گم شدن ظرافت‌ زنانه در مشاغل مردانه

در توضیح وجه کراهت اشتغال زنان می­توان این واقعیت تاریخی را گوشزد کرد که اسلام با الگوی تقسیم کار جنسیتی که در جامعه صدر اسلام حاکم بوده، مخالفتی نکرده است، بلکه می­توان گفت احکام الزامی یا اولویت­های دین در تثبیت این الگو نقش مؤثری داشته­ اند.

الگوی زن مسلمان به جنسیت‌زنانه افتخار می‌کند

در الگوی زن انقلابی مسلمان، بانوان با افتخار به جنسیت خود در قالب اخلاق با حجاب اسلامی خود را نشان می‌دهند. زن در نگاه اسلامی تک بعدی نیست و به خانواده، اجتماع، اقتصاد و سیاست حساس است.

داستان کوتاه : نقطه سیاه

صفورا پرستو را آرام توی جایش می‌خواباند. فقط کاپشن و جورابش را در می‌آورد. بعد می‌رود توی آشپزخانه و زیر کتری را روشن می‌کند. تا آب جوش بیاید یک دوش گرم می‌گیرد و چای دم می‌کند. برای خودش یک استکان چای می‌ریزد و روی مبل ولو می‌شود. می‌خواهد تلویزیون را روشن کند اما حوصلهٔ سر و صدا ندارد. منصرف می‌شود و در سکوت کامل چایش را مزه مزه می‌کند.

«سبک‌ زندگی» است که بر اشتغال‌ زنان تاثیر می‌گذارد

مردها در 20 سال آینده زیاد نمی‌توانند با اشتغال همسرشان مخالف یا موافق باشند. به صورت کلی ما در یک روند و یک آب جاری افتاده‌ایم که 10 یا 20 سال دیگر به طور کلی این سوال که عروس خانم در جلسه خواستگاری بگوید من می‌خواهم کار کنم شما مشکلی دارید یا خیر، حذف خواهد شد.

حضور زنان در مشاغل سخت ممنوع است

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه قانون مشاغل سخت و زیان‌آور تصویب شده و هم‌اکنون در حال اجراست، گفت: در مورد این قانون استفساریه‌ای داده‌ شد و قرار بود نوع اجرایش عوض شود، اما این موضوع مصوب نشد و هم‌اکنون در حال اجراست.

تقلیل ساعت کاری زنان به کجا رسید؟

تقلیل ساعت کاری زنان موضوعی بود که در حمایت از زنان سرپرست خانوار از سوی مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری مطرح شد و با تصویب از سوی هیأت وزیران توسط رئیس‌جمهور در مجلس اعلام وصول شد، اما هم اکنون این لایحه در چه مرحله‌ای است؟

از نقش اجتماعی زن تا اهمیت مادری

مادر از بچه هایش نگهداری می کند و نقش کلیدی در تربیت آنها دارد. نگهداری و مراقبت مادر از بچه هایش بر کل زندگی بچه هایش تاثیر دارد، بنابراین، انسان‌سازی نیز در ید قدرت زنان است. کامیابی، موفقیت و دوام جامعه بستگی به این مساله دارد. اگر یک زن خوب باشد، طبیعتا کودک وی نیز خوب خواهد بود.

مشاغل خانگی، بیکاری را کاهش می‌دهد

در توسعه مشاغل خانگی، تبدیل شدن هر خانه به یک واحد کاری علاوه بر برخورداری از ارزش افزوده به توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی و استفاده از مهارت‌های بالقوه خانواده و جامعه منجر می‌شود و به علت پایداری و ثبات بیشتر در اقتصاد مقاومتی به عنوان وضعیت قابل اتکایی تلقی می‌شود.

با تعارض‌های نقش‌های جنسیتی چه باید کرد؟

امروزه مادران و همسران شاغلی وجود دارند که بر نقش قدیمی و تاریخی مادری و همسری خود نقش‌های اجتماعی دیگری را مانند انواع اشتغال اضافه کرده‌اند و این مسئله به علت تفاوتی که در نوع زندگی ایشان ایجاد کرده است، می‌تواند موجب تعارض تقش زنان در خانه و اجتماع باشد…