خطر حضور ۲۹۰ لاریجانی در مجلس بعد!

اخیرا طرح ضد جمهوریت “استانی شدن انتخابات مجلس” مجددا در مجلس مطرح شده و در کمیسیون شوراها هم تصویب شده است؛ طرحی که مورد حمایت احزاب اصلاح‌طلب و اصولگراست و بارها از مجلس ششم تا نهم در حال بررسی بوده است. طرح فعلی هم به امضای ۱۲۱ نماینده رسیده که از طیف تند اصلاح‌طلب تا جبهه پایداری مجلس را شامل میشوند.

مطابق این طرح، مردم بایستی علاوه بر نماینده حوزه انتخابیه (شهرستان) خود به کاندیداهای سایر حوزه‌های انتخابیه در سطح استان‌شان هم رای بدهند و با مکانیسمی که بر ترجیح آرای استانی متمرکز است نمایندگان نهایی انتخاب شوند اما این شیوه سیاسی‌کارانه برگزاری انتخابات ایرادات جدی دارد.

دانشگاه مهر البزر؛ پاتوق اصلاح‌طلبان رادیکال

این سخنان جهانگیری را می‌توان رمزگشایی از یک روند عادی میان سیاسیون کشور دانست؛ اینکه بسیاری از سیاست‌مداران کشور بعد از حضور در ساختار قدرت دست به راه‌اندازی چندین دانشگاه خصوصی می‌زنند و به نوعی برای دوران بعد از مدیریت برای خود حیاط خلوت درست می‌کنند.

مجلس حدود تخلفات احزاب را تعیین کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه پارلمان مواد دیگری از طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را مورد بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

حقوق و امتیازهای احزاب معین شد

با تصویب ماده ۱۳ طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، امتیازها و حقوق احزاب رسمی کشور در مجلس مشخص شد.

داده‌‌نما: جریانات سیاسی عراق در انتخابات

کمتر از دو هفته به برگزاری سومین انتخابات پارلمانی عراق بعد از سقوط صدام باقی مانده است. احزاب و جریان‌های سیاسی فعالیت‌های انتخاباتی خود را شدت بخشیده‌اند.

راهی جز اقتصاد مقاومتی برایمان باقی نمانده

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با بیان اینکه تحریم ها هیچ راهی جز عمل به اقتصاد مقاومتی باقی نگذاشته است، گفت: اقتصاد مقاومتی بهترین راه برای مقابله با تحریم‌هاست

درخواست تاسیس 13 تشکل سیاسی

قائم مقام وزیر کشور و سخنگوی وزارت کشور از درخواست تاسیس 13 تشکل سیاسی از نیمه مرداد سال جاری تاکنون خبر داد و اسامی این تشکل‌ها را اعلام کرد.

رحمانی فضلی: فعالیت برخی احزاب براندازانه بود

رفتار گروه‌های سیاسی باید ضابطه‌مند باشد و تلاش ما این است که زمینه را برای فعالیت مطلوب، قانون‌مند و معتدل همراه با پاسخگویی احزاب فراهم کنیم.

معضل رقابت سیاسی در چارچوب نظام دینی

در بیان و زبان دینی ما و نیز در سیاست نامه ها و دیگر مآثر فیلسوفان سیاسی کلاسیک تمدن اسلامی، ما به مفهوم رقابت سیاسی یا چیزی که بتواند معادل یا ما به ازای آن قلمداد شود، بر نمی خوریم. این ادعا را می توان حتی به مطلق رقابت نیز تسری و تعمیم داد. در قرآن کریم، اگر هم اشارتی باشد، سخن از «سبقت جویی در خیرات» است است که مشخص است تا چه پایه از آنچه که امروزه ما از مفهوم رقابت در حوزه مسائل اجتماعی و سیاسی مراد می کنیم، فاصله دارد.

در نبود احزاب کارآمد حاکمیت سرمایه طبیعی و ناگزیر است

در غیاب احزاب کارآمد، کار مهم و اساسی انتخاب افراد برای مسئولیت‌های مختلف ،با کاستی و اعوجاج فراوان روبرو می‌شود و منتخبان ، عمدتاً نمی‌توانند پاسخگوی مسئولیت‌های خویش در قبال مردمی ،که آن‌ها را انتخاب کرده‌اند باشند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.