عدالتخواهان در برابر انقلابی نماها

در شرایطی که به واسطه شرایط اجتماعی کشور ، مساله عدالت و عدالتخواهی در میان جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی عمومیت یافته که این امر جای خرسندی دارد و از طرفی بعضی جریانات به نام عدالتخواهی دُکّان بازکرده اند و موجبات تحریف و تقلیل این گفتمان اصیل شده اند، اینک نیاز است ضمن گفتگو و نقد درون گفتمانی به آسیب ها و انحرافات توجه جدی کرد و نگذاشت پرچم عدالتخواهی به پای منافع جریانات قدرت طلب سیاسی یا اندیشه های التقاطی انقلابی نماها ذبح شود.

تلاش نواده مجلسی برای مبارزه با اخباری‌گری

یکی از مهمترین تلاش‌های علامه وحید بهبهانی، نواده علامه مجلسی اول در راه مبارزه با اخباری‌گری و دفاع از اجتهاد در زمان خود بود.

حاشیه فقهی بر بحث توبه‌خواهی از اصحاب فتنه

از مهم‌ترین آفات بحث فقهی آن است که محقق از آغاز نتیجه خاص را نشانه بگیرد و دنبال ادلّه توجیه‌گر همان نتیجه باشد. این‌گونه یک‌سونگری سبب کم‌اعتنایی یا بی‌اعتنایی به شواهد طرف دیگر مسئله می‌شود؛ یعنی همان آفتی که در شبهات و اشکالات برخی مستشرقین یا برخی روشنفکرنماها و برخی تحول‌خواهان عجول دیده می‌شود. در صورتی که از آغاز ما باید تسلیم ادلّه باشیم و نتیجه نهایی را بر اساس اقتضای ادلّه گردن نهیم.

تردید در مقام علمی رهبر انقلاب، هجمه به مراجع امروز جهان تشیع است

مقام معظم رهبری با ذکاوت، هوش، حافظه‌ و استعداد بسیار قوی که از آن برخوردار بوده و هستند، قبل از پیروزی انقلاب به ملکه‌ی اجتهاد رسیده بودند. بعضی از هم‌درس‌های ایشان در دوره‌ی طلبگی، صریحاً اذعان می‌کردند که ایشان با بقیه‌ی طلاب تفاوت‌های زیادی داشتند. ایشان از بعضی جنبه‌ها واقعاً نابغه هستند.

سکولاریسم نقاب‏دار در زندگی متدیّنین

اصول اعتقادی و اخلاقی و رفتاري، ثابت است. اما یک جاهایی هم بهخصوص در نماد اخلاقی و همینطور در رفتارهایی که متناسب با شرایط زمان و مکان هستند، تغییراتی میکند. اگر كسي امروز بیاید و در متغیّرات، به سبک گذشته عمل کند، کار غیر اسلامی کرده است.

فرزندان زن زیادی جلال

این نسل جای مجتهد پای منبر کارشناس بار آمده است، جای برهان، خطابه شنیده است، جای قرآن، رمان خوانده است، جای استاد اخلاق، فیلم اورژینال دیده است، جای روضه، با ساز گریسته است، جای مراقبت به اوقات نماز، مراقب قرارهای وبلاگیش بوده است، و حالا پر از تردید و نه یقین است؛ هر چند ممکن است تصور کند که مسلمان فرهیخته‌یی است یا دین‌داریش استراتژیک است یا در خط مقدم جنگ نرم کلیک می‌کند.

کچوییان: ترجمه درد دانشگاهیان و سیاست‌مداران ماست

درد ترجمه به همه ما ربط دارد و نه فقط به دانشگاهی‌های ما. مربوط به سیاست‌مداران ما هم هست. آنها می‌روند ببینند غرب چه کار کرده تا همان کار را بکنند. سیاست‌های تعدیلی که بانک جهانی در دنیا اعمال کرد، در همه کشورهای دنیا از جمله اردن، مصر و خیلی جاهای دیگر، شورش ایجاد کرد.

چرا همایش اجتهاد و نوآوری در لبنان برگزار شد؟

بنده در نشستی كه با محققین داشتم به آن‌ها گفتم كه مردم و دانشمندان و متفكرین نیاز دارند كه درباره امام خامنه‌ای بیشتر بدانند. بیایید تا عده‌ای از دانشمندان را از سراسر دنیا دعوت كنیم و به صورت دوره‌ای نشست‌هایی برگزار كنیم و هر بار، یك فكر و درسی را از ایشان یاد بگیریم.

بانو امین به روایت «بانو امین و تفسیر مخزن العرفان»

بانو امين در بيست سالگي، تحصيل علوم ديني و صرف و نحو را به طور جدي آغاز کرد. وي نگران زنان عصر خويش بود که استعداد خود را در زير آواري از خرافه و تجدد مدفون كرده بودند. از اين‌رو، با شتاب به سوي دانش و کسب علم حرکت مي‌کرد، به اين اميد که فردا نجات‌بخش جامعه خود باشد.

دلايل اعلميت مقام معظم رهبري در تقليد

مراجع تقليد، هر چند به خاطر برخي از برجستگي‏هاي فقهي، اخلاقي و اجتماعي نسبت به ساير فقهاء از اولويت برخوردار مي‏باشند، اما “مرجعيت ” آنان را نبايد شرط لازم براي امامت مسلمين محسوب كرد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.