عدالتخواهان در برابر انقلابی نماها

در شرایطی که به واسطه شرایط اجتماعی کشور ، مساله عدالت و عدالتخواهی در میان جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی عمومیت یافته که این امر جای خرسندی دارد و از طرفی بعضی جریانات به نام عدالتخواهی دُکّان بازکرده اند و موجبات تحریف و تقلیل این گفتمان اصیل شده اند، اینک نیاز است ضمن گفتگو و نقد درون گفتمانی به آسیب ها و انحرافات توجه جدی کرد و نگذاشت پرچم عدالتخواهی به پای منافع جریانات قدرت طلب سیاسی یا اندیشه های التقاطی انقلابی نماها ذبح شود.

نقش امام رضا در تمدن اسلامی

امام رضا علیه السلام در این دوره از اسلام اصیل و اندیشه‌های ناب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دفاع کرد و با استفاده از ابزارها و مقتضیات زمان این وظیفه الهی خود را عملی کرد، بنابراین امام علیه السلام با این زمینه می‌خواست راه روشنی از اسلام ناب برای مردم ارائه کند.

شهید ؛ انسان تراز انقلاب اسلامی

چرا حضرت امام در روز ١٢بهمن در جمله ابتدایی سخنرانی‌شان در بهشت زهرا از شهدای نهضت و پدرومادرانشان نام می‌برند؟ چرا امام در بندهای انتهایی وصیت‌نامه خود دوباره از مقام شهادت و شهیدان سخن می‌گویند؟

تفاوت اسلام ناب با اسلام آمریکایی

محمد شجاعی از اساتید اخلاق، تفاوت اسلام ناب با اسلام ترویجی دشمنانِ اسلام را در نحوه تنظیم سبک زندگی انسان‌ها دانست و گفت: در اسلام آمریکایی، انسان، الله و خانواده آسمانی‌ را دوست دارد، اما حاضر نیست، سبک زندگی خود را برای تشبه به الله و رسیدن به خانواده آسمانی‌اش تنظیم کند.

حکمرانی در منطق جامعه‌پردازیِ امام خمینی(ره)

امام را نباید همچون یک پدیده تاریخی انگاشت که تنها به گذشته تعلّق دارد و باید به تقدیر و تجلیل از شخصیّت و کنش‌های دوران‌ساز وی پرداخت. امام هم هویّت تاریخی ما را ساخته و هم تداوم این هویّت ایدئولوژیک، وابسته به خارج نشدن ما از این مسیر طی شده است. امام تنها افتخار گذشته ما نیست، حاجت مبرم امروز ماست.

طلیعه دهه خط امام

با بروز عوارض توسعه همچون بی‌عدالتی و فقر، موضوع مبارزه با ثروت‌های بادآورده در کنار مقابله با شبیخون فرهنگی غرب به خواسته جریان حزب‌اللهی کشور تبدیل شد. مدعی مبارزه با ثروت‌های بادآورده، ری‌شهری دبیر جمعیت دفاع از ارزش‌ها بود و نماد فرهنگ غرب سید محمد خاتمی و طرفدارانش بودند. اقلیتی از جریان حزب‌اللهی در انتخابات سال 76 به ری شهری و اکثریت آنها به ناطق نوری رای دادند تا مبادا خاتمی رای بیاورد.

شیوه‌ امام در مبارزه با اسلام‌های دروغین آگاهی بخشی به مردم بود

در انقلاب‌ اسلامی‌، اسلام‌ کتاب‌ و سنت‌، جایگزین‌ اسلام‌ خرافه‌ و بدعت‌؛ اسلام‌ جهاد و شهادت‌، جایگزین‌ اسلام‌ قعود و اسارت‌ و ذلت‌؛ اسلام‌ تعبد و تعقل‌، جایگزین‌ اسلام‌ التقاط و جهالت‌؛ اسلام‌ دنیا و آخرت‌، جایگزین‌ اسلام‌ دنیاپرستی‌ یا رهبانیت‌؛ اسلام‌ علم‌ و معرفت‌، جایگزین‌ اسلام‌ تحجر و غفلت‌؛ اسلام‌ دیانت‌ و سیاست‌، جایگزین‌ اسلام‌ بی‌بندوباری‌ و بی‌تفاوتی‌؛ اسلام‌ قیام‌ و عمل‌، جایگزین‌ اسلام‌ بی‌حالی‌ و افسردگی‌؛ اسلام‌ فرد و جامعه‌، جایگزین‌ اسلام‌ تشریفاتی‌ و بی‌خاصیت‌؛ اسلام‌ نجاتبخش‌ محرومین‌، جایگزین‌ اسلام‌ بازیچه‌ی‌ دست‌ قدرتها؛ و خلاصه‌ اسلام‌ ناب‌ محمدی‌صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم‌، جایگزین‌ اسلام‌ امریکایی‌ گردید.

تفاوت امام با سایر مصلحان، حضور مستقیم در صحنه عمل است

«مصلحان‌ اسلامی‌ و متفکرانی‌ که‌ در یکصدوپنجاه‌ سال‌ گذشته‌… با همه‌ی‌ خدمات‌ ارجمند و گران‌بهای‌شان‌، همگی‌ این‌ نقص‌ بزرگ‌ را در کار خود داشتند که‌ به‌جای‌ برپا کردن‌ یک‌ انقلاب‌ اسلامی‌، به‌ یک‌ دعوت‌ اسلامی‌ اکتفا کردند و اصلاح‌ جوامع‌ مسلمان‌ را نه‌ با قوت‌ و قدرت‌ انقلاب‌، که‌ با تلاش‌ روشن‌فکرانه‌ و فقط با ابزار قلم‌ و زبان‌ جستجو کردند.»

انحراف الگوی زندگی از حاکمان شروع شد و اصلاح باید از همان‌جا شروع شود

در تلویزیون چند درصد از فیلم‌هایی را که نشان می‌دهد می‌توانید زندگی‌های ساده و بی‌شیله‌پیله را ببینند؟ چند تا فیلم دیده‌اید که آشپزخانه‌اش دارای دکور آنچنانی و کابینت آن‌چنانی و زرق و برق نباشد؟ که وقتی این را به بچه‌های من نمایش می‌دهند و جلوه می دهند آن‌موقع دختر من به کم‌تر از این راضی نیست نه از من می‌پذیرد نه از خواستگارش. وقتی آمدند یک زندگی ساده و بی آلایش را کاملا شرافتمندانه جلوه دادند و فرهنگ‌سازی کردند انسان غیر معصوم تابع ورودی‌های مغزش و احساسات و ادراکات خودش است.

مشروح گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی رجبی درباره سبک زندگی

مجالس عروسی و مجالس ختم ما را آن‌چنان کرده‌اند که فقط میلیون‌ها تومان پول تاج گل‌هایی است که به این عروسی می‌آورند. ختم نیست، مانور اشرافیت است. چطور شد که جوان 10 میلیون تومان پرداخت می‌کند تا با عروس‌ش یک بار برود با هلی کوپتر و از بالا شهر را نیم ساعت ببیند، بعد بیاید پائین. 10 میلیون پول پیش یک خانه خوب در تهران است. چه اتفاقی افتاده که این‌طور شده است. ما چه کار کردیم؟

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.