لزوم بازنگری در ترجمه متون کلاسیک فارسی

یک استاد ادبیات فارسی با تاکید بر لزوم بازنگری در ترجمه های موجود از متون کلاسیک فارسی و به روز رسانی آن گفت: مترجمان امروز بیشتر دنبال متون کم حجم و سبک هستند و نبود مترجم قابل در این کار حس می‌شود.

اقتباس از کلام وحی در ادبیات منثور

اقتباس از قرآن در متون نثر ادب فارسی، در دوره‌های ابتدایی آن، بیشتر برای تاکید و تقویت معنی و نه زینت و آرایش سخن به کار می‌رفته است.

ترانه‌های دفاع‌مقدس به نوآوری نیاز دارد

پیمان طالبی گفت: اگر شعر دفاع مقدس را محدود در یک سنگر و چفیه و پلاک و درباره جانبازان، یک ماسک اکسیژن و ویلچر ببینیم، معلوم است که نهایتا صحبت ما به کلیشه می‌انجامد. شعر دفاع مقدس نیازمند کشف و شهود و به روز شدن هرچه بیشتر است.

حیات دوباره بخشیدن به میراث معنوی

یک دکترای ادبیات فارسی تصحیح نسخه‌های خطی را مصداق حیات دوباره بخشیدن به میراث‌ معنوی دانست.

پیامک و چت ادبیات فارسی را نابود می‌کند

کارگردان و بازیگران سریال «کیفر» در نشستی که برگزار شد از در معرض خطر بودن ادبیات فارسی با فراگیر شدن پیامک و چت و وایبر و … سخن گفتند و همچنین به ساخت و پخش سریال‌های مناسبتی که دیگر به مناسبت فصول هم رسیده‌اند، اشاره‌ای داشتند.

حرف‌های عجیب غریب درباره زبان فارسی!

چند وقتی است که در فضای مجازی، در پیام‌های کوتاه و پیغام‌های وایبری، متن‌هایی منتشر و جابه‌جا می‌شوند که مدعی هستند تحت تأثیر عرب‌ها، واژه‌های تحقیرآمیزی به زبان فارسی وارد شده‌اند!

پناهیان:ادبیات قرآن با ادبیات ما مأنوس نیست

پناهیان گفت: وقتی وارد قرآن می‌شوید می‌بینید ادبیات قرآن با ادبیات ما مأنوس نیست. یک طرز نگاه و تفکر در قرآن جاری است. شما بعد از مدتی مأنوس بودن با قرآن، این طرز تفکر را دریافت می‌کنید و یکی از راه‌های هدایت توسط قرآن کریم، همین است.

جای خالی آموزه های سعدی در کتب درسی

اندیشه های اخلاقی و تربیتی سعدی سالها پیش به عنوان یکی از متون درسی در مکتبخانه ها به دانش آموزان یاد داده می شد اما امروزه جای خالی آموزه های سعدی در کتب درسی به شدت احساس می شود.

مردم به عمل و اخلاق طلاب بسیار توجه دارند

مردم به عمل طلاب بیش از قلم و بیان او توجه دارند و عمل و اخلاق طلبه بسیار مورد توجه است و باید طلاب آن را رعایت کنند.

گفت و گو با فرزند احمدشاه مسعود؛ «عملیات ما برای ادبیات‌مان است»

من در ایران زبانم را آموختم و ریشه ی عشق به این زبان و فرهنگ در آن دیار در من جوانه زد و پرورش یافت. تا زبانم به پارسی می چرخد ایران را فراموش نخواهم کرد. از ایران خاطرات بسیاری دارم و نمی دانم از کدام شان بگویم. از مدرسه بگویم یا تعطیلات، از بوی عید بگویم یا چهارشنبه سوری. از سفر شمال بگویم یا اصفهان.