شمالی تمام رزمایش‌های هوایی خود با جنگنده میگ 19 را که متعلق به شوروی بوده است، به حالت تعلیق درآورد.

چرا اوکراین برای غرب اهمیت استراتژیک دارد؟

فارغ از توجه به رقابت های ژئوپلتیک شرقی- غربی آنچه مهمتر است، اینکه بلوک غرب بعد از ناکارآمدی نسخه انقلاب رنگی در اوکراین؛ تلاش های جدیدی برای تدوین و به کارگیری یک نسخه جدید را به راه انداخته است. فرض می شود که آمریکا بعد از تست الگوی جدید، تحت عنوان “قدرت خیابانی: Power of Street”، قصد استفاده از آن در دیگر کشورهای هدف را داشته باشد. در این پژوهش، در جستجوی کشف مهمترین ویژگی های الگوی جدید هستیم.

استرداد شروعی برای سینمای تاریخ ایران معاصر

استرداد که در ژانر تاریخی و امنیتی می‌گنجد، شاید فیلمی عالی و حرفه ای نباشد، ‌اما قطعاْ شروع خوبی برای برای پرداختن سینمای ایران به موضوعات تاریخ ایران معاصر است، که جسارت و خط شکنی آن حتی اگر به تعبیر بعضی سفارشی و با هزینه‌های بالا باشد، کار مهمی است.​

آیا یک مسابقه کُشتی دو برنده دارد؟

به نظر می‌رسد در تحلیل چرایی و چیستی عبارت «نرمش قهرمانانه» اگر از شرایط محیطی جمهوری اسلامی ایران تحلیل واقع‌بینانه‌ای نداشته باشیم، می‌توان استفاده از این عبارت را به‌معنای عقب‌نشینی از اصول سیاست ایران تلقی کرد. اشتباه محاسباتی که برای عده‌ای در دو برهه‌ی حساس پس از رحلت امام رحمه‌الله به‌وجود آمد؛ یعنی ابتدای دهه‌ی ۷۰ و ابتدای دهه‌ی هشتاد شمسی.

امپراطوری بزرگ شوروی چگونه فروپاشید؟

گورباچف در سال‌های 1087 و 1988 به سیاست‌های مارکیسیسم و لنسیسم پشت کرد که به گفته روبرت دانلیلس مورخ آمریکایی گورباچف سلسله حوادثی ذاتاً پیش‌بینی‌ناپذیر بر مرکز حزب فرود آورد که اقتدار و مشروعیت حزب کمونیست را از درون تهی و بی‌اثر ساخت، همچنین فیدل کاسترو نیز معتقد است که سوسیالیسم به علل طبیعی نمرد، بلکه آن واقعه یک خودکشی بود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.