جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

آموزه‌های غیراسلامی را از علوم انسانی کنار بگذاریم

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه با بیان اینکه یک شبه تحول در علوم انسانی پدید نمی آید و مسیر تولید علم زمان‌بر است تاکید کرد: «نباید کند و یا با تعجیل به تولید علم پرداخت. ما باید علوم انسانی غربی را کامل بشناسیم و بعد تحول ایجاد کنیم. تا شناخت کاملی از علوم انسانی نداشته باشیم نمی‌توانیم تحول ایجاد کنیم.»

بررسی حکمی-اجتهادی علوم‌انسانی‌اسلامی

مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق«ع» با پشتیبانی هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی، کرسی آزاد اندیشی با موضوع: «الگوی حکمی-اجتهادی علوم انسانی اسلامی»برگزار می کند.

برگزاری‌نشست گذار به علوم سیاسی‌اسلامی

اولین پیش‌نشست همایش گذر از علوم سیاسی غربی به علوم سیاسی اسلامی برگزار می‌شود.

اسلامی شدن بدون کارفرهنگی ممکن نیست

فرهنگ امری اثرگذار و عمیق است و در تمام امور شما اثر می‌گذارد. در محیط ما نه فرهنگ اسلامی حاکم است و نه فرهنگ غربی. بخشی از این یکی است و بخشی از دیگری. بزرگ‌ترین مساله محیط ما این است که فرهنگ درستی بر آن حاکم نیست. به اسم فرهنگ‌مان اسلامی است ولی فرهنگ اسلامی در محیط ما حاکم نیست.

۳ گام عملی در اسلامی‌سازی علوم انسانی

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به دو جبهه افراطی و تفریطی در مسئله اسلامی شدن علوم انسانی، سه گام عملی برای اسلامی‌سازی علوم را تبیین کرد.

برگزاری اولين كنگره اسلامی‌سازی علوم انسانی در مالزی

اولين كنگره جهانی يكپارچه‌سازی و اسلامی‌سازی علوم انسانی اكتسابی 1 تا 3 شهريورماه سال 92 در كوالالامپور، پايتخت مالزی، برگزار می‌شود.

تمدن‌سازی تنها با علوم انسانی امکان‌پذیر است

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه علوم انسانی علم تأثیرگذار معرفتی جامعه است، گفت: اگر بخواهیم تمدن اسلامی بسازیم، تنها از طریق علوم انسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

دشمنان اصلی تحول در علوم انسانی چه کسانی هستند؟

نامه­ ی «راز و ناز»، به سودای رازگشائی، رازآلوده؛ به عزم روشن سازی، تیره؛ و به داعیه شفاف ­نمائی، غبارآلوده می‌­کند؛ تاکتیک (و اندک اندک پروژه) «سیاسی نمائی» کلاف خطرناکی است که به دست و پای «گفتمان تحول» می‌­پیچد تا هوای این ولایت را آلوده و غیرقابل تنفس کند. به این ترتیب می‌توان دسته بندی مقابل را منشأ بسیاری از ارزیابی‌ها قرار داد…

اسلامی‌سازی علوم انسانی مسئله آکادمیک است نه ایدئولوژیک

عضو مجلس خبرگان گفت: ما به عنوان یک فعالیت آکادمیک نه از منظر ایدئولوژی و نه از نظر تعصب به اسلام می‌خواهیم با روش علمی محض بدانیم معرفت چیست و علوم انسانی اسلامی بسازیم.

اسلامی‌کردن علوم‌انسانی سکولار اشتباه است

رییس شورای سیاست گذاری «نخستین کنگره علوم انسانی اسلامی» با بیان اینکه اسلامیزه کردن علوم انسانی سکولار تصویر واقعی از اسلام را در اذهان تداعی نمی‌‎کند، گفت: این عمل، یعنی علوم انسانی را به ظاهر اسلامی کردن در حالیکه در درون اسلامی نمی‌‏شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.