قزوه: ذات شعر انقلاب خط شکنی است

شعر انقلاب از تمامی سبک های گذشته تأثیر گرفته است. عناد با هیچ سبک و قالبی وجود نداشته است. معماران شعر انقلاب و معلمان این مکتب، انسان های هوشیاری بودند و از تمامی تجربه ها به نفع شعر انقلاب استفاده کردند. در بحث سنت و مدرنیته نیز همانگونه عمل کردند. یعنی با استفاده از داشته های سنتی ما آمدند کار جدیدی خلق کردند. سنت ریشه است و مدرنیته میوه آن است.

برگزاری دوره آموزشی تاملی در ادبیات انقلاب

این دوره با حضور استاد علیرضا قزوه با موضوع «شعر انقلاب اسلامی، سرمایه انقلاب اسلامی» و همچنین استاد رحیم مخدومی با طرح بحث «تاریخ شفاهی یک گنج»، به بررسی فرازوفرودها و آسیب شناسی تاریخ نگاری شفاهی و کتبی دفاع مقدس خواهد پرداخت.

پویش عرضه ۱۰۰۰ کتاب‌ دفاع مقدس به راه افتاد

پویش عرضه کتاب‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از سوی مجموعه «فرا کتاب» آغاز به کار کرد.

شعر شرافتمندانه در دعوای حق و باطل بی‌طرف نیست

شعر انقلاب، شعری است که در همین جهت و در خدمت اهداف انقلاب یعنی عدالت، انسانیت، وحدت، رفعت ملی، پیشرفت همه جانبه کشور و انسان سازی باشد.

بازخوانی قدیمی‌ترین رمان انقلاب اسلامی

انتشارات هزاره ققنوس چاپ چهارم کتاب «قطار ۵۷» را روانه بازار کتاب کرد. به عقیده برخی این اثر قدیمی‌ترین رمان نوشته شده در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی است.

شاعری که با «۱۷۵ غواص‌» معروف شد

وقتی خبر تفحص شهدای غواص پخش شد بسیاری از شعرا سعی کردند که شعر تازه شان را تقدیم به این شهدا کنند. اما «نفیسه سادات موسوی» اولین شاعری بود که توانست شعرش را به سرعت به گوش مردم برساند.

پژوهشی جامع در ادبیات انقلاب اسلامی

پژوهش‌نامه «ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» اثر غلامرضا کافی که در ۲ جلد منتشر شده اثری جامع در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی است.

«شیرزادی» و سه‌گانه‌هایی با روایت انقلاب

علی‌اصغر شیرزادی‌ به تالیف آثار اندک در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی اشاره کرد و با تاسف از توجه کم به این حوزه گفت: «طبل آتش» جلد اول از یک سه گانه است که در زمینه انقلاب نوشته شده و البته اکنون در حال بازنویسی جلد دوم آن هستم.

مشفق کاشانی؛ معلم شاعر

اشعار مشفق تلفیقی از اندیشه و عواطف در ظرف شعر کلاسیک بود و با وجود اینکه زبان و فرم اشعار وی غالبا سنتی است، اما مضامینی که در شعر استخدام می‌کرد هیچگاه کهنه و تکراری نبود. و البته همین نازک‌بینی و مضمون پردازی‌‌، رگه‌های سبک هندی را در اشعار او به نمایش می‌گذارد و هر چند واژگان قدیمی هستند اما نگاه به آن‌ها از زاویه‌ای جدید برای خواننده لذت بخش خواهد بود

در شناساندن «احمد زارعی» غفلت کرده‌ایم

رئیس حوزه هنری گفت: شهید احمد زارعی از باورمندان مکتب ادبیات انقلاب اسلامی بود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.