پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

مسجد و زنگ احیای تمدن اسلامی در اروپا

تمدن اسلامی در همۀ جای دنیای دیروز و امروز رواج دارد و بیش از پیش خواهد داشت. چگونگی این امر بستگی به کردار مقاوم در غلبه بر تعصبات فردی و جمعی دارد.

مسلمانان اروپایی و ترویج سیاست اسلام اروپایی

اما صرف­نظر از الگوهای خاص هر کشور، یک وضعیت کلی و عمومی در سطوح افکار عمومی، آکادمیک و سیاسی در اتحادیه اروپا در خصوص مسلمانان حاکم است و در این رابطه ادبیات مشترکی در سطح اروپا شکل گرفته است که از جمله آن می­توان به سیاست ترویج اسلام اروپایی به عنوان راه­ حلی برای کاهش تنش در جوامع داخلی اروپا اشاره کرد.

سیاست اسلام اروپایی و حکایت عجز اروپاییان

پس از ناکامی بسیاری از الگوهای ادغام و همگرایی مسلمانان در کشورهای اروپایی، محافل فکری و سیاسی اروپا به این نتیجه رسیده ­اند که از طریق ارائه الگویی خاص از اسلام تحت عنوان اسلام اروپایی که شاخصه­‌ها و مولفه­‌ها و نیز شیوه­ های تبلیغی خاص خود را داشته باشد، می‌­توانند تهدیدهای متصور از حضور اسلام در اروپا به­ ویژه اسلام سیاسی را کنترل نمایند.

بهشتی و مرکز اسلامی هامبورگ به روایت امام جمعه هامبورگ

شهيد بهشتي دانشجويان مذهبي ايراني را كه در قسمت‌هاي مختلف اروپا حضور داشتند تشويق به تاسيس انجمن كردند. البته، آن زمان دانشجوياني كه به اروپا مي‌رفتند معمولاً از اقشار مرفه و غيرمذهبي جامعه بودند ولي تعدادي هم از خانواده‌هاي مذهبي بودند كه شهيد بهشتي اين افراد را تشويق كردند و آنها در هر كشوري كه بودند انجمن تشكيل مي‌دادند.

مستندهای تلویزیون ایران موجب گرایش به شیعه در فرانسه می‌شود

رییس فدراسیون شیعیان فرانسه گفت: مستندهایی چون تولیدات تلویزیون ایران موجب گرایش به ایران و شیعیان در فرانسه می‌شود.

ظرفیت «حلال فود» برای معرفی ایران و اسلام به جهان

یک مثل قدیمی در دیپلماسی عمومی آمریکا می‌گوید “با شناختن ما، ما را دوست خواهید داشت”. اما دیپلماسی غذا شعار دیگری دارد: “با چشیدن ما، ما را دوست خواهید داشت “.

نشست علمی بررسی و تحلیل حرکت بیداری در اروپا برگزار می‏شود

پژوهشکده مطالعات منطقه‎ای پژوهشگاه بین‏ المللی المصطفی(ص) نشست علمی بررسی و تحلیل حرکت بیداری در اروپا را با حضور دکتر یونس نوربخش، دکتر محمدحسین مختاری و حجت الاسلام والمسلمین سید مفید حسینی، در قم برگزار می‏نماید.

فتح دوباره‌ی آندلس؛ نگاهی به آینده بیداری اسلامی و فتح اروپا در موج چهارم

عده ای از پرسشگران و تحلیل گران با توجه به این تاریخ می پرسند چگونه ممکن است پس از طی تجربه قرون وسطا در غرب و گذار از ساحت دینی و به عوالم دنیایی در تفکر غربی ، اروپای جدید توسط موج جدیدی از اسلام خواهی فتح گردد . عده ای از مفسران سیاسی این سخن را تنها یک پاراپاگاندای سیاسی خواندند و عده ای آن را چونان سخن رهبران شوروی یک توهم ایدئولوژیک دانستند . اما حرف ما در زمینه وارد شدن موج بیداری اسلامی به اروپا دو وجه دارد . وجه اول امکان وقوع و وجه دوم دلایل پیدایش و وقوع آن در آینده .

حجاب در آلمان ممنوع شد، در آرژانتین حمایت !

در حالی که آرژانتین قانون احترام به حجاب اسلامی را پذیرفت، داشتن حجاب اسلامی در اماکن عمومی در شهر هسه در آلمان ممنوع شد .

ترجمه قرآن عامل اصلی گسترش اسلام در جهان

پیشرفت اسلام در کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، اسپانیا، دانمارک، هلند و آمریکا به قدری چشمگیر شده است که محققان در فاصله زمانی کوتاه آمار این رشد را در کشورهای مختلف اعلام می کنند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.