چرا کار، کارِ انگلیس است؟

همواره جای این پرسش باقی است که هنگامی که از استعمار بریتانیا در رابطه با ایران سخن به میان می‌آوریم چه منظوری داریم؟

نقض حاکمیت سیاسی ایران از سوی انگلیس به روایت اسناد

اغوا و تحریک اقوام ایرانی بر علیه حکومت مرکزی همواره به عنوان راهبردی اساسی از سوی استعمار انگلستان به منظور فشار بر حکومت مرکزی و بسط نفوذ خود در ایران مدنظر بوده است؛ اقدامی که شاید مهم‌‌ترین دستاورد آن برای انگلستان از هم گسستن اتحاد ملی ایرانیان در تقابل با دشمن خارجی بود.

اسنادی از مداخلات انگلستان در امور داخلی ایران

در نزاع‌ها و کشمکش‌های تجدید نظر روابط با انگلستان شاید این پرسش یا شبهه مطرح گردد که طرح این نوع دعاوی در قبال انگلستان چه توجیه و ضرورتی دارد؟ اما تاریخ ، اسناد و شواهد مندرج در آن مجرای مناسبی است برای پاسخ‌گویی به این شبهه.

از قتل امیرکبیر تا تجزیه ایران؛ بخش کوچکی از جنایات انگلیس علیه کشورمان

پژوهشگر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت که ما به لحاظ تاریخی طلبکاری بسیار زیادی را از انگلیس داریم؛ اگر فقط و فقط موضوع نفت را در نظر بگیریم باید بگوییم که ملت ما بزرگترین طلب کار از دولت انگلیس به شمار می‌آید

لایحه حقوقی دانشجویان تهرانی علیه جنایات انگلیس

لایحه حقوقی دانشجویان تهرانی علیه رژیم سلطنتی انگلیس ظهر امروز در دانشگاه تهران منتشر و به منظور پیگیری تقدیم محمد جواد لاریجانی شد.

ريشه‌يابی تاريخی شعار مرگ بر انگليس

چگونه كشوری كه در ابتدای مشروطیت به همراهی مشروطه‌خواهان ـ البته برای حفظ منافع خود در مقابل روسها ـ پرداخت، كشوری كه نفوذش تا جایی پیش رفت كه دوستدارانش در تاریخ ایران به «انگلوفیل» معروف و شناخته شده‌اند، به مرحله‌ای در تاریخ ایران رسیده كه هر طالب قدرتی از برچسب ضدانگلیسی برای كسب وجهه مردمی استفاده كرد؟

جنایات انگلیس علیه ایران در مستند «پرونده غیرمختومه»

مستند «پرونده غیرمختومه» به بررسی جنایات استکبار به خصوص استعمار انگلستان علیه ملت ایران در صدوپنجاه سال گذشته می‌پردازد.

قحطی بزرگ و اعتراف ژنرالهای انگليسی

در جریان جنگ اول جهانی، ایران بیطرف به اندازه یك كشور در حال جنگ خسارت و خرابی تحمل كرد. ضایعه‌ای كه نتیجه مستقیم هجوم نیروهای بیگانه به كشورمان بود. علاوه بر خسارات و خرابیها، قحطی گسترده و گرسنگی و شیوع مرگبار انواع بیماریها، ره‌آورد دیگر حضور بیگانگان در داخل ایران بود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.